Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa kaplica i cmentarz wojenny w Jędrzejowie zostaną wyremontowane? Gmina złożyła wniosek do ministerstwa kultury (ZDJĘCIA)

albo
Zabytkowa austro-węgierska kapliczka z 1915 roku stojąca na Cmentarzu Klasztornym w Jędrzejowie.
Zabytkowa austro-węgierska kapliczka z 1915 roku stojąca na Cmentarzu Klasztornym w Jędrzejowie. Marcin Piszczek
15 listopada gmina Jędrzejów złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie renowacji zabytkowej kaplicy z 1915 roku znajdującej się na Cmentarzu Klasztornym, niegdyś cmentarzu wojennym. Wniosek opiewający na 300 tysięcy złotych zakłada renowację kaplicy oraz żeliwnych krzyży na grobach w kwaterze wojskowej.

Od kilku lat Jędrzejowianie podczas listopadowych kwest przy Cmentarzu Klasztornym, zbierają pieniądze na renowację zabytkowej austro-węgierskiej kaplicy z 1915 roku. Jak dotąd udało się zebrać ponad 37 tysięcy złotych. To duża kwota, ale nie jest wystarczająca, by całkowicie zrekonstruować zabytek.

- Koszty, które są do poniesienia szacowane są na 150 tysięcy złotych. Zatem determinowałoby to jeszcze wieloletnie kwesty przy cmentarzu. Dlatego w tym roku, gmina Jędrzejów, archiopactwo cystersów oraz Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, podpisało trójporozumienie. Podzieliliśmy się obowiązkami. Jędrzejowskie towarzystwo złożyło kompletną dokumentację, a gmina 15 listopada złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do programu dedykowanego cmentarzom wojennym. Wniosek opiewa na kwotę 300 tysięcy złotych - mówił burmistrz Marcin Piszczek.

- Za te pieniądze planujemy po pierwsze odbudowanie kaplicy. Kaplica, która obecnie znajduje się na cmentarzu, nie jest kaplicą oryginalną. Została w latach 80-tych tak naprawdę zbudowana od nowa, tracąc swój historyczny charakter. Dzisiaj chcielibyśmy odbudować tę kaplicę taką, jaką była ona pierwotnie, czyli idealnie odpowiadającą temu, jak zbudowali ją Austriacy w 1915 roku kiedy stacjonowali w czasie I wojny światowej na tych terenach. Byłaby to ogromna "ciekawostka" historyczna, bo niegdyś wiele takich kaplic powstawało, ale niewiele przetrwało - podkreślił burmistrz i dodał: - Po drugie, należy zająć się renowacją kwatery wojskowej. Żeliwne krzyże na nagrobkach żołnierzy są już w nie najlepszym stanie.

Kaplica odkrywa swoje skarby...
Burmistrz Marcin Piszczek opowiedział również o niezwykłej historii ołtarza zabytkowej kaplicy...

- Szukając informacji na temat zabytkowego ołtarza brzozowego, który kiedyś znajdował się w kaplicy, a którego już dzisiaj nie ma, dzięki staraniom mnichów, trafił w nasze ręce obraz, a tak naprawdę ikona, która była centralnym punktem ołtarza. Okazuje się, że ikona pochodziła z ikonostasu jędrzejowskiej cerkwi. Cerkiew została oddana do użytku w 1912 roku za panowania na naszym terenie Cara Rosji. Po I wojnie światowej i odrodzeniu się Polski w 1921 roku została "rozebrana", a ikonę z przeniesiono do kaplicy. Tam znajdowała się do lat 80-tych XX wieku w stanie idealnym. Dziś ikona jest wyeksponowana w krużgankach klasztornych - opowiada burmistrz.

Czytaj także:

POLECAMY: ROZMAITOŚCI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie