Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe gotyckie drzwi klasztoru Cystersów w Jędrzejowie mogą być starsze niż sądzono. Zobaczcie zdjęcia

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Obite blachą gotyckie drzwi znajdują się w zakrystii Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Obite blachą gotyckie drzwi znajdują się w zakrystii Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie. Więcej na kolejnych zdjęciach. Piotr Waleron
Okute blachą metalowe gotyckie drzwi znajdujące się w zakrystii Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie mogą kryć nowe tajemnice. Pochodzenie drzwi ocenia się na 1275 rok, więc mogą być starsze nawet o 200 lat niż do tej pory przypuszczano.

Jeśli przypuszczenia co do ich realnego wieku zostaną potwierdzone, sprawi to, że drzwi z klasztoru Cystersów w Jędrzejowie mogą trafić do grona najstarszych i najrzadszych w Polsce. 15 lipca Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach dokonał kolejnego rozpoznania obiektu i wstępnie oszacowano, że pochodzą z trzeciego ćwierćwiecza XIII wieku.

Służące klasztorowi od setek lat obite blachą gotyckie drzwi znajdują się w najstarszej części świątyni, dziś pełniącej funkcje zakrystii klasztornej. Za nimi jest małe pomieszczenie służące Cystersom za magazyn, na między innymi habity i różne przedmioty liturgiczne.

Przypuszcza się, że te zabytkowe drzwi oryginalnie prowadziły do skarbca albo do biblioteki klasztornej. Prowadziły do wschodniego, nieistniejącego już, skrzydła klasztornego, rozebranego na początku XX wieku. Otwierano je od wewnętrznej strony za pomocą zamków na zapadkę, które są w pełni zachowane oraz wciąż funkcjonalne.

- Odkrycia dokonano przez zupełny przypadek w ubiegłym roku, miało to miejsce w okolicach jesieni. Zajmowaliśmy się w tamtym czasie czymś zupełnie innym i rozmawialiśmy o sposobach na czyszczenie elewacji kościoła. Jeden z ekspertów, jacy do nas zawitali, przy okazji chciał obejrzeć wszystkie drzwi w klasztorze i zauważył nasze kute blachą gotyckie drzwi. Zaintrygowały go one na tyle, że ten skontaktował się z ówczesną Wojewódzką Konserwator Zabytków Anną Żak informując Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach o potencjalnie cennym odkryciu. Konkretne badania naszych starych drzwi jeszcze przed nami. Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo zainteresowani wynikiem tych badań – powiedział ojciec Bruno Paterewicz z klasztoru Ojców Cystersów w Jędrzejowie

W przyszłości, już po ukończeniu badań mających sprawdzić realny wiek drzwi i wykonaniu ich konserwacji ojcowie Cystersi pragną udostępnić ten zabytek dla turystów.

Zobaczcie galerię zdjęć - drzwi z XIII wieku

Ponadto w klasztorze nadal trwają prace renowacyjne XVIII-wiecznych fresków Andrzeja Radwańskiego znajdujących się na sklepieniu klasztornym oraz na ścianach bocznych. Klasztor pieniądze na renowację malowideł uzyskał od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Jest to już piąty etap tych prac i mają one potrwać jeszcze do listopada. W klasztorze trwa również renowacja kamiennej figury Chrystusa Króla z ołtarza przy furcie, rzeźba pochodzi z 1913 roku. Cystersi planują także rozebrać do fundamentów budynek po dawnym klasztorze sióstr zakonnych i przedszkolu.

Wszystkie prace wykonywane w klasztorze Cystersi chcieliby zakończyć do 800 rocznicy śmierci błogosławionego Wincentego Kadłubka, czyli do 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie