Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy kościółek w Parku Etnograficznym w Tokarni będzie dalej odnawiany. Za pieniądze z Ministerstwa

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Beata Ryń, rzeczniczka Muzeum Wsi Kieleckiej i Beata Chodak, konserwator zabytków prezentują zniszczone rzeźby Jezusa,  Anioła oraz tabernakulum, które trzeba odnowić.
Beata Ryń, rzeczniczka Muzeum Wsi Kieleckiej i Beata Chodak, konserwator zabytków prezentują zniszczone rzeźby Jezusa, Anioła oraz tabernakulum, które trzeba odnowić. Aleksander Piekarski
Kościół przeniesiony z Rogowa do Parku Etnograficznego w Tokarni otrzymał dodatkowy zastrzyk pieniędzy w kwocie 47 tysięcy od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pozwoli na wyremontowanie dwóch figur, Anioła i Jezusa Chrystusa oraz renowację tabernakulum.

O tej decyzji poinformowali w piątek w Dworku Laszczyków marszałek Andrzej Bętkowski, poseł Krzysztof Lipiec oraz szefowie Muzeum Wsi Kieleckiej do którego należy Park Etnograficzny w Tokarni - Mariusz Masny, dyrektor placówki oraz Jarosław Karyś, wicedyrektor.

- Bardzo jestem zadowolony z tego, że będzie można odnowić dwie bardzo zniszczone, cenne rzeźby, które zostały przewiezione do tego zabytkowego kościółka ze starej plebani- mówi marszałek Bętkowski. - Leżały tam zaniedbane na strychu. Pochodzą z 1770 roku, wymagają precyzyjnej pracy.

Poseł Krzysztof Lipiec mówił: - Piszemy znakomite programy i dlatego otrzymujemy pieniądze od Ministra Kultury.

Jak wyjaśniał dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Mariusz Masny obecna renowacja elementów kościoła z Rogowa, pochodzącego z 1773 roku będzie już kolejną. Modrzewiowy kościół jest jednym z najcenniejszych zabytków Muzeum Wsi Kieleckiej. Został podarowany w 1996 roku przez Kurię Diecezjalną w Kielcach, a do zwiedzania udostępniono go w 2002 roku. - Po przeniesieniu tego kościółka trzeba było poskładać wszystkie jego elementy i odnowić wnętrze – wyjaśniał. - W 2014 roku została naprawiona konstrukcja ambony , uzupełniono jej ubytki, pokryto srebrem elementy snycerskie. Tamto przedsięwzięcie też udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu, jakie Muzeum Wsi Kieleckiej uzyskało z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rzeczniczka Beata Ryń dobrze pamięta, że pracy przy ambonie trwały trzy miesiące.- Odnowiono wtedy złocenia, szyszkę, korpus ambony. Koszt konserwacji wyniósł prawie 33 tysiące złotych. W 2017 roku zakończono renowację ołtarza głównego.

Obecnie będą restaurowane dwie figury i tabernakulum, czyli szafka, w której przechowywany jest najświętszy sakrament, co będzie kosztować w sumie 70 tysięcy złotych.

Beata Chodak, konserwator w Muzeum Wsi Kieleckiej tłumaczyła, że wykonanie prac będzie poprzedzone wykonaniem badań technologicznych, chemicznych i historycznych. - Wtedy dopiero wybierzemy najlepsze metody renowacji – informowała. - Na pewno trzeba będzie nałożyć kilka warstw farby, odnowić tak, żeby nie odbiegały od pierwotnego wyglądu.

Wicedyrektor Jarosław Karyś powiedział, że należy się cieszyć z tego, że mamy wielkie aspiracje do zdobywania kolejnych funduszy na odnawianie takich perełek.

Kościół z Rogowa zbudowano w 1763 roku z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu rokoko i pochodzi głównie z XVIII wieku. Znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem to II połowa XVIII wieku. Obiekt należy do Muzeum Wsi Kieleckiej. Przy okazji wielu imprez, na przykład dożynek powiatowych, św. Huberta, Święta Chleba i wielu innych okoliczności są tam odprawiane msze święte.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie