Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy Park i Dworek w Ruszczy doczekają się rewitalizacji? Przedstawiono wstępne propozycje

MBR
Zabytkowy park w Ruszczy może doczekać się rewitalizacji
Zabytkowy park w Ruszczy może doczekać się rewitalizacji UMiG Połaniec
W piątek, 6 marca w Urzędzie Miasta i Gminy Połaniec odbyły się konsultacje społeczne na temat renowacji zabytkowego parku w położonego w miejscowości Ruszcza.

Konsultacje miały miejsce w związku o ubieganie się przez gminę Połaniec dofinansowania na projekt pod nazwą „Renowacja zabytkowego parku w zespole parkowo – dworskim w miejscowości Ruszcza – Gmina Połaniec w celu ochrony dziedzictwa kulturowego regionu”. Poziom dofinansowania objąłby 85% kosztów inwestycji natomiast 15% pokryłaby gmina. Prace przewidziane w projekcie są związane z renowacją terenu parku w celu wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów jego zabytkowego układu i wydobycia jak największej ilości walorów jakie oferuje istniejący teren i obejmuje: budowę utwardzonych nawierzchni alei parkowych, rekonstrukcję układu terenu zespołu parkowo-dworskiego wraz z drogami dojazdowymi i dziedzińcem przed dworkiem, montaż nowych ławek oraz koszy na śmieci, budowę ogrodzenia parku - bram wjazdowych, furtek i specjalnie stylizowanego ogrodzenia od ulicy Tadeusza Kościuszki, prace pielęgnacyjne i utworzenie ogrodu kwiatowego z różnorodnymi gatunkami roślin i kwiatów oraz fontanną, odmulenie, wyczyszczenie i wyprofilowanie brzegów stawów wraz z zakupem trzech wodnych rowerków solarnych, wykonanie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej.

Mieszkańcy gminy Połaniec chętnie wzięli udział w konsultacjach, dyskutowali oraz wyrażali swoje opinie i przedstawiali pomysły. Najwięcej z nich dotyczyło organizacji wydarzeń i różnego rodzaju imprez na terenie zrewitalizowanego parku, który w przyszłości stałby się centrum życia kulturalnego. Spotkanie stworzyło podwaliny pod nową ofertę odpowiadającą potrzebom mieszkańców, a także mającą przyciągnąć i zachęcić turystów z całej Polski do odwiedzania miejscowości. Na terenie parku mogłoby się odbywać między innymi wiele warsztatów terenowych takich jak między innymi: wernisaże plastyczne, wystawy i kino plenerowe, koncerty, spotkania literackie, czy animacje dla dzieci. Wartość całej inwestycji to około 6 milionów złotych.

Zespół Parkowo-Dworski w Ruszczy

Prawie 7 hektarowy park z dworkiem szlacheckim z przełomu XVIII i XIX wieku w Ruszczy powstał z inicjatywy rodziny Staszewskich, która z końcem XVIII wieku zawiadywała miejscowością. Nieopodal dworku znajdowało się wiele budynków gospodarczych, które w tamtych czasach pełniły rolę obór, stajni i spichlerzy. Ponadto budynek położony jest w otoczeniu licznych drzew wśród, których znajduję się słynny dąb Kościuszki. Jak donoszą historycy generał Tadeusz Kościuszko podczas wyprawy do Połańca w 1794 roku wypoczywał pod drzewem, które aktualnie ma ponad 500 lat. W kolejnych latach dworek kilka razy zmieniał właścicieli, a w latach trzydziestych XX wieku uległ ogromnemu zniszczeniu wskutek pożaru. 6 września 1944 roku park przeszedł w posiadanie Skarbu Państwa, a następnie przejął go potomek poprzedniego właściciela. W kolejnych latach dworek zamieszkiwany był przez przyszłych dziedziców. Reforma o dwustopniowym podziale administracyjnym z 28 maja 1975 roku sprawiła, że Ruszcza wraz z całą gminą znalazła się w województwie tarnobrzeskim, jednak już od grudnia 1999 sołectwo wchodziło w skład województwa świętokrzyskiego. W lutym 2017 roku w Warszawie został podpisany akt notarialny na mocy, którego gmina Połaniec stała się właścicielem zespołu parkowo – dworskiego. Jeszcze w tym samym roku miały miejsce konsultacje z mieszkańcami, którzy przedstawiali swoje pomysły dotyczące rewitalizacji obiektu. Dzięki nim na początku 2018 roku na terenie parku udało się między innymi wybudować oświetlenie. Na dzień dzisiejszy w parku odbywają się liczne imprezy i wydarzenia kulturalne takie jak między innymi: gminne dożynki, czy zawody strażackie. Z okazji Dni Połańca organizowane były tutaj również grant Towarzystwa Kościuszkowskiego "Panie z Połańca proszą do tańca" oraz I Bieg Uniwersału Połanieckiego. Obecnie na terenie kompleksu znajduje się 608 drzew-głównie dębów, grabów, kasztanowców, wierzb i 23 grupy krzewów, a w jego południowej części możemy zauważyć trzy stawy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie