Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy Park Miejski w Kielcach ma się zmienić. Dlaczego prace jeszcze się nie rozpoczęły?

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Jesienią miała się zacząć renowacja Parku Miejskiego w Kielcach, która zostały podzielona na trzy etapy. Niestety w zielonym zakątku w centrum Kielc nie widać żadnych zmian. Dlaczego?

- Jesienią ubiegłego roku otrzymaliśmy zlecenie z Urzędu Miasta na przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych drzew Parku Miejskim imienia Staszica w ramach I etapu prac – informuje Marcin Batóg, rzecznik prasowy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach. - W ich zakres wchodzą specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne, jak zakładanie wiązań w koronie drzew. My takich prac nie wykonujemy. Poszukujemy podwykonawcy. Termin realizacji tego zlecenia upływa z końcem lutego 2021 roku. Musimy się zmieścić w tym czasie, ponieważ od 1 marca zaczyna się okres lęgowy ptaków i większości prac nie można wykonywać.

Pierwszy etap prac przewiduje pielęgnację istniejącej zieleni, prześwietlanie drzew i krzewów oraz wycinkę.

W Parku Miejskim zinwentaryzowano około tysiąc drzew. - Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które polegają między innymi na usunięciu niewielkiej ilości posuszu, zakwalifikowano blisko 700 - dodaje. - Znajdują się one w dobrym i średnim stanem sanitarnym. Do zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych zakwalifikowano 120 drzew. One wymagają zdjęcia większej ilości posuszu oraz założenia specjalistycznych wiązań w koronie. Ponadto, drzewa te są zaatakowane przez szkodniki i choroby.

Do wycinki z powodu złej kondycji sanitarnej zakwalifikowano 55 drzew.
- Charakteryzują się one bardzo złym stanem sanitarnym, są pochylone, z licznymi deformacjami, znaczną ilością posuszu (powyżej 50 procent korony, a niektóre nawet 100 procent), pęknięciami i ubytkami pnia – wylicza rzecznik.

We wschodniej części parku, ze względu na zagęszczenie drzew występuje duże zacienienie, co niekorzystnie wpływa na rozwój roślin. - Tutaj do wycinki zakwalifikowano 78 drzew. Jej efektem będzie odsłonięcie widoku na park oraz korekta przypadkowych nasadzeń. Kilka drzew już usunięto - informuje.

Zakres prac został uzgodniony ze Świętokrzyskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, ponieważ park miejski jest zabytkiem.

- Wycinkę przeprowadzi nasza spółka, a zabiegi pielęgnacyjne firma z odpowiednim doświadczeniem w tego typu pracach, która wyłoniona zostanie w przetargu. W najbliższych dniach spodziewamy się podpisania umowy z wykonawcą- zapowiada.

W drugim etapie remontu parku są przewidziane prace budowlane. Asfaltowe i betonowe alejki w parku zostaną rozebrane i zastąpione nowymi nawierzchniami wodoprzepuszczalnymi, wykonanymi z materiałów mineralnych i żywic. Będą one podobne do nawierzchni historycznych, używanych dawniej w parkach, ale zachowują walory użytkowe nawierzchni współczesnych. Takie rozwiązanie jest bardziej przyjazne dla oka niż beton oraz wygodne w użytkowaniu. Nowa nawierzchnia poprawi też warunki dla rozwoju korzeni roślin.

Planowana jest wymiana małej architektury - ławek i koszy. Nowe wyposażenie będzie o prostej formie, nawiązującej do historycznego wystroju parku. Nowymi elementami w parku będą tablice informacyjne, stojaki rowerowe i słupki ograniczające wjazd pojazdów mechanicznych. Niskie barierki ogrodzą niektóre nasadzenia.

W trzecim etapie planowane są nasadzenia traw, bylin, kwiatów.
Będą to między innymi:

  • 62 drzewa ( kasztanowce czerwone, klony, lipy, jesiony, buki)
  • 4778 krzewy ( forsycje, lilaki, kaliny, mahonie, jaśminowce)
  • 38 tysięcy roślin okrywowych ( bluszcze, kopytniki, barwinek)
  • 2215 paproci
  • 73 tysiące 887 drobnych roślin ( zawilce, przylaszczki, fiołki, konwalie)
  • 5699 bylin ( szałwia, parzydło, przetaczniki, funkie, jeżówka)
  • 31 tysięcy 948 roślin cebulowych i bulwiastych ( zimowity, szafirki, krokusy, cebulice)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto