Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachodnie skrzydło zespołu pałacowo-parkowego w Końskich już po remoncie. Prezentuje się naprawdę okazale. Detale robią wrażenie

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Zachodnie skrzydło zespołu pałacowo-parkowego w Końskich, w którym zamieszkiwały słynne rody Małachowskich i Tarnowskich jest już po remoncie. Trzeba przyznać, że niektóre detale, takie jak żeliwne schody czy zdobione piece kaflowe i kominki naprawdę robią wrażenie.

Zachodnie skrzydło pałacu Małachowskich w Końskich już po remoncie

Praktycznie zakończył się już remont zachodniego skrzydła zespołu pałacowo-parkowego w Końskich. Prace, które rozpoczęły się w czerwcu 2020 roku polegały przede wszystkim na ociepleniu, remoncie elewacji wymianie wszystkich okien i drzwi, a także wymianie konstrukcji dachu wraz z pokryciem. Wymienione zostały również wszystkie instalacje.

Trzeba przyznać, że budynek po remoncie prezentuje się bardzo okazale i konecczanie już mogą go podziwiać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że remont pałacu polegał również na odrestaurowaniu wielu bardzo ciekawych detali wewnątrz budynku takich jak żeliwne schody czy przepiękne i robiące naprawdę duże wrażenia kominki oraz piece kaflowe. Na zdjęciach przedstawił je na swoim profilu facebookowym konecki radny, Marek Kozerawski.

Pięknie prezentują się odrestaurowane uchwyty na lampy astralne obsługiwane przez lampucera, drzwi, piece kaflowe, kominki oraz schody żeliwne. z sygnaturą ", Końskie" . W głównej sali zawieszone zostały stylowe żyrandole a przed budynkiem dodatkowo repliki lampucer. Pomieszczenia prezentują się pięknie i już rozpoczęło się ich zasiedlanie przez Bibliotekę Publiczną, Wydział Ochrony Środowiska i Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta i Gminy Końskie.
- pisze

W dalszym ciągu trwa jeszcze remont skrzydła wschodniego. Jego zakończenie zaplanowane jest na koniec czerwca. Całkowity koszt remontu to około 12 milionów złotych. Jest dofinansowany z budżetu województwa świętokrzyskiego.

Historia pałacu w Końskich

Budowę zespołu pałacowo-parkowego zapoczątkował Kanclerz Wielki Koronny Jan Małachowski – dawny właściciel Końskich i dóbr o nazwie „Końskie Wielkie” w 1748 roku. Planował, że powstanie okazały pałac, którego główny korpus miał łączyć dwa boczne skrzydła, zakończone pawilonami. Od głównego budynku miały rozchodzić się długie, otwarte galerie z tarasami w górnej kondygnacji, zakończone altanami. Jednak zakrojone na dużą skalę plany kanclerza nie zostały w całości zrealizowane. Z samego pałacu wybudowano jedynie skrzydła i pawilony. W 1870 roku zespół przeszedł na własność rodu Tarnowskich, która w nim zamieszkała. W okresie II wojny światowej pałac zajęli Niemcy. Po wojnie, ówczesne władze zadecydowały o wybudowaniu na terenie zespołu pałacowo-parkowego obiektów użyteczności publicznej: powstały szkoła, przedszkole, a od strony północnej część parku przeznaczono na osiedle i ulicę.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto