Zacięta rywalizacja podczas Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnych w biegach przełajowych w Kielcach. Nowe zdjęcia

Maciej Barwinek
Terytorialsi z całej Polski biegali w Kielcach
Terytorialsi z całej Polski biegali w Kielcach kpt. Marcin Kowal
Na terenie kieleckiego Parku Kultury i Wypoczynku odbyły 2-dniowe V Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej w biegach przełajowych. Gospodarzem rywalizacji sportowej rozgrywanej 11 i 12 marca była 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnych w biegach przełajowych w Kielcach

Na starcie we wszystkich kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn stanęło blisko 400 zawodników - żołnierzy zawodowych i żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Reprezentowali oni wszystkie brygady WOT w Polsce, oraz centra szkolenia – w sumie było to 19 drużyn. Dbanie o sprawność fizyczną, która jest niezbędna w wojsku, jest niezwykle ważna, a zwycięzcy rywalizacji sportowej stanowią wzór sprawności dla żołnierzy w swoich brygadach. Jednym z najważniejszych celów mistrzostw było sprawdzenie poziomu mistrzów poszczególnych brygad OT w biegach przełajowych, a przez to wyłonienie najlepszych żołnierzy - sportowców Wojsk Obrony Terytorialnej do udziału w współzawodnictwie na szczeblu Mistrzostw Wojska Polskiego.

- Już wielokrotnie w krótkiej historii Wojsk Obrony Terytorialnej, udowadnialiście swoje umiejętności, wszechstronność i świetne wyszkolenie. Czy to w działaniach podczas pandemii, podczas intensywnych poligonów, czy zawodów strzeleckich. Dzisiaj i jutro jest dla Was kolejny dzień próby, tym razem w rywalizacji sportowej. Wyłonimy najlepszych biegaczy przełajowych z najlepszych. Niech rywalizacja będzie zacięta, ale zawsze w duchu fair – powiedział podczas ceremonii otwarcia zawodów dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Sławomir Machniewicz.

Zawody mające miejsce na terenie dawnego kompleksu wojskowego, rozpoczęły się biegiem kobiet na dystansie 3000 metrów, a następnie na starcie stanęli mężczyźni pokonując dystans odpowiednio 3000 metrów oraz 8000 metrów. W drugim dniu imprezy rywalizowały sztafety 4x1000 metrów i 4x2000 metrów. Pokonanie zróżnicowanej trasy wymagało solidnego przygotowania kondycyjnego. Mimo trudnych, zimowych warunków pogodowych, wszyscy zawodnicy bezpiecznie osiągnęli metę. Po biegu najlepsi uczestnicy zostali nagrodzeni okolicznościowymi pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Mistrzostwa zostały zorganizowane dzięki współpracy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Tertytorialnej z Nadleśnictwem Kielce oraz aktywnemu wsparciu wojewody świętokrzyskiego, urzędu marszałkowskiego i prezydenta miasta Kielce.

Oprócz kwalifikacji indywidualnej i sztafetowej była również prowadzona kwalifikacja zespołowa, do której punktowali zawodnicy we wszystkich biegach indywidualnych i sztafetach. O miejscu zespołu decydowała większa ilość punktów uzyskanych przez wszystkich zawodników na każdym z dystansów (kobiet i mężczyzn) oraz w trzech sztafetach. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła 3. Podkarpacka Brygada OT, 2 miejsce zajęła 14. Zachodniopomorska Brygada OT, a 3 miejsce zajęła 4. Warmińsko-Mazurska Brygada OT. Reprezentanci 10. ŚBOT dwukrotnie stanęli na podium. Szeregowy Małgorzata Czarnota zwyciężyła bieg na 3000 m w kategorii kobiet do 35, natomiast starszy szeregowy Artur Rytlewski zajął 3 miejsce w biegu na 8000 m. mężczyzn do 35 lat.