Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaduszki Michniowskie z udziałem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W Michniowie podczas Zaduszek modlono się za cywilne ofiary II wojny światowej. Pod pomnikiem zamordowanych przez Niemców mieszkańców wsi zapalono znicze.
W Michniowie podczas Zaduszek modlono się za cywilne ofiary II wojny światowej. Pod pomnikiem zamordowanych przez Niemców mieszkańców wsi zapalono znicze. Mateusz Bolechowski
W niedzielę 20 listopada w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyły pierwsze „Zaduszki Michniowskie”. Mszę Świętą w intencji ofiar II wojny światowej odprawił biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej.

Pierwsze „Zaduszki Michniowskie” w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Michniowa, pracownicy mauzoleum i duchowni. Nabożeństwu przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej, biskup Jan Piotrowski, koncelebrowali proboszcz parafii we Wzdole Rządowym, ksiądz Stanisław Picheta i proboszcz parafii w Bodzentynie, ksiądz Leszek Sikorski. Biskupa w imieniu licznie przybyłych mieszkańców Michniowa powitała kierownik mauzoleum Ewa Kołomańska. Biskup Piotrowski dziękował dyrekcji Muzeum Wsi Kieleckiej za zaproszenie, przypomniał, że pochodzi z miejscowości Szczurowa, w której dziesięć dni przed pacyfikacją Michniowa Niemcy i polska granatowa policja zamordowali 93 Romów. W homilii kapłan apelował o pokój na świecie i o to, by ziemia polska nigdy już nie doświadczyła wojny.

Modlitwa w intencji zamordowanych

Po Mszy Świętek ksiądz Stanisław Picheta odczytał "zaduszki". Wspomniał zamordowanych w czasie wojny członków rodzin Malinowskich, Bielów i Cisków, Stanisława Salwę, Feliksa Magdziarza, Andrzeja Matlę, Władysława Lorenca, Józefa Sobochę, Kazimierza Zielińskiego, Jana Wątrobińskiego, Emilię Marcinkowską, Annę Miazek, Tomasza Ziomka, Janinę Dzierżyło, Jana Biskupa, Witolda Szamprucha, Janinę Kołomańską, Stanisława Gila, Szczepana Arendarskiego, Jana Kwaśniewskiego, Kaczmarczyka. Módlmy się, za tragicznie zmarłych z rodzin Pajków, Harabinów, Wąsików, Krogulców, Morawskich, Przeworskich, Materków, Obarów, Wikłów, Mierników, Więckowskich, Rynkowskich, Habów, Juliana Bielę, ofiary z rodzin Dąbrowów, Gołębiowskich, Grabińskich, Dupaków, Gruba, Dulęba, Michta, Imiołek, Duda oraz Stanisława Miernika, Wacława Magdziarza i Stanisława Dulębę.

Modlono się za mieszkańców wsi polskich spacyfikowanych podczas II wojny światowej. Za zamordowanych w Bichniowie, Borowie, Borze Kunowskim, Gałkach Gielniowskich, Jamnej, Janowie, Longinówce, Majdanie Starym, Naramowie, Niewachlowie, Radwanowicach, Sadku, Skalbmierzu, Skłobach, Suchedniowie, Stefankowie, Szałasie, Trzonowie, Włoszczowie, Bodzentynie, Psarach, Wzdole , Skałce Polskiej, oraz wszystkich wsi na terenach obecnej Polski i Kresach, którzy zginęli z rąk Niemców, Sowietów i ukraińskich nacjonalistów, lub zmarli na zesłaniu i w obozach koncentracyjnych.

Po nabożeństwie zebrani udali się pod pomnik ofiar hitlerowskiej zbrodni z lipca 1943 roku, odmówiono modlitwę za ich dusze i zapalono znicze. Na koniec biskup Piotrowski zwiedził wystawę „Straty w obiektach sakralnych diecezji kieleckiej w czasie II wojny światowej w świetle zasobów Archiwum Diecezjalnego w Kielcach”, po której oprowadziła go autorka, Ewa Kołomańska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie