Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaduszki w Starachowicach pamięci Wandy Pomianowskiej (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Wanda Pomianowska w czasach, gdy była przewodnicząca Rady Gminy Pawłów
Wanda Pomianowska w czasach, gdy była przewodnicząca Rady Gminy Pawłów Kazimierz Cuch
Kolejne Zaduszki Regionalne były poświęcone docent Wandzie Pomianowskiej, wykładowcy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, także harcerki, rolnika, działacza społecznego, partyzanta Armii Krajowej.

[galeria_glowna]

Docent Wanda Pomianowska urodziła się 22 listopada 1919 roku w Warszawie. Zmarła 3 grudnia 2003 roku w Radkowicach, w gminie Pawłów, gdzie mieszkała przez większość swojego życia. Jest pochowana na tamtejszym cmentarzu. Była pracownikiem naukowym, docentem, językoznawcą. Wykładała polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Równocześnie była rolnikiem, harcerką, łączniczką oddziałów partyzanckich PONURY-NURT, działaczem społecznym, w tym przewodniczącą Rady Gminy Pawłów. Internowana w stanie wojennym. Pisała wiersze, wydała kilka tomików tej poezji, niektóre gwarą. Bardzo aktywnie działała na rzecz Radkowic i gminy Pawłów.

Wieczór w Starachowicach pod nazwą "Cztery pory życia Wandy Pomianowskiej", zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Kielcach, jej filia w Starachowicach, pod honorowym patronatem marszałka województwa, świętokrzyskiego kuratora oświaty i wójta gminy Pawłów. Patronat medialny sprawowało między innymi Echo Dnia. Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii Leszka Żmijewskiego związanych z osobą Wandy Pomianowskiej.

Na rozpoczęcie Karolina Cioroch, uczennica Szkoły Podstawowej imienia Wandy Pomianowskiej w Radkowicach, recytowała poezję Wandy Pomianowskiej. Następnie swoją ciotkę wspominała Joanna Wińkowska, bratanica, która specjalnie przyjechała do Starachowic z Warszawy. Jolanta Kuklińska, przyjaciółka honorowanej mieszkanki Radkowic, wspominała wspólne chwile spędzone w towarzystwie pani docent. Przedstawiła jej bardzo osobiste zapiski.

MODLITWA STARSZEJ PANI

Wanda Pomianowska będąc w podeszłym wieku sformułowała kilkanaście swoich refleksji o tym okresie życia. Między innymi w swojej osobistej modlitwie prosiła Pana Boga: "...Zamknij mi usta na temat moich chorób, które się zwiększają z biegiem lat, a tak miło o nich opowiadać", "Wiem, że pamięć moja zawodzi, spraw, więc bym się nie upierała, a przyznała, że to ja mogę się mylić", "Wybaw mnie od chęci wtrącania się do cudzych spraw".

Uczestnicy spotkania poprosili organizatorów o powielenie tej modlitwy, jako mądrej, uniwersalnej, w kilkudziesięciu egzemplarzach, co uczyniono. Zabrali ją ze sobą do domu. Zamierzają się nią posługiwać w swoim dojrzałym życiu.

TWÓRCZOŚĆ GWARĄ

Wanda Pomianowska prowadziła prace naukowe na temat świętokrzyskiej gwary. Jako promotor prowadziła kilkadziesiąt prac magisterskich. Mówiła o tym Mścisława Kłaczkowska, która wiele lat temu pisała pracę magisterską o tej gwarze, z Wandą Pomianowską, jako promotorką swojej pracy.

Paulina Więcław, uczennica z Radkowic, w stroju regionalnym, recytowała twórczość Wandy Pomianowskiej, pisaną lokalną gwarą. Bardzo podobała się zebranym. Spotkanie zakończyły wspomnienia uczestników spotkania, którzy znali zmarłą 10 lat temu panią docent. Był słodki poczęstunek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie