Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagadki sandomierskich szachów w świetle najnowszych badań genetycznych. Będzie wykład w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Szachy Sandomierskie będące jednym z najcenniejszych zabytków w zbiorach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu są jedynym niemal kompletnym zestawem szachów wczesnośredniowiecznych odkrytych na terenie Europy Środkowej.
Szachy Sandomierskie będące jednym z najcenniejszych zabytków w zbiorach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu są jedynym niemal kompletnym zestawem szachów wczesnośredniowiecznych odkrytych na terenie Europy Środkowej. Klaudia Tajs
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oraz Towarzystwo Naukowe Sandomierskie zapraszają do udziału w wykładzie poświęconym najnowszym ustaleniom badawczym dotyczącym Szachów Sandomierskich. Wykład odbędzie się w czwartek, 23 marca o godzinie 17 w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Zagadki sandomierskich szachów w świetle najnowszych badań genetycznych - wykład w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Wykład zatytułowany „Zagadki sandomierskich szachów w świetle najnowszych badań genetycznych” wygłosi dr Danijela Popovic z Laboratorium Paleogenetyki i Genetyki Konserwatorskiej Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, pod której kierownictwem przeprowadzone zostały najnowsze badania genetyczne Szachów Sandomierskich. Oprócz prezentacji wyników badań, w swoim wystąpieniu prelegentka przedstawi również rolę i znaczenie badań genetycznych w archeologii.

Natomiast o dotychczasowej historii i stanie badań nad Szachami Sandomierskimi opowie dr Wojciech Rajpold z Działu Archeologicznego Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Wydarzenie współorganizowane jest we współpracy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu oraz Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.

Szachy Sandomierskie będące jednym z najcenniejszych zabytków w zbiorach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu są jedynym niemal kompletnym zestawem szachów wczesnośredniowiecznych odkrytych na terenie Europy Środkowej.

21 lipca 2022 roku - czyli prawie 60 lat po odkryciu Szachów Sandomierskich genetycy z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego pobrali do badań DNA materiały z 3 sandomierskich pionków (wytypowano po jednym z każdego zestawu i jeden który został dołożony). Bierki te poddano szeregowi analiz DNA: m.in. izolacji DNA, analizie ZooMS, analizie filogenetycznej. Wyniki badań przyniosły zaskakujące rezultaty, uchylając rąbka tajemnicy dziś już m.in. możemy powiedzieć, że Szachy Sandomierskie powstały - z trzech różnych gatunków zwierząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie