Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagłosujesz w domu lub przez pełnomocnika. Ułatwienia dla niepełnosprawnych wyborców

Bartosz OSZCZEPALSKI [email protected]
W tegorocznych wyborach osoby starsze i niepełnosprawne mogą głosować korespondencyjnie lub za pośrednictwem pełnomocnika.
W tegorocznych wyborach osoby starsze i niepełnosprawne mogą głosować korespondencyjnie lub za pośrednictwem pełnomocnika.
W jesiennych wyborach parlamentarnych, osoby niepełnosprawne i starsze będą mogły skorzystać z udogodnień, które do tej pory im nie przysługiwały – głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika. Żeby jednak tak się stało, muszą dopełnić odpowiednich formalności, na które nie zostało już wiele czasu.

Osoby niepełnosprawne, które zdecydują się na oddanie swojego głosu poprzez głosowanie korespondencyjne mają czas tylko do 19 września, żeby zgłosić taki zamiar do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy.

Nie trzeba zgłaszać osobiście

Ułatwieniem jest to, że nie ma obowiązku zgłaszania się do odpowiedniego urzędu osobiście i wystarczy zgłoszenie dokonane ustnie, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej. Nie można jednak zapomnieć o kilku podstawowych informacjach, które muszą znaleźć się w poprawnie wypełnionym zgłoszeniu. Muszą się w nim znaleźć dane takie, jak: imię i nazwisko, imię ojca, data urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania, kopia aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie, a także wskazanie wyborów, których dotyczy zgłoszenie. Ponadto każdy niepełnosprawny wyborca ma prawo do tego, żeby zażądać w zgłoszeniu przesłania mu specjalnych nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille’a.

Druki wniosków, które służą do zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego, dostępne są w urzędach miasta lub gmin oraz na stronach internetowych urzędów.

Urzędnicy mają obowiązek odpowiedzieć na takie zgłoszenie do 3 października. Do tego czasu, do wyborcy musi zostać przesłany pakiet, który będzie zawierał między innymi kartę do głosowania, kopertę do karty, instrukcję głosowania korespondencyjnego, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz ewentualne nakładki w alfabecie Braille’a. Gdy zaznaczymy już na karcie kandydatów, na których chcemy oddać swój głos, powinniśmy włożyć kartę do koperty i wysłać ją na adres komisji obwodowej. Istnieje również możliwość przekazania jej listonoszowi.

Pełnomocnik do 29 września

Trochę więcej czasu pozostało tym wyborcom, którzy chcą głosować za pośrednictwem pełnomocnika. Mają do tego prawo osoby niepełnosprawne oraz, te które ukończyły 75 rok życia. Muszą one złożyć do 29 września wniosek do urzędu gminy lub dzielnicy. W ich przypadku również, nie ma obowiązku, żeby zgłaszane były osobiście. Po otrzymaniu wniosku, urzędnik umawia się z wyborcą na sporządzanie aktu pełnomocnictwa w miejscu, który zostanie wybrany przez wnioskodawcę. Dokument ten pełnomocnik musi wziąć ze sobą do lokalu wyborczego w dniu głosowania.

Do 26 września wnioski w urzędzie gminy lub dzielnicy mogą składać osoby niewidome, które chcą głosować w lokalu wyborczym, ale przy pomocy nakładek do kart sporządzonej w alfabecie Braille’a. Forma zgłoszenia, tak jak w innych przypadkach jest dowolna i może odbywać się w formie telefonicznej, mailowej, poprzez faks lub osobiście.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zagłosujesz w domu lub przez pełnomocnika. Ułatwienia dla niepełnosprawnych wyborców - Echo Dnia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie