Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz prezydenta dla Marszu Równości w Kielcach. Do parady jednak może dojść 13 lipca [ZAPIS TRANSMISJI]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Prezydent Kielc Bogdan Wenta zakazał Marszu Równości w Kielcach, organizowanego przez środowiska LGBT. To jednak nie znaczy, że manifestacja się nie odbędzie. Organizatorzy zapowiadają złożenie skargi do sądu, a w takich sprawach sądy w innych miastach stawały po ich stronie.

Prezydent Bogdan Wenta poinformował w środę, 3 lipca w południe o tym, że odmówił zgody na organizację Marszu Równości w Kielcach, który miał się odbyć 13 lipca. Jako powód podał brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa, ponieważ w tym samym czasie zapowiedziano kilka kontr manifestacji. Tego dnia rozpocznie się także festiwal harcerski.

- Jako człowiek i obywatel zawsze będę za okazywaniem wolności i równości, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla innych. Ale jako prezydent, po konsultacjach z Biurem Zarządzania Kryzysowego, policją, strażą miejska odmawiam zgody na organizację Marszu Równości ze względu na bezpieczeństwo – poinformował prezydent Bogdan Wenta na konferencji prasowej. - Tego dnia odbędą się także inne wydarzenia. Wpłynęło 18 wniosków o organizację imprez, 6 nie spełniło wymogów formalnych więc je odrzuciliśmy, a pozostałe muszą się odbyć. Są to kontr manifestacje stacjonarne i prezydent nie ma prawa odmówić zgody na ich organizację. Mamy prawo zareagować czy rozwiązać, gdy zaczną się przemieszczać, ale nie zabronić organizacji. Tego dnia rozpocznie się festiwal harcerski na Kadzielni, więc będzie dużo młodzieży, ludzi z zewnątrz, nie związanych ze środowiskiem LGBT i będą nas oceniać. Obawiamy się napiętej atmosfery, bo z jednej strony będzie Marsz Równości, a z drugiej inne wydarzenia. Zagrożeniem nie jest sam marsz, ale to wszystko co się dzieje wokół niego.

Dodał, że sobota jest dniem pracującym, czynne są sklepy, na parkingach stoją samochody i bardzo trudno byłoby zabezpieczyć miasto. - Do tego dochodzi zabezpieczenie budynków, okien, bram. Nie ma to na sił. Na te wszystkie zagrożenie wskazała nam policja, ja nie miałem o nich pojęcia. Ze strony policji nie ma miejsca na żadne emocje tylko troska o bezpieczeństwo - tłumaczył prezydent.

Organizatorzy mają 24 godziny na odwołanie się do sądu od decyzji prezydenta. – Na pewno skorzystamy z tego prawa- powiedziała Katarzyna Kędzierska, jedna z organizatorek Parady Równości, którzy byli na konferencji prasowej.

Do tej pory sądy w innych miastach w takich sprawach stawały po stronie organizatorów i odrzucały zakaz organizacji wydany przez władze samorządowe. Można się spodziewać, że tak będzie także w Kielcach i przemarsz środowisk LGBT odbędzie się 13 lipca w Kielcach. Taka decyzja będzie korzystniejsza dla miasta niż zgoda wydana bezpośrednio przez prezydenta. Dlaczego?

- Jeśli decyzja sądu będzie inna niż postanowienie prezydenta Kielc, wtedy Komenda Wojewódzka Policji może zabezpieczyć siły porządkowe z całego kraju. W przypadku zgody wydanej bezpośrednio przez prezydenta możemy dysponować tylko służbami Komendy Miejskiej Policji i naszymi a to za mało. Stąd taka decyzja prezydenta Kielc – dodał Arkadiusz Kubiec, zastępca prezydenta Kielc.

- Ten zakaz jest łamaniem konstytucji, to stanowisko potwierdziły sądy. Czy zdaje sobie pan sprawę, że łamie pan Konstytucję - pytała Katarzyna Kędzierska prezydenta Kielc?

- Jeśli cokolwiek się stanie, to kto poniesie odpowiedzialność? Czy wtedy będziemy mówić o łamaniu Konstytucji? Ja czułbym się bardzo źle, gdybym tak się stało - odparł prezydent.

Organizatorzy marszu zarzucili prezydentowi, że stanął po stronie środowisk homofobicznych. – Być może nie mówi pan wprost, że Marsz Równości jest zły, ale to co mówi pan, pokazuje, że środowiska homofobiczne triumfują i mają prezydenta Kielc po swojej stronie. Nie było żadnej dyskusji z nami, aby wspólnie uzgodnić, jaką formę może przybrać masz, aby nie wydał pan zakazu. Mam nadzieję, że widzimy się z panem na marszu i będzie mógł pan pójść na jego czele jako obywatel - mówili.

Prezydent jednak nie wybiera się na Marsz Równości.
- Mam inne plany na 13 lipca, ma ślub przyjaciela, dawno zaplanowany i wracam z niego, aby otworzyć festiwal harcerski – powiedział prezydent.

Żaden z wiceprezydentów nie zadeklarował przyjścia na Marsz Równości.

Organizatorzy Marszu muszą złożyć wniosek do sądu do czwartku, do południa a sąd ma 24 godziny na wydanie orzeczenia.

CZYTAJ TAKŻE: Marsz Równości w Kielcach się nie odbędzie? Konferencja prezydenta Kielc Bogdana Wenty [ZAPIS TRANSMISJI]

ZOBACZ WIDEO Z KONFERENCJI:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie