Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakażenia układu moczowego - problem lekarzy i rodziców

Oprac. /KAK/
Objawy zakażenia układu moczowego bywają tak różne, że aby rozpoznanie było całkiem jednoznaczne, prócz objawów do diagnozy wykorzystuje się badania ogólnego moczu i jego posiewu.
Objawy zakażenia układu moczowego bywają tak różne, że aby rozpoznanie było całkiem jednoznaczne, prócz objawów do diagnozy wykorzystuje się badania ogólnego moczu i jego posiewu. archwium
Zakażenia układu moczowego są drugą, po infekcjach dróg oddechowych, przyczyną chorób dzieci. Warto wiedzieć, że zakażenie układu moczowego może być również początkiem sepsy - to uzmysławia jak groźna może być to choroba - alarmują lekarze!

- Do objawów choroby należą: gorączka, bóle brzucha, bóle okolicy lędźwiowej, bóle w trakcie oddawania moczu, częste oddawanie moczu, zmiana jego zabarwienia i zapachu - mówi lek. med. Marta Nowak-Nadgowska, kierownik I Oddziału Chorób Dziecięcych Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego i. Wł. Buszkowskiego w Kielcach przy ul. Langiewicza.

Objawy zakażenia układu moczowego bywają tak różne, że aby rozpoznanie było całkiem jednoznaczne, prócz objawów do diagnozy wykorzystuje się badania ogólnego moczu i jego posiewu. Bardzo ważne jest umiejętne pobranie materiału do tych badań.

Jak dobrze pobrać mocz do badań dzieci?

Przed pobraniem moczu na badanie ogólne dziecko powinno być staranie podmyte mydłem i wodą. Dziewczynki należny podmyć od przodu do tyłu, zwracając uwagę na rozchylenie warg sromowych. U chłopców należny odprowadzić napletek i wypłukać zalegającą wydzielinę.

Mocz należy pobierać do czystego naczynia, najlepiej do jałowego pojemnika. Następnie dziecko ma zacząć siusiać na stojąco i w czasie siusiania należny złapać do butelki niewielką ilość moczu ze środkowego strumienia.

Pobrany mocz należny dostarczyć do pracowni w ciągu godziny od pobrania - przechowywać dłużej można tylko w lodówce. Mocz na posiew musi być pobrany przed rozpoczęciem leczenia.

Leki do końca!

- To oczywiste, że o sposobie leczenia każdego zakażenia dróg moczowych decyduje lekarz - mówi lek. med. Marta Nowak-Nadgowska z kieleckiego Szpitalika. - Rodzice muszą pamiętać, że nawet po ustaniu obajwów nie należy samowolnie odstawiać leków. Konsekwencją może być nawet powstanie blizn na nerkach.

U dzieci z nieleczonymi czy nieprawidłowo zdiagnozowanymi zakażeniami dróg moczowych może dojść do niszczenia miąższu nerek, a w konsekwencji do ich niewydolności z koniecznością dializ i przeszczepu włącznie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie