Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończono kolejny etap trwających prac nad renowacją fresków w klasztorze cysterskim w Jędrzejowie. Zobacz jak wyglądają po odnowieniu

Oprac.: Mateusz Zapart
Tak prezentują się freski Andrzeja Radwańskiego, po zakończeniu szóstego etapu prac przy konserwacji barokowej polichromii tego artysty w klasztorze cysterskim w Jędrzejowie. Więcej na kolejnych zdjęciach
Tak prezentują się freski Andrzeja Radwańskiego, po zakończeniu szóstego etapu prac przy konserwacji barokowej polichromii tego artysty w klasztorze cysterskim w Jędrzejowie. Więcej na kolejnych zdjęciach Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie
We wrześniu 2023 roku dobiegł końca szósty etap prac przy freskach w kościele klasztornym w Jędrzejowie. W tym roku będą to ostatnie tego typu renowacje wewnątrz kościoła. Odnowie poddano 130 metrów kwadratowych polichromii i 160 metrów kwadratowych stiuków. Całkowity koszt tych prac wyniósł 850 tysięcy złotych.

Koniec szóstego etapu prac konserwacji barkowej polichromii Andrzeja Radwańskiego w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie

Przez kilka ostatnich miesięcy konserwatorzy pracowali nad przywróceniem jędrzejowskiemu klasztorowi jego utraconego blasku. Koszt odnowienia polichromii wyniósł 850 tysięcy złotych na które opactwo pozyskało dotację ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Na kolejne partie transeptu, czyli by skończyć trzy następne pola potrzebujemy jeszcze około miliona złotych. - mówi ojciec Bruno Paterewicz.

Renowacji i konserwacji poddane zostały polichromie w dwóch przęsłach i ścianach tarczowych lewego skrzydła transeptu o wielkości 130 metrów kwadratowych, odnowiono również 160 metrów kwadratowych stiuków na ścianach nawy głównej. Konserwacji i rekonstrukcji oraz złoceniom poddano też 6 ozdobnych kapiteli w lewym skrzydle transeptu. Dodatkowo wykonano oświetlenie fresków w nawie głównej oraz w odrestaurowanym skrzydle transeptu. Środki na to ojcowie otrzymali od Banku Spółdzielczego w Jędrzejowie.

Najważniejszym przedmiotem prac renowacyjnych w tym roku był transept, który opowiada o konkretnej idei. W punkcie przecięcia się jednego z ramion transeptu z nawą główną autor fresków Andrzej Radwański namalował kopułę w której wnętrzu jest scena zaślubin zakonu cystersów z Jezusem i Maryją.

Freski Radwańskiego opowiadają różne historie. Znaczenie poszczególnych fresków z przyjemnością tłumaczą cystersi. Na jednym z segmentów Radwański pokazał wysiłki cystersów w obronie prawowierności i wiary. W prawym rogu namalował on smoka, który w ikonografii chrześcijańskiej symbolizuje Szatana. Pod smokiem znajduje się imię Anakleta. Anaklet II był antypapieżem, którego potępił Bernard z Clairvaux przedstawiony na innych freskach na klasztornych murach. Smok jest tym samym symbolem jednocześnie Szatana i schizmy, sugerując kto jest w rzeczywistości źródłem wszystkich nieszczęść oraz herezji jakie dotykały kościół na przestrzeni wieków. Jedną z postaci jakie można ujrzeć na freskach jest też postać Najświętszej Maryi Panny trzymającej w ręku Ciało i Krew Chrystusa - siłę pozwalającą na uporanie się z zagrożeniem schizmy. Ukazanie Maryi wraz z Eucharystią jest także symbolem walki z błędami reformacji. Jak wspominają cystersi warto pamiętać, że ziemia jędrzejowska, podlegała silnym wpływom reformacyjnym tak ze względu na działalność Mikołaja Reja z Nagłowic, jak i z uwagi na bliskość Pińczowa, który był aktywnym ośrodkiem protestanckim. Reformacji przeciwstawiali się cystersi, w tym także cystersi w Jędrzejowie.

Zobaczcie na zdjęciach jak prezentują się odnowione freski:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto