Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się jeden z największych unijnych projektów edukacyjnych. Fińską ścieżką w edukacji (zdjęcia)

Piotr BURDA
Wspólne zdjęcie wyróżnionych nauczycieli.
Wspólne zdjęcie wyróżnionych nauczycieli. Aleksander Piekarski
W tych szkołach na lekcjach nie powinno być nudno. W Kielcach uroczyście podsumowano duży projekt edukacyjny realizowany w pięciu świętokrzyskich gminach. Wymyślono go w świętokrzyskim kuratorium oświaty. Do udziału zaproszono 50 szkół z pięciu świętokrzyskich gmin: Daleszyc, Górna, Morawicy, Staszowa i Sędziszowa.

[galeria_glowna]
BYĆ NOWOCZESNYM

Nazwa projektu jest długa i skomplikowana. "Stworzenie systemu motywowania do innowacyjności nauczycieli w zakresie tworzenia nowych, innowacyjnych programów, metod, technik i narzędzi nauczania". Sens tego projektu tłumaczy jego pomysłodawczyni, Annna Michalska ze świętokrzyskiego kuratorium oświaty. - Chodzi w nim o to, aby nauczyciele nie byli w tyle za uczniami, którzy świetnie radzą sobie w świecie nowoczesnych technologii - mówi Anna Michalska.

WZOREM FINOWIE

Projekt zaczął się od wyjazdu uczestników do Finlandii - kraju, który ma w Europie najlepsze wyniki nauczania według rankingów międzynarodowej organizacji PISA. Nasi nauczyciele podglądali fińskie szkoły, by przenieść z nich dobre rozwiązania na świętokrzyski grunt. Spostrzeżenia są ciekawe. Sukces fińskiej edukacji polega na tym, że nie ocena czy wynik egzaminu jest tam najważniejszy, tylko samo przekazywanie wiedzy. Ilustruje to przykład nastolatki, która po zakończeniu podstawówki w Polsce trafiła do szkoły w Helsinkach.

- Dziewczyna chciała mieć jak najwyższy wynik z egzaminu. Dlatego zrobiła sobie ściągawki z których skorzystała i miała wysoki wynik - mówi Anna Michalska. Po egzaminie nauczyciele mocno pracowali z osobami, które miały słabsze wyniki. Młoda Polka zaczęła od nich odstawać. - Wtedy zrozumiała, że walka za wszelką cenę o dobry wynik nie popłaca - tłumaczy Anna Michalska. Do brania przykładu z Finów zachęcała nauczycieli Małgorzata Muzoł, świętokrzyska kurator oświaty.

INDYJSKA LEKCJA

Na uroczystym spotkaniu w Filharmonii Świętokrzyskiej podsumowano blisko trzy lata trwania projektu. Jego efekty będą widoczne przez lata. Szkoły otrzymały sprzęt multimedialny, dzięki któremu lekcje są bardziej atrakcyjne. Jedną z takich lekcji pokazano na podsumowaniu. W szkole w Morawicy uczniowie na lekcji geografii przebrali się w indyjskie stroje, obejrzeli na tablicy multimedialnej film o Indiach, robili indyjskie ozdoby. W ramach projektu przeprowadzono kilkadziesiąt podobnych lekcji. Filmy z tych lekcji i scenariusze znalazły się na platformie e-learningowej projektu.

- Na razie dostępne są dla zarejestrowanych uczestników. Wkrótce będą dostępne dla wszystkich - mówi Robert Błaut, odpowiadający za sprawy informatyki w kuratorium oświaty. Wtedy będą mogli skorzystać z nich nauczyciele z pozostałych szkół.

Podczas podsumowania projektu wręczono nauczycielom wyróżnienia "Lider Innowacyjności w szkole". autorzy projektu podziękowali też przedstawicielom samorządów uczestniczących w projekcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie