Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie Krasocin. Zamontowano 2085 opraw typu LED. Inwestycja za 2,5 miliony złotych

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Zakończyła się modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie Krasocin. W ramach projektu zamontowano 2085 nowoczesnych i energooszczędnych opraw typu LED. To inwestycja za 2,5 miliony złotych, z czego prawie dwa miliony złotych pochodziło z funduszy unijnych.

Przedsięwzięcie na zlecenie gminy Krasocin realizowała firma Centrum Zaopatrzenia Energetyki ELTAST z Radomia. Całkowita wartość robót wyniosła 2,5 miliony złotych, z czego blisko dwa miliony złotych pochodziło z funduszy europejskich będących w dyspozycji województwa świętokrzyskiego.

Zakres rzeczowy inwestycji jest potężny i obejmuje wymianę dotychczasowych opraw oświetleniowych i wysięgników na nowoczesne oprawy typu LED - 1695 sztuk, montaż dodatkowych opraw oświetleniowych wraz z wysięgnikami - 390 sztuk, wymianę wysięgników - 708 sztuk, montaż oraz wymianę zabezpieczeń na liniach napowietrznych - 1826 sztuk, instalację inteligentnego systemu i sterowania energią - 500 opraw, dostawę i montaż lamp wraz ze słupami zasilanymi z odnawialnych źródeł energii - dwa komplety.

Nowe latarnie pojawiły się we wszystkich 40 miejscowościach na terenie gminy Krasocin. - To kompleksowy projekt. Podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz kierowcom. W związku z realizacją inwestycji ogólna liczba opraw na terenie gminy wzrosła o 400 sztuk - mówi wójt gminy Krasocin Ireneusz Gliściński.

Jak dodaje, drugi pozytywny efekt wynikający z gruntownej wymiany lamp dotyczy oszczędności. - Dotychczas płaciliśmy rocznie 400 tysięcy złotych za energię na funkcjonowanie oświetlenia ulicznego. Dzięki zainstalowaniu opraw typu LED zapotrzebowanie na moc spadnie ze 140 do 90 kilowatów na dobę. To się przełoży na oszczędności rzędu 150 tysięcy złotych rocznie. Dodatkowo będziemy mieć o około 50 tysięcy złotych rocznie zmniejszone koszty konserwacji, bo oświetlenie jest nowe i objęte sześcioletnią gwarancją. Ale oszczędności mogą być jeszcze większe, ponieważ wszystkie lampy posiadają sterowniki. Możemy tak zaprogramować system, by na przykład od godziny 24 do 5 rano lampy świeciły się z mniejszym natężeniem, co oznacza ograniczenie zużycia energii - mówi Ireneusz Gliściński.

Natężenie światła w nowych latarniach zostało - zgodnie z przepisami - dostosowane między innymi do kategorii drogi. W ciągu drogi wojewódzkiej numer 786 od Beliny do Mieczyna zastosowano oprawy 82W LED, czyli o większym natężeniu światła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie