Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalewajka taka dobra, że palce lizać! Prezentujemy najlepsze przepisy

Marzena Smoręda [email protected]
Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Rykoszyna zawsze kibicują w gotowaniu panowie z zespołu ludowego. To ich zdanie liczy się najbardziej podczas degustacji.
Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Rykoszyna zawsze kibicują w gotowaniu panowie z zespołu ludowego. To ich zdanie liczy się najbardziej podczas degustacji. Dawid Łukasik
Zalewajka to u nas królowa zup. Przepis na nią przechodzi z pokolenia na pokolenie, bo smakuje, jak żadne inne danie. Przyrządzić ją można na wiele sposobów. Każda jest przepyszna.

Przepisy na świętokrzyską zalewajkę

Przepisy na świętokrzyską zalewajkę

Prezentujemy przepisy na zalewajkę najlepiej ocenione w konkursie powiatu kieleckiego w Hucie Szklanej podczas V Świętokrzyskiego Święta Zalewajki

1 miejsce - Zalewajka z kurkami z Rykoszyna autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich Rykoszyn.
Składniki: 2 litry wody, 0,5 litra żuru, 70 dekagramów ziemniaków, 20 dekagramów podgardla lub słoniny i 2 dekagramy do podsmażenia, 2 cebule, 3 ząbki czosnku, kilka świeżych kurek, 2 liście laurowe, 3 ziarenka ziela angielskiego, 1 łyżeczki majeranku, 2 łyżki oleju, 3-4 łyżki śmietany, sól, pieprz do smaku.
Przygotowanie: grzyby i ziemniaki obrać, pokroić w kostkę, cebulę i czosnek drobno posiekać. Posiekaną cebulę i podsmażyć na oleju. Ziemniaki, podsmażoną cebulę, podgardle pokrojone w paski, liść laurowy, ziele angielskie, grzyby gotować na średnim ogniu. W osobnym naczyniu wymieszać żur ze śmietaną i czosnkiem. Do podgotowanych ziemniaków dodać żur, ciągle mieszając. Zupę doprawić solą, pieprzem i majerankiem. Gotować aż do miękkości ziemniaków. Pozostałą część podgardla pokroić w kostkę, zrumienić na patelni i dodać jako okrasę do zalewajki.

2 miejsce - Zalewajka tradycyjna ze Skorzeszyc, autorstwa pań z Koła Gospodyń Wiejskich Skorzeszyce.
Składniki: Zakwas z mąki żytniej, kości od schabu, kiełbasa wiejska, boczek wędzony, grzyby suszone, ziemniaki, jajka, czosnek, cebula, słonina do kraszenia. Przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek.
Przygotowanie: Ugotować wywar z kości z dodatkiem czosnku, ziela angielskiego, liścia laurowego i grzybów suszonych. Dodać ziemniaki pokrojone w kostkę. Podsmażyć boczek z cebulą i dodać do zupy wraz z pokrojoną kiełbasą. Gdy ziemniaki są już miękkie zalać je barszczem, dodając śmietanę i przyprawić do smaku. Na koniec dodać okrasę przygotowaną ze słoniny.

3 miejsce - Zalewajka mąchocka na zakwasie z serwatki, autorstwa pań z zespołu Lubrzanka
Składniki: wywar na żeberkach, 5 większych ziemniaków, 2 litry wody, 30 dekagramów boczku, 2 laski kiełbasy, 1 duża cebula, 250 mililitrów zakwasu, 2 ząbki czosnku, 3 listki laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego, majeranek, sól do smaku.
Zakwas: 1 litr ciepłej serwatki, 5 łyżek mąki żytniej i otręby, 2 ząbki czosnku, 1 mała cebula, 1 liść laurowy, 3 ziarenka ziela angielskiego
Przygotowanie: Ziemniaki obrać i pokroić w dużą kostkę. Do wywaru z żeberek wrzucić warzywa i ziemniaki. Gotować aż do miękkości. Na patelni zrumienić cebulkę z boczkiem i kiełbasą. W połowie smażenia dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, całość dodać do wywaru i zagotować. Dodać zakwas, doprawić do smaku solą, pieprzem i śmietaną.

Zalewajka, tradycyjna wiejska zupa z ziemniakami z żurem z zakwasu chlebowego od ponad 200 lat bije rekordy popularności na świętokrzyskich stołach. Zawdzięcza to swojej wybornemu smakowi i prostocie przygotowania. W Polsce znane są jej trzy podstawowe odmiany: radomszczańska, łódzka i najstarsza w Polsce - świętokrzyska, z dodatkiem boczku lub kiełbasy, która w 2006 roku została wpisana na listę produktów tradycyjnych.

- To zupa biednych ludzi, bo składniki potrzebne do jej przygotowania kosztują grosze i zawsze są pod ręką, stąd jej ogromna popularność w ubogim od wieków regionie świętokrzyskim - wyjaśnia tajemnice sukcesu świętokrzyskiej zalewajki Renata Mo-chocka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Skorzeszyce w powiecie kieleckim, znawczyni lokalnej tradycji.

Zupę można przygotować na kilkadziesiąt sposobów, jeden lepszy od drugiego, i to udowodniły nasze gospodynie podczas V Świętokrzyskiego Święta Zalewajki, które w smakowitym pojedynku o tytuł najlepszej zmierzyły się w niedzielę, 9 sierpnia, w Hucie Szklanej. Wystąpiło 26 zespołów z dwunastu gmin powiatu kieleckiego.

Triumfowały zupy pań z kół gospodyń wiejskich z Rykoszyna, Skorzeszyc i Mącho-cic Kapitulnych. Za zwycięstwem gospodyń z Rykoszyna stało wieloletnie doświadczenie w kuchni i pasja do gotowania. - Razem z koleżankami z koła lubimy nie tylko gotować, ale i śpiewać, tańczyć, haftować. Nasze dania, występy urozmaicają kościelne, gminne i szkolne imprezy, słowem jesteśmy tam, gdzie coś się dzieje. Nie mogło więc zabraknąć nas na Święcie Zalewajki. Pokazałyśmy tam klasę, bo nasza zupa smakowała, jak żadna inna. Ma charakterystyczny smak, który u nas zna każdy od dziecka - mówi Danuta Kotwica, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Rykoszynie, w gminie Piekoszów.
Drugie miejsce wywalczył zespół pań ze Skorzeszyc, które wspólnie gotują zaledwie od półtora roku.

- Chyba nie staż w kuchni, lecz smak jest tajemnicą naszego sukcesu. A my posiadłyśmy tę tajemnicę i ostro rywalizujemy z innymi zespołami, także w kategorii innych potraw. Na koncie mamy bowiem wicemistrzostwo na Święcie Pieroga w Krajnie - mówi Renata Mochocka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Skorzeszyce.

- Cała tajemnica tkwi w naturalnych składnikach, z których gotujemy. Nie ma w nich grama konserwantów, a barszcz dodawany do zalewajki ma recepturę przekazywaną od wieków z pokolenia na pokolenie. Na Święcie Zalewajki prezentowałyśmy wersję de lux, z kiełbaską i boczkiem, ale zazwyczaj jest to zupa bez takich frykasów - wyjaśnia pani Renata.

- Poza tym lubimy gotować i piec ciasta. Na stałe jest nas w kole 15, ale młode dziewczyny zaglądają na nasze spotkania, by wspólnie pogotować i pośpiewać. To nieprawda, że kobiety najbardziej lubią tylko plotkować, my spotykamy się, bo chcemy wspólnie robić fajne rzeczy.

Trzecią najlepszą zalewajkę ugotowały panie z Zespołu Lubrzanka, działającego w Mąchocicach Kapitulnych w gminie Masłów. - Naszą specjalnością jest gotowanie i robótki ręczne, ale także śpiewanie. Na tym polu mamy się czym pochwalić, dlatego zapraszane jesteśmy na wszelkie uroczystości w gminie. Gotujemy bardzo często, a do tej pory na konkursach najlepiej wypadły nasze pierogi. Dostałyśmy za nie pierwsze miejsce na Święcie Pieroga. - Kuchnia to nasz świat, a znana u nas zupa na zakwasie z serwatki to okoliczna specjalność. Smaczna, ale i zdrowa. Robiły ją już nasze nasze prababcie, teraz my gotujemy dla rodzin i w ten sposób kultywujemy tradycję. Zresztą interesuje nas wszystko, co dotyczy okolicy, skrzętnie to notujemy - zdradzają tajemnice regionalnych dań gospodynie z gminy Masłów.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie