Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaniedbane zęby mogą spowodować przedwczesny poród. Rozmowa z kieleckim stomatologiem Anną Skalską

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Anna Skalska z Centrum Medycznego Wolmedica w Kielcach.
Anna Skalska z Centrum Medycznego Wolmedica w Kielcach. Archiwum prywatne
Na temat dbania o zęby w czasie trwania ciąży oraz o konsekwencjach wynikających z unikania wizyt u dentysty rozmawiamy ze stomatologiem Anną Skalską z Centrum Medycznego Wolmedica w Kielcach.

Czy w czasie ciąży dochodzi do pogorszenia stanu zębów?
Tak. Jest to związane ze wzrostem stężenia hormonów płciowych we krwi kobiety ciężarnej, co przekłada się na zmianę nawyków żywieniowych. Nie bez znaczenia są też również: zmęczenie oraz wahania nastrojów.

Z jakimi dolegliwościami związanymi z uzębieniem muszą się mierzyć pacjentki w ciąży i z czego one wynikają?
Innymi zmianami w organizmie kobiety ciężarnej przyczyniającymi się do stanu uzębienia są również: gorsza funkcja śliny, nieco inna flora bakteryjna, zjawiska immunologiczne, refluks i wymioty. Pogorszeniu może również ulec funkcja układu oddechowego, czego symptomem są: płytki oddech, oddychanie przez usta, uczucie zatkanego nosa. To nie wszystkie, rzecz jasna, lecz najważniejsze dolegliwości towarzyszące kobietom w ciąży, które stwarzają ryzyko pojawienia się nadwrażliwości zębów, erozji szkliwa, próchnicy czy też stanów zapalnych w obrębie dziąseł.

Czy pacjentki same zdają sobie z tego sprawę i zgłaszają się na wcześniejszą wizytę, czy dowiadują się dopiero przy zaplanowanej kontroli?
Poziom świadomości zdrowotnej w kwestii higieny jamy ustnej jest w społeczeństwie coraz wyższy, lecz zależy od wielu różnorodnych czynników. Często przy zaplanowanej kontroli stanu uzębienia lekarz dentysta przypomina swoim pacjentkom o konieczności zwiększenia dbałości o higienę jamy ustnej w tym szczególnym okresie trwania ciąży oraz o systematycznych badaniach stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym, przynajmniej 1 raz w każdym trymestrze ciąży.

Czy są pacjentki, które żyją w przekonaniu, że w ciąży nie powinno się leczyć zębów?
Niestety, jest wiele jeszcze pacjentek, które żyją w takim przekonaniu. Wiele kobiet, zupełnie niesłusznie, rezygnuje z wizyt u lekarza dentysty w czasie trwania ciąży. Chcę podkreślić, że leczenie stomatologiczne może być przeprowadzone w całym okresie ciąży, ale najkorzystniejszy jest czas między 14. a 20. tygodniem ciąży. W początkach 3 trymestru krótkie i mało stresogenne zabiegi nie są przeciwwskazaniem zdrowotnym. Jest to również najkorzystniejszy moment na wdrożenie profilaktyki prenatalnej próchnicy. Kontrolne badanie jamy ustnej oraz profesjonalne zabiegi higienizacyjno-profilaktyczne u kobiet w ciąży powinny być powtarzane w każdym trymestrze.

Czym grozi zaniedbanie zębów u pacjentki w ciąży?
Liczne badania kliniczne wykazują, że zaniedbane zęby z próchnicą oraz dziąsła w stanie zapalnym znacznie zwiększają przedwczesny poród oraz wystąpienie próchnicy wczesnej u dziecka.

Jak dbać o zęby już po porodzie?
Po urodzeniu dziecka konieczna jest wizyta u dentysty, który oceni stan zębów i zaleci lub wykona niezbędne zabiegi. Troska o zęby po przebytej ciąży to przede wszystkim profilaktyka. Ważna jest właściwa higiena jamy ustnej to jest mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie (2-3 min.), a najlepiej po każdym posiłku oraz odpowiednia technika mycia zębów (zęby należy czyścić ruchami wymiatającymi lub obrotowymi, zaczynając zawsze od krawędzi dziąseł).Należy też pamiętać o oczyszczaniu języka odwrotną stroną główki szczoteczki. Niezbędne jest również stosowanie nici dentystycznej, która usuwa resztki jedzenia i płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Ważna jest odpowiednia dieta bogata w białko, wapń, fosfor, fluor i witaminy z grupy A, C i D. Istotna jest również jakość diety i częstotliwość spożywanych posiłków. Tak więc dobry stan zębów to konsekwencja bardzo wielu istotnych czynników. Proszę jednak nie zapominać, że zdrowe zęby i dziąsła wpływają na ogólny stan zdrowia każdego pacjenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie