Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim wydadzą paszport zdejmą ci odcisk

/JaS/
Już od 15 czerwca osobom, które będą składały wniosek o paszport ściągane będą odciski palców. Spokojnie, nie będzie tak jak na amerykańskich filmach, czyli odciskania kciukiem czarnej mazi na kartce. Odbicie będzie elektroniczne.

Obecnie paszporty wydawane w Polsce mają tylko jedną, tak zwaną cechę biometryczną, czyli obraz twarzy, od 15 czerwca dojdzie jeszcze zapis odcisku palców. Takie zabezpieczenia wprowadzane są po to, żeby ograniczyć przestępczość związaną z kradzieżą tożsamości i fałszerstwami dokumentów.

Każda osoba składająca wniosek paszportowy będzie musiała złożyć odciski dwóch palców na specjalnym czytniku. - Nie ma obawy, że przy tej czynności ktoś się pobrudzi, nie będzie tak jak w filmowych scenach na komisariatach, gdzie palce nurza się w czarnej mazi z potem odbija na formularzu. Elektroniczny czytnik jest wielkości pudełka papierosów z zagłębieniem w środku.

Tam kładzie się palec a urządzenie automatycznie wskazuje, czy odczyt został zrobiony prawidłowo - informuje Mariusz Cołoszyński, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. - Takie czytniki działają już na Śląsku. Z obserwacji wynika, że problem ze ściągnięciem linii papilarnych jest w przypadku pań, które mają tipsy. Niestety, aby można było pobrać odciski, tipsy trzeba zdjąć. Paszport nie jest dokumentem obowiązkowym, ale na życzenie, zatem jak ktoś chce go mieć, to niestety musi poddać się procedurze - zauważa dyrektor Cołoszyński.

Od rolnika gorzej niż górnika

Nieprzypadkowo czytniki do zdejmowania linii papilarnych testowano najpierw na Śląsku. Dlaczego? Aby sprawdzić prawidłowość działania urządzeń trzeba ich użyć na… spracowanych rękach, na których linie papilarne mogą być wytarte. Padło na Śląsk, bo tam są górnicy. Ale… - Okazało się, że nie ma problemów ze zdjęciem linii z palców górników, największy problem jest z rolnikami. Oni mają najbardziej wytarte dłonie. Ciekawe, czy problemy będą u nas, przecież świętokrzyskie jest typowym rolniczym województwem… - zastanawia się Mariusz Cołoszyński.

Złożenie jednego odcisku palca trwa od trzech do pięciu sekund. Odciski nie będą widoczne na gotowym już dokumencie, nie będą odwzorowane. Zostaną tylko zakodowane w elektronicznej warstwie paszportu. - Jedynie przy kontroli paszportowej, jak celnik przeciągnie paszport przez skaner na ekranie monitora wyświetli mu się twarz oraz właśnie odciski - tłumaczy dyrektor Mariusz Cołoszyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie