Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapadły wyroki w sprawach głośnych zabójstw sprzed lat z terenu województwa świętokrzyskiego

Elżbieta Zemsta
Elżbieta Zemsta
Początek procesu o zabójstwa sprzed lat. Październik 2018 rok.
Początek procesu o zabójstwa sprzed lat. Październik 2018 rok. archiwum
Dożywocie – taki wyrok usłyszał Tadeusz G. rolnik z Górna uznany za jednego z najgroźniejszych przestępców powojennej Polski.

To kolejne wyrok dożywotniego więzienia na jego koncie, pierwszy usłyszał za serię przestępstw dotyczących zabójstw właścicieli kantorów na południu Polski. G. odsiaduje także wyrok 25 lat więzienia za udział w zabójstwie trójki Ukraińców w 1991 roku w podkieleckiej Cedzynie.

W procesie, który toczył się przed Sądem Okręgowym w Kielcach głównym oskarżony jest 61-letni dziś Tadeusz G. rolnik z Górna. Śledczy oskarżali go o zabójstwo Czesława T. w 1997 roku a także o udział w zabójstwie w Cedzynie (przed barem Magdalenka zginęło od strzałów dwóch mężczyzn) i w Woli Jachowej w 1998 roku, a także o zabójstwo w Niestachowie i w Krajnie Parcele w 1999 roku. Oskarżony Tadeusz G. oskarżony był także za dokonanie trzech rozbojów, w tym z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w postaci kijów bejsbolowych. W sumie na ławie oskarżonych zasiadało siedmiu mężczyzn, w tym trzech braci. Większość z nich to mieszkańcy podkieleckich miejscowości.

W marcu tego roku zapadł wyrok w tej sprawie. - Sąd skazał G. na dożywotni pobyt w więzieniu uznając go winnym udziału w pięciu zabójstwach. Dodatkowo też sąd zdecydował, że o przedterminowe zwolnienie oskarżony będzie mógł ubiegać się dopiero po odbyciu 30 lat kary – wyjaśniał sędzia Jan Klocek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach.

W sprawie dotyczącej uprowadzenia Czesława T. sąd przypisał oskarżonym zarzut uprowadzenia. Ciała Czesława T. do tej pory nie odnaleziono.

Wyroki od 25 lat więzienia do 7 lat więzienia usłyszeli pozostali oskarżeni, w tym Leszek K. znany jako „Człowiek z Lasu” (z wyrokiem 8 lat więzienia za napady na hurtownie przyp. red.) - mężczyzna niedawno został prawomocnie skazany na dożywocie w sprawie zabójstwa właściciela dyskoteki w Stąporkowie. Od udziału w jednym z napadów na hurtownię sąd uniewinnił 55-latka, który wraz z innymi zasiadał na ławie oskarżonych.

Istotne dla procesu były zeznania świadka – skruszonego gangstera – 48-letniego mężczyzn, który w był, wraz z Tadeuszem G. oskarżonym w sprawie gangu Leszka K. Podczas jednego z procesów, w 2017 roku 48-latek zaczął opowiadać o znanych mu sprawach sprzed lat, o których dowiedział się od swego brata Stanisława T. - podejrzanego w sprawie zabójstwa w Cedzynie w 1991 roku. (Zatrzymany T. nie doczekał procesu w sprawie Cedzyny, powiesił się w celi aresztu - przyp. red.). 48-letni dziś mężczyzna opowiedział krakowskiemu sądowi o zabójstwach z końcówki lat 90-tych na terenie województwa świętokrzyskiego, w których udział miał brać Tadeusz G. i brat zeznającego – Stanisław T.

W grudniu 2016 roku zapadł prawomocny wyrok dożywotniego więzienia dla Tadeusz G. za zabójstwo pięciu właścicieli kantorów z południowej Polski. Do zbrodni dochodziło w latach 2005-2007. Od strzałów z pistoletu i broni maszynowej zginęło pięciu właścicieli kantorów w miastach południowej Polski: Kraśniku, Tarnowie, Piotrkowie Trybunalskim i Myślenicach.

Decydujący o napadach na właścicieli kantorów, Tadeusz G. odsiaduje także karę 25 lat więzienia za potrójne zabójstwo w Cedzynie pod Kielcami dokonane w 1991 r. Zginęli wtedy trzej obywatele Ukrainy. Skazany został także za udział w grupie przestępczej tak zwanego „Człowieka z lasu”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie