Zapomniana rocznica stulecia województwa świętokrzyskiego. To przypadek?

Paweł Więcek, Tomasz Trepka
We wtorek minęło sto lat od powołania przez marszałka Józefa Piłsudskiego pierwszego w niepodległej Polsce wojewody kieleckiego. To wydarzenie można uznać za symboliczny początek istnienia regionu ze stolicą w Kielcach. Niestety, obecne władze zapomniały o tej ważnej rocznicy...

Sto lat temu, 3 grudnia 1919 roku Stanisław Pękosławski został wojewodą kieleckim. Dekretem na to stanowisko powołał go Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski - postać otoczona kultem w środowisku Prawa i Sprawiedliwości.

Stanisław Pękosławski był uznawany za sprawdzonego państwowca. Do jego niewątpliwych sukcesów w roli wojewody kieleckiego można zaliczyć dbanie o aprowizację mieszkańców i odbudowę regionu ze zniszczeń wojennych. W ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy urzędowania doprowadził do odrestaurowania blisko 30 tysięcy budynków (na ogólną liczbę ponad 81 tysięcy zniszczonych) oraz 10 szkół. Zorganizował od podstaw Urząd Wojewódzki. W listopadzie 1920 roku uzyskał kredyty na wzniesienie odpowiedniego gmachu. Wraz ze starostą kieleckim Joachimem Hemplem oraz prezydentem Kielc Mieczysławem Łukasiewiczem zainicjował działalność Towarzystwa Przyjaciół Szpitala Dziecięcego im. Władysława Buszko-wskiego, które przystąpiło do organizowania szpitala na 25 łóżek.

Na życzenie Pękosławskiego w czerwcu 1923 roku prezydent Stanisław Wojciechowski zwolnił go ze służby publicznej.
Dlaczego obecne władze województwa nie celebrują rocznicy powołania pierwszego wojewody - czyli symbolicznego początku funkcjonowania regionu jako jednostki administracyjnej na mapie odrodzonej Polski? Tu warto przypomnieć, że nie zająknięto się także nic o setnej rocznicy utworzenia województwa, która przypadała 14 sierpnia tego roku...

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz z Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny nie odbiera telefonu i nie odpowiada na prośby o kontakt kierowane SMS-owo.

Była wojewoda, a obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości Agata Wojtyszek nie ukrywa zdziwienia taką postawą Zbigniewa Koniusza.
- Takie symboliczne wydarzenia mają znaczenie. Tak przecież budujemy naszą tożsamość, także tę związaną z małą ojczyzną - mówi Agata Wojtyszek.

Zdaniem posła Andrzeja Szejny z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ta historyczna rocznica powinna być uczczona przez władze państwowe. - To był wspaniały moment, w którym Naczelnik Państwa socjalista Józef Piłsudski przyczynił się do istnienia województwa kieleckiego i drugim człowiekiem, który to uczynił, broniąc województwa, był Aleksander Kwaśniewski - mówi Andrzej Szejna.

Europoseł Adam Jarubas z Polskiego Stronnictwa Ludowego przypomina, że święto z okazji 20. rocznicy utworzenia województwa świętokrzyskiego zostało zbojkotowane przez PiS. - To pokazuje, że celebrują tylko te momenty, które mogą wpłynąć na zwiększenie poparcia, ale nie jest to prawdziwe, z serca - mówi Adam Jarubas.

Jak mówi Artur Gierada z Platformy Obywatelskiej, zachowanie Zbigniewa Koniusza to duży nietakt. Czy stosunek do przeszłości świadczy też o podejściu do teraźniejszości? - Nie chcę wyciągać daleko idących wniosków, ale wiemy, że temat przyszłości województwa świętokrzyskiego i jego ostatecznego kształtu jest cały czas omawiany w partii rządzącej. Mam nadzieję, że ten brak aktywności wojewody jest tylko niefortunnym zbiegiem okoliczności.

Województwo kieleckie

Zostało utworzone 14 sierpnia 1919 roku. W jego skład weszły ziemie dawnych guberni kieleckiej i radomskiej oraz Zagłębie Dąbrowskie z powiatem częstochowskim. W 1921 roku liczyło ponad 2,5 miliona mieszkańców. Województwo tworzyło 16 powiatów: iłżecki, konecki, kozienicki, opatowski, opoczyński, radomski, sandomierski, jędrzejowski, kielecki, miechowski, olkuski, pińczowski, stopnicki, włoszczowski, będziński i częstochowski.

Już od 1921 roku władze w Warszawie tworzyły koncepcje nowego podziału administracyjnego Polski. Większość z nich nie przewidywała istnienia województwa kieleckiego. Zdaniem historyków, świadczyło to o braku przekonywających argumentów za jego utrzymaniem. Mimo licznych prób likwidacji województwa kieleckiego przetrwało ono do wybuchu II wojny światowej, między innymi dzięki zaangażowaniu w jego utrzymanie Józefa Piłsudskiego.

POLECAMY: POLITYKA I POLITYCY

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Szejna chce czcić rocznice decyzji Piłsudskiego. Czyżby sie nawrócił?

G
Gość

nierozgarnięty tyle można skomentować -nie było rozkazu.......

O
Obiektywna
4 grudnia, 9:24, Gość:

Opozycja zaczym zgłosić plan obchodów tylko czekała aby rządzący zapomnieli o tej rocznicy . Ot nasi polscy politycy czekają aby się komus tylko noga powinęła

Wtopa z Banasiem , wina opozycji. Przegapiona rocznica ,opozycja zawiniła bo powina przypomnieć ...Nieudacznicy zawsze szukają winy u innych

G
Gość

Opozycja zaczym zgłosić plan obchodów tylko czekała aby rządzący zapomnieli o tej rocznicy . Ot nasi polscy politycy czekają aby się komus tylko noga powinęła

a
agata

Co za hipokryzja pani posłanki. Cały rok była wojewodą i nic w tej sprawie nie zrobiła, a teraz pierwsza do oceniania.

A
Adam

100-lecie

G
Gość

A ten skąd się wziął? Dajcie nam jakiegoś rozgarniętego wojewodę.

G
Gość

Pan Koniusz się ewidentnie nie popisał. Odnoszę wrażenie, że póki co to stanowisko nowego pana wojewodę przerasta. Nie trzeba przecież jakichś gigantycznych obchodów, ale wystarczyło np. ufundować niewielką tablicę pamiątkową albo imieniem Pękosławskiego nazwać jedną z sal w gmachu UW. Zwołać dziennikarzy i byłoby po krzyku. Zupełnie inaczej wyglądała przecież obchodzona niedawno 80. rocznica śmierci Stefana Artwińskiego.

G
Gość

PIS ma gdzieś historię świętokrzyskiego

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie