Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomniane kobiety wychodzą z cienia mężczyzn. Promocja ciekawej książki w Kielcach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
73 nazwiska nieznanych mieszkanek Kielc na ponad stu stronach. Ukazała się książka “Nie(d)ocenione kobiety w dziejach Kielc do 1939 roku” autorstwa Marzeny Nosek.

- Chodziło mi o ukazanie kobiet, które związane były z Kielcami i były z miastem związane. Nie wszystkie się tutaj urodziły. Czasem jak meteor przeleciały przez dzieje Kielc, coś ważnego zrobiły i poszły dalej. Dlatego nie używam słowa kielczanki, a kobiety, które mają coś z miastem wspólnego - powiedziała Marzena Nosek.

Niedocenione?
Publikacja rzuca nowe światło na rolę płci pięknej w dziejach Kielc. Do tej pory brakowało takiej pozycji.
Czy możemy mówić, że kobiety nie zostały dostatecznie docenione w historii obecnej stolicy województwa świętokrzyskiego? - Ciężko jest znaleźć jakiekolwiek informacje o kobietach w dziejach Kielc. Jeżeli się o nich mówi to przede wszystkim w kontekście mężczyzn. One pozostają na marginesie. Mimo przeciwności potrafiły wiele zrobić dla miasta. Radziły sobie w bardzo trudnych sytuacjach - dodała autorka książki.
Na łamach książki odnajdziemy kobiety pochodzące z rozmaitych środowisk społecznych i zawodowych, między innymi nauczycielki, działaczki społeczne, przedstawicielki ówczesnego “świata biznesu”, a nawet konspiratorki zaangażowane w walkę niepodległosciową oraz pielęgnowanie wartości patriotycznych.

Zasłużone, ale nieznane
Biogramy niektórych z nich są szczególnie interesujące. Jedną z nich jest Teodozja Friderici-Jakowicka. Mieszkała z rodzicami w okolicach dzisiejszej ulicy IX Wieków Kielc. Zasłynęła jako śpiewaczka operowa. Była zapraszana przez wybitne teatry z calej Europy. - To ciekawe, że mamy taką ważną postać w historii miasta. Na samym początku pracy nad publikacją było to dla mnie dużym zaskoczeniem - powiedziała autorka.
Na kartach książki znajdziemy również mniej znane mieszkanki Kielc. Jedną z nich jest Julia Kietlińska. - W 1890 roku otworzyła ona pierwszą w mieście freblówkę,dziś powiedzielibyśmy przedszkole - dodała Marzena Nosek.
Wśród obywatelek Kielc były również kobiety przedsiębiorcze. Jedną z nich była pochodząca ze Szwajcarii Joanna Lardelli. W latach 30. XIX wieku weszla w posiadanie kilku posesji przy ulicy Dużej w Kielcach. Była ona właścicielką między innymi hotelu oraz teatru.

“Kielczanka przez zastanie”
Na łamach książki znajdziemy nie tylko żyjące w Kielcach kobiety. Wśród opisanych “mieszkanek” jest również... pomnik świętej Tekli, który pojawił się już w 1765 roku. Miał chronić miasto przed epidemiami.
Czy doczekamy się kolejnej części książki, tym razem dotyczącej zapomnianych kobiet, które zapisaly się w historii miasta po zakończeniu II wojny światowej? - Okres po 1945 roku został w znacznej części opisany - zakończyła autorka książki, której promocja odbyła się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie