ZAPYTAJ LEKARZA: Soczewki zamiast okularów. Jak odpowiednio...

  ZAPYTAJ LEKARZA: Soczewki zamiast okularów. Jak odpowiednio o nie dbać, aby nie dopuścić do żadnej infekcji oczu?

  RED

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  ZAPYTAJ LEKARZA: Soczewki zamiast okularów. Jak odpowiednio o nie dbać, aby nie dopuścić do żadnej infekcji oczu?
  Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: stronazdrowia@polskapress.pl
  ZAPYTAJ LEKARZA: Soczewki zamiast okularów. Jak odpowiednio o nie dbać, aby nie dopuścić do żadnej infekcji oczu?
  Ostatnio zrezygnowałam z okularów na rzecz soczewek kontaktowych. Zastanawiam się, jak odpowiednio o nie dbać, aby nie dopuścić do żadnej infekcji oczu.

  Jacek Lużyński, optometrysta:
  Patologiczne zmiany związane z nieprawidłowym użytkowaniem soczewek obejmują powierzchniowe i głębokie warstwy rogówki. Są to między innymi nacieki rogówkowe, punktowe zapalenia, przekrwienie i obrzęk rąbka, zmiany śródbłonka, owrzodzenia bakteryjne rogówki.
  Często towarzyszy im obniżenie czucia rogówki i neowaskularyzacja. Schorzenia te mogą powodować spadek ostrości wzroku, zaczerwienienie, ubytki i blizny rogówki, ból, uczucie dyskomfortu i prowadzić nawet do trwałego upośledzenia narządu wzroku. Z powodu powikłań wiele osób porzuca noszenie soczewek kontaktowych lub zmuszonych jest zaprzestać całkowicie ich noszenia. W jaki sposób uniknąć powikłań? Przede wszystkim nie należy soczewek kontaktowych dobierać sobie samodzielnie. Soczewki kontaktowe, jako produkt medyczny, powinny być dopasowywane przez specjalistę. Podstawą wizyty jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i profesjonalnego badania wzroku. Następnie specjalista przelicza korekcje okularową na korekcję soczewkową (w większości przypadków moce soczewek i okularów różnią się ze względu na różną ich odległość od oka), sprawdza stan oczu w lampie szczelinowej, mierzy ilość i jakość łez. Po przeprowadzeniu tych badan i wykluczeniu przeciwwskazań specjalista dobiera indywidualne parametry soczewki (wielkość promienia krzywizny średnicę, rodzaj, materiał i tryb użytkowania). Następnie uczy zakładać i zdejmować soczewki oraz dobiera soczewki próbne. Na koniec udziela zaleceń do prawidłowego użytkowania soczewek. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego też najlepiej jest unikać powikłań. Ryzyko wystąpienia powikłań rogówkowych podczas użytkowania soczewek kontaktowych może zostać zminimalizowane dzięki odpowiedniej pielęgnacji i dezynfekcji soczewek oraz odpowiednim stosowaniem się do zaleceń przez użytkowników. Nawet jeśli specjalista bardzo dokładnie i szczegółowo przedstawi zalecenia, nie będzie to miało znaczenia, jeśli użytkownik nie będzie się do nich stosował.

  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie

  (Źródło: Newsroom 360)

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce