Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarządcy cmentarzy żydowskich z Warszawy na cmentarzu żydowskim w Małogoszczu. Spotkali się z młodzieżą, która posprzątała kirkut

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Zarządcy cmentarzy żydowskich z Warszawy na cmentarzu żydowskim w Małogoszczu. Spotkali się z młodzieżą, która posprzątała kirkut. Pierwszy od lewej: pan Witold Wrzosiński obok (w okularach) pan  Remigiusz Sosnowski.
Zarządcy cmentarzy żydowskich z Warszawy na cmentarzu żydowskim w Małogoszczu. Spotkali się z młodzieżą, która posprzątała kirkut. Pierwszy od lewej: pan Witold Wrzosiński obok (w okularach) pan Remigiusz Sosnowski.
W piątek, młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu spotkała się z zarządcami cmentarzy żydowskich z Warszawy, panem Witoldem Wrzosińskim oraz Remigiuszem Sosnowskim. Niecodzienne spotkanie miało miejsce na terenie cmentarza żydowskiego w Małogoszczu, który między innymi dzięki wolontariackiej pracy uczniów, został uprzątnięty i nareszcie można bez problemu wejść na jego teren.

W ostatni piątek, 11 czerwca do Małogoszcza zawitali zarządcy cmentarzy żydowskich w Warszawie - największych zachowanych kirkutów na terenie Polski - cmentarza żydowskiego przy ulicy Okopowej w Warszawie i cmentarza na Bródnie. Pan Witold i Remigiusz prowadzą również fundację, która zajmuje się spisywaniem cmentarzy żydowskich na terenie Polski. Do tej pory spisali około 120 cmentarzy i wykonali 125 tysięcy indywidualnych inskrypcji.

W lasku na Jarkowie, w miejscu gdzie mieści się cmentarz żydowski w Małogoszczu, panowie spotkali się z licealistami małogoskiego liceum, paniami: Urszulą Woźnicą i Beatą Lubelską oraz Tomaszem Warzyńskim - inicjatorem i organizatorem całego przedsięwzięcia, którzy w maju uczestniczyli w pracach porządkowych przy cmentarzu.

Panowie na wstępie serdecznie podziękowali za trud włożony w sprzątanie, a przede wszystkim odchwaszczenie terenu. Przyznali, że w tradycji żydowskiej taki czyn uznawany jest za bardzo szlachetny i dobry. O akcji sprzątania więcej przeczytasz tutaj:

W bardzo ciekawy sposób opowiadali o tradycjach pogrzebowych jakie do tej pory funkcjonują u Żydów. Objaśniali jak wyglądają ich przekonania odnośnie obchodzenia żałoby, czy na przykład jak ma wyglądać w ich religii zmartwychwstanie. Wskazali, w której części cmentarza zostały pochowane kobiety, a w której mężczyźni. Odczytali również niektóre z macew i tłumaczyli oznaczenia na ich szczycie. Po spotkaniu sporządzili inskrypcje macew.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali ciekawostek związanych zarówno z ceremoniami pogrzebowymi jak i ogólnie odnoszących się do kultury i historii Żydów w Polsce.

Jedna z macew znajdująca się na cmentarzu żydowskim w Małogoszczu głosi:

"Tu jest pochowana,
Kobieta ważna i kochana.
Pani Sara Ryfka córka Pana Cwi Jehudy
zmarła (właściwie: została oddzielona od świata żywych) piątego dnia roku 5665 (1905 roku)
Niech dusza jej zostanie związana w węzeł życia
"

"Tu jest pochowana Sara Ryfka, córka Cwi Jehudy..."
"Tu jest pochowana Sara Ryfka, córka Cwi Jehudy..."
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie