Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaskakujący wernisaż i audiobook na żywo w „Szklanym Domu” w Ciekotach [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Po raz pierwszy w pandemicznych warunkach otwarto wystawę w Galerii “Szklany Dom” w Ciekotach. "Wolne Książki" Radosława Nowakowskiego będzie można oglądać do końca sierpnia.

Podczas piątkowego wernisażu zaprezentowano ukończoną właśnie wersję opowiadań nie całkiem fantastycznych, „Hi-hi-historia pierwszego konika” (to nowa wersja książki, która powstała w jednym egzemplarzu ponad dwadzieścia lat temu; teraz rozmnożona przez Wydawnictwo Kropka Kreska do 150 numerowanych egzemplarzy) oraz „Stożkanię”. Istotną częścią wystawy są także rysunki. Z racji przestrzegania reżimu sanitarnego liczba osób przebywających na sali wystaw była ograniczona, otwarcie odbyło się w plenerze, a wspólnie z Radosławem Nowakowskim dokonał go dyrektor Wojciech Purtak.

Po wernisażu przed dworkiem Stefana Żeromskiego autor przygotował artystyczną niespodzianką, którą był audio book na żywo. Artysta zagrał na bębnach, a fragmenty jego prozy czytała i śpiewała Alicja Rozborska. Oboje zostali nagrodzeni wielkimi brawami. Wśród oklaskujących byli między innymi kustosz Kazimiera Zapałowa i wójt gminy Masłów Tomasz Lato.

Wernisaż odbył się w ramach Festiwalu Wędrowania. Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” przygotowało go wspólnie ze Stowarzyszeniem Odnowica z Krystyną Nowakowską.

Warto pamiętać, że Radosław Nowakowski to artysta wszechstronny. Pisarz. Liberat. Artysta książki. Tłumacz. Muzyk. Projektant. Rysownik. Wydawca. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Nie buduje jednak domów, lecz książki. Od końca lat 1970. „zbudował” ich ponad czterdzieści: napisał, narysował, przetłumaczył, zaprojektował. Większość jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i esperanckiej. Sam też je drukuje i oprawia. Niektórzy klasyfikują te książki jako „artystyczne”, inni określają je mianem „liberatury”, a to dlatego, że nie tylko tekst jest tu nośnikiem treści, lecz książka jako całość. Pokazywane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, różnego rodzaju targach i festiwalach książki na całym świecie. Znajdują się w zbiorach wielu renomowanych bibliotek (między innymi Biblioteki Narodowej w Warszawie, British Library w Londynie, New York Public Library). Projektuje też plakaty, okładki, książki. Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał, między innymi, Fryderyka (nagrodę przemysłu fonograficznego za płytę „Księga liści” z zespołem Osjan), srebrny medal Gloria Artis (nagrodę Ministra Kultury), 2. nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki w Seulu za „Ulicę Sienkiewicza w Kielcach”, Świętokrzyską Nagrodę Kultury.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie