Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaśpiewajmy razem dla Niepodległej, czyli koncerty Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy

elle
Chcąc uczcić 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta w Morawicy przygotowała serię koncertów pieśni patriotycznych. Młodzi odbiorcy mogli dzięki temu usłyszeć, ale i zaśpiewać znane utwory, które towarzyszyły ich przodkom walczącym o wolność. Koncerty te były finałem projektu sfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udało się go zrealizować dzięki ministerialnemu Funduszowi Promocji Kultury oraz władzom Morawicy.

5 listopada muzycy z morawickiej orkiestry w towarzystwie wokalistek i konferansjerów ze Szkoły Podstawowej w Morawicy odwiedzili Zespół Szkół w Obicach, Szkołę Podstawową w Dębskiej Woli oraz Szkołę Podstawową w Morawicy. Tam wykonali pieśni, które niegdyś zagrzewały Polaków do walki z zaborcą, ale i wyrażały uczucia walczących - głęboką miłość do ojczyzny, nadzieję, tęsknotę za domem i bliskimi. Wiele z tych pieśni towarzyszyło naszym rodakom podczas obu wojen, a dziś stanowi dla nas świadectwo patriotyzmu przodków, a także niezwykłe źródło wiedzy historycznej. Podczas spotkań konferansjerzy przybliżali gościom genezę utworów i zachęcali publiczność do wspólnego śpiewu. Zabrzmiały znane i niezwykle ważne dla naszego narodu pieśni, takie jak „Rota”, „Pierwsza kadrowa”, „My, Pierwsza Brygada”, „O, mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Przybyli ułani”, „Jak to na wojence ładnie”, „Serce w plecaku” czy też „Rozszumiały się wierzby płaczące”.

W szkole w Morawicy patriotyczną wymowę utworów muzycznych podkreślała towarzysząca koncertowi wystawa zatytułowana: „Ojcowie niepodległości”.

Podczas koncertu część muzyków orkiestry grała na nowych instrumentach zakupionych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Morawicy w ramach projektu dofinansowanego ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz z dotacji z budżetu Morawicy. Poza tym po raz pierwszy zostało wykorzystane nagłośnienie, jakie orkiestra również zyskała dzięki realizacji wspomnianego projektu. Wysokiej jakości sprzęt, na który składają się mikrofony, kolumny i powermikser, zapewnił słuchaczom doskonały odbiór utworów.

Na zakończenie spotkania kapelmistrz Paweł Czekaj zachęcał dzieci i młodzież do wstąpienia w szeregi orkiestry, która oferuje nieodpłatną naukę gry na instrumentach dętych, szansę rozwijania zdolności muzycznych i koncertowania na ważnych uroczystościach w Morawicy i poza granicami gminy. To też doskonały sposób na zagospodarowanie czasu wolnego. - Nowe, dobrej jakości instrumenty to kolejny atut orkiestry, mający ogromny wpływ na jej brzmienie, wyzwalający kreatywność i wpływający na indywidualny rozwój młodych muzyków oraz ich wysoką samoocenę - stwierdził Paweł Czekaj.

Piękna, poruszająca gra zespołu podczas koncertów pieśni patriotycznych oraz przekonująca argumentacja kapelmistrza zaowocowały zgłoszeniem się do instruktora dziesięciu osób gotowych rozpocząć swoją muzyczną przygodę z orkiestrą.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie