Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zastępca mera Irpienia w Kazimierzy Wielkiej. Pokazał wstrząsające zdjęcia i zaapelował o pomoc. Zobaczcie zdjęcia i film

Paulina Baran, Kazimierz Sikorski
Wiceburmistrz Irpienia pokazał w Kazimierzy Wielkiej poruszające zdjęcia z wojny.
Wiceburmistrz Irpienia pokazał w Kazimierzy Wielkiej poruszające zdjęcia z wojny.
Miasto zamienione w ruinę, zniszczone szkoły, poruszające sceny ratowania maleńkich dzieci po rosyjskim ataku. O tych dramatycznych wydarzeniach opowiedział wiceburmistrz Irpienia, miasta położonego w pobliżu Kijowa w Ukrainie, podczas swojej wizyty w Urzędzie Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej. Burmistrz Adam Bodzioch mocno apeluje o wsparcie.

Zastępca mera Irpienia w Kazimierzy Wielkiej. Pokazał wstrząsające zdjęcia i zaapelował o pomoc

W wyniku niesprowokowanej rosyjskiej agresji na Ukrainę zniszczeniu uległo wiele ukraińskich miast. W Irpieniu, znajdującym się w pobliżu Buczy, w której doszło do potwornego ludobójstwa, zniszczona została wszelka infrastruktura, komunikacja, mosty, domy oraz szkoły. Aby odbudować miasto, które niegdyś tętniło życiem potrzeba wiele pracy i pieniędzy. Z prośbą o wsparcie przyjechał do Kazimierzy Wielkiej wiceburmistrz tej miejscowości. Włodarz pokazał wstrząsające zdjęcia zniszczeń oraz ewakuacji mieszkańców. Zobaczcie na filmie.

- Nasze spotkanie było bardzo poruszające, dlatego bardzo chciałbym zaapelować o wsparcie

- mówił w rozmowie z "Echem Dnia" burmistrz Kazimierzy Wielkiej, Adam Bodzioch. Włodarz wyjaśnił, że gościom z Ukrainy przekazano zakupione przez prywatne osoby nasiona warzyw, ponieważ w zniszczonym mieście bardzo ich brakuje.

- Wiem, że mieszkańcy Irpienia mają też ogromny problem z wywozem odpadów, dlatego wiceburmistrz bardzo prosi o przekazanie używanych pojazdów do usług komunalnych. My niestety nie mamy takich na stanie, ale jeżeli jest ktoś, kto może pomóc to chciałbym o to mocno zaapelować

- mówił Adam Bodzioch.

Bucza i Irpin: Ukraińscy śledczy ujawniają przerażające zbrodnie Rosjan. Tortury, gwałty, obcinanie głów

Sekcje zwłok rosyjskich ofiar w Buczy, Irpinie i Borodziance ujawniają przerażające mordy popełnione przez okupanta.
Przeprowadzone dziesiątki sekcji zwłok okaleczonych ofiar z Buczy, Irpinia i Borodzianki wykazały, że wiele z nich nosi ślady tortur. Niektóre ofiary zostały tak oszpecone, a nawet pozbawione głowy, że śledczy nie byli w stanie ich zidentyfikować.

Vladyslav Pirovskyi, ukraiński lekarz medycyny sądowej, który przeprowadzał sekcje, powiedział dziennikowi "The Guardian": Mamy już kilka przypadków, które sugerują, że te kobiety zostały zgwałcone przed rozstrzelaniem.

Jego zespół bada około 15 ciał dziennie, z których większość zginęła od broni automatycznej. Dodał: Jest wiele spalonych i mocno zniekształconych ciał, nie sposób niektórych zidentyfikować.

Zebrane dowody okrucieństwa Rosjan przekazano prokuratorowi okręgowemu Ołehowi Tkalenko, który z zespołem śledczych będzie prowadził dalsze prace.

Jeden z prokuratorów z okolic położonych na północ od Kijowa mówił, że trudno znaleźć ślady gwałtów, bo ciała są „w tak złym stanie”.

Misja ONZ udokumentowała mordy i egzekucję około 50 tamtejszych cywilów w Buczy, informowało Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka. W tym samym mieście 25 kobiet w wieku od 14 do 25 lat było przetrzymywanych w piwnicy i systematycznie gwałconych. Dziewięć z nich zaszło w ciążę, tą sprawą zajmuje się ukraińska komisarz ds. praw człowieka Ludmiła Denisowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie