Zawodnik Granatu Skarżysko-Kamienna, Tomasz Bartosiak, biega...

Zawodnik Granatu Skarżysko-Kamienna, Tomasz Bartosiak, biega za piłką i z pizzą

Polska

1/13
    przejdź do galerii

©Sławomir Stachura

Granat Skarżysko-Kamienna ten sezon może zapisać sobie do udanych. Rozgrywki czwartej ligi zakończył na trzecim miejscu, w regionalnym Pucharze Polski zaszedł aż do finału. Ważną postacią tego klubu jest Tomasz Bartosiak, który łączy grę w piłkę z pracą w pizzerii.
    Tomasz Bartosiak to zawodnik urodzony w 1994 roku. Jest wychowankiem klubu Broń Radom. Radom to miasto oddalone od Skarżyska-Kamiennej o nieco ponad 40 kilometrów, ale to właśnie w tym mieście mieszka na co dzień i pracuje zawodowo ten zawodnik.

- Z dojazdami na mecze i treningi nie jest tak trudno. Odkąd już prawie skończono budowę trasy Drogi Krajowej numer siedem, to zajmuje mi to około 25 minut - powiedział nam Tomasz Bartosiak.

Zawodnik nie ma większych problemów z tym, by skutecznie łączyć grę w klubie, treningi i pracę dla radomskiej pizzerii.

- To jest w zasadzie tylko kwestia dogadania grafiku w pracy. Czasami, w dniach, w których nie trenujemy w klubie, chodzę do pracy na przykład na jedenaście godzin. Takie stanie przy piecu cały czas jest oczywiście troszeczkę męczące, ale da się to wszystko jakoś pogodzić - dodał.

Praca w pizzerii rozpoczęła się dla niego stosunkowo niedawno. Zaczął od trenowania gry w piłkę.

- Piłka była najpierw. W pizzerii pracuję około dwa i pół roku. Do tej pracy namówiła mnie moja narzeczona, która akurat była tam jedną z kelnerek. Potrzebowano nowej osoby do pracy, do przyuczenia. Nauczyli mnie tego i teraz robienie pizzy jest dla mnie na drugim miejscu - powiedział Bartosiak.

Jego aktualny klub, Granat Skarżysko-Kamienna, w czwartej lidze występuje od tego sezonu, był w nim beniaminkiem. Wcześniej, przed kilkoma laty, występował w trzeciej lidze i czwartej, kiedy była ona czwartym poziomem rozgrywkowym w naszym kraju, a nie piątym, tak jak obecnie.

W sezonie 2014/2015 klub zajął niezłe, szóste miejsce w trzeciej lidze, jednak kolejny sezon spędził już... w klasie okręgowej. Wszystko dlatego, że z finansowania ekipy ze Skarżyska-Kamiennej wycofał się jej główny sponsor, firma Wtórpol. Dlatego Granat rozpoczął kolejne rozgrywki od szóstego poziomu ligowego i musiał poczekać kilka lat, by móc wrócić do gry na nieco wyższym poziomie.

W sezonie 2018/2019 stracił sporo do lidera, rezerw Korony Kielce (dziewięć punktów), jednak wiosną był jednym z lepiej punktujących klubów w całej lidze. Pokazał w ten sposób, że przed rozpoczęciem kolejnych rozgrywek należy ustawiać go w gronie faworytów do awansu do trzeciej ligi.

Tomasz Bartosiak, jeśli zostanie w zespole, zapewne znów będzie jego wiodącą postacią. Wówczas, kiedy Granat bił się w trzeciej lidze, on sam występował jeszcze w klubie Orzeł Bielica.

Jego droga po odejściu z Broni Radom do Granatu Skarżysko-Kamienna była dość długa. Najpierw bronił barw Polonii Iłża, następnie wspomnianego Orła Bielica, choć z przerwami na występy w Oskarze Przysucha.

Finał Pucharu Polski regionu świętokrzyskiego nie był szczególnie udany dla niego i jego kolegów z zespołu. Rywal, KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski, to drużyna na co dzień występująca w lidze o szczebel wyższej, trzeciej, i tę różnicę na boisku było widać. Był to zespół lepiej poukładany i przygotowany do tego meczu. Zwyciężył zasłużenie.

- Można powiedzieć, że już sama droga do tego spotkania była dla nas bardzo trudna. Zdarzył nam się nawet jeden mecz z drużyną grającą na co dzień w klasie B, gdzie się męczyliśmy i do 69. minuty przegrywaliśmy 0:1, by ostatecznie wygrać 4:1. Były spotkania z trzecioligowcami, tak jak dzisiaj. Wcześniej były to Wisła Sandomierz oraz Spartakus Daleszyce. Były to trudne starcia, ale w każdym walczyliśmy. W finale było tak samo - powiedział zawodnik.

Wspomniany mecz z zespołem z klasy B to pojedynek z Victorią Mniów. Tomasz Bartosiak strzelił w tamtym spotkaniu wszystkie cztery gole dla Granatu, w całym okręgowym Pucharze Polski w tym sezonie sześciokrotnie trafiał do bramek rywali. Był to najlepszy wynik w zespole, trzeci w rozgrywkach.

W Granacie Tomasz gra od początku tego sezonu i zdążył stać się już bardzo ważnym zawodnikiem zespołu prowadzonego przez trenera Dominika Rokitę. W zakończonym niedawno sezonie zdobył trzynaście goli, co jest trzecim najlepszym wynikiem w całej drużynie.

Finał jednak nie ułożył się dobrze. KSZO już w pierwszej połowie po golach Jakuba Kapsy i Michała Grunta z rzutu karnego prowadził 2:0. Drugą połowę Granat zaczął od strzelenia bramki kontaktowej (autorem był Błażej Miller), ale potem rywal z Ostrowca Świętokrzyskiego znów zaczął dominować. Sędzia podyktował dla niego kolejny rzut karny i choć tym razem bramkarz Przemysław Michalski obronił strzał Michała Grunta, to Kamil Bełczowski w ostatniej akcji meczu po pięknej indywidualnej akcji ustalił wynik na 3:1 dla KSZO.

- Na drugą połowę wyszliśmy z założeniem, żeby szybko strzelić gola i nam się to udało, ale potem gra nie potoczyła się po naszej myśli - powiedział Tomasz Bartosiak. - Do pizzerii trudno mi zapraszać kolegów z zespołu, ale chłopaki, z którymi grałem w Radomiu, czasami wpadają - dodał na koniec.