Zawodnik i trener z Kielc w najlepszej „8” mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych

(PK)
Sławomir Stachura
W ostatnim meczu grupowym na rozgrywanych w Danii młodzieżowych mistrzostwach Europy piłkarzy ręcznych, Polska pokonała Serbię 33:27. Dwa gole dla naszej reprezentacji zdobył Bartłomiej Bis z Vive Tauronu Kielce.

Polska – Serbia 33:27 (16:12)
Polska:
Wiśniewski, Zając – Salacz, Pietruszko, Bis 2, Sićko 7, Rolka 1, Netz 3, Judycki, Kawka 1, Skuciński, Siwak 5, Moryń 2, Moryto 12, Mosiołek, Lemaniak.

Mecz decydował o drugim miejscu w grupie A, które dawało awans do najlepszej ósemki turnieju. Zwycięstwo w grupie już po dwóch meczach zapewniła sobie Francja.

Polacy musieli się podnieść po wysokiej (20:34) porażce z „Trójkolorowymi” i udało im się to. Ale wbrew pozorom wygrana z Serbią nie przyszła im łatwo. Przez ponad 20 minut spotkanie było wyrównane i obie drużyny prowadziły na zmianę. Dopiero w końcówce pierwszej połowy, poprawiając grę w obronie, biało-czerwoni wypracowali czterobramkową przewagę.

I niemal roztrwonili ją tuż po przerwie, bo Serbowie wykorzystali dwuminutową karę, którą Bartłomiej Bis otrzymał w ostatnich sekundach przed przerwą (była to jego druga kara) i zdobyli w przewadze dwa gole, a za chwilę dołożyli kolejne dwa i zrobiło się 16:16. Polacy znów zacieśnili obronę, kilka świetnych interwencji w bramce miał Tomasz Wiśniewski i ze stanu 19:18 nasz zespół doprowadził do wyniku 25:19 (48 minuta). Ale znów w grze polskiej drużyny nastąpił mały przestój i w 52 minucie wygrywaliśmy tylko 26:23. Na szczęście końcówka meczu to już zdecydowana dominacja Polaków.

Znakomity mecz rozegrał zawodnik Kusego Kraków Arkadiusz Moryto, który w całym spotkaniu zdobył aż 12 bramek.

Do drugiej fazy grupowej Polacy będą mieli zaliczoną porażkę z Francją, a jej rywalami będą dwa najlepsze zespoły grupy B, Hiszpania i Islandia. W zespole Hiszpanii gra młodszy syn trenera Vive Tauronu, Tałanta Dujszebajewa, Daniel.

Trenerem bramkarzy w naszej młodzieżówce jest kielczanin Rafał Bernacki.