Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawodnik z Ostrowca niósł Znicz Olimpiad Specjalnych

Anna Śledzińska
W Zakopanem odbyły się IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zakopanem. Była to pierwsza część igrzysk w sportach zimowych w 2016 roku dla blisko pół tysiąca sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju. Zawodnicy rywalizowali o medale w takich dyscyplinach jak: narciarstwo biegowe i zjazdowe, biegi na rakietach śnieżnych.

Klub Olimpiad Specjalnych „Szansa” Ostrowiec Świętokrzyski reprezentowało aż siedem osób, zarówno zawodnicy jak i działacze, co było niewątpliwie docenieniem działalności klubu z Ostrowca Świętokrzyskiego.

- Popularyzacja idei Olimpiad Specjalnych, założeń tego największego ruchu na świecie, umiejętności i sprawności psychoruchowych osób z niepełnosprawnością intelektualną, to zadanie dla wszystkich oddziałów regionalnych. Świętokrzyskie, jako chyba jedyny Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska, robi to z wielką pasją oraz powodzeniem nie tylko na swoim terenie, ale również w innych regionach Polski – mówi Remigiusz Woźniak przewodniczący Klubu Olimpiad Specjalnych „Szansa”. - Tegoroczna część śnieżna IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych jest kolejnym przykładem organizacji zawodów przez organizatorów ze świętokrzyskiego, poza własnym terytorium.

Ceremonia Otwarcia Igrzysk odbyła się pod Wielką Krokwią w Zakopanem, ze wszystkimi ceremoniałami olimpijskimi. Zgromadzeni kibice byli świadkami przemarszu ekip z czternastu oddziałów. Flagę wnieśli zawodnicy ze Świętokrzyskiego Oddziału Olimpiad Specjalnych Paweł Gredka i Mariusz Rosół z Klubu Olimpiad Specjalnych „Strzała Jędrzejów, Krzysztof Linek z klubu „Super Nowa” Zgórsko wraz z ambasadorami – olimpijką Małgorzatą Tlałką - Długosz - trenerką, narciarką alpejską, mistrzynią Polski i Francji, Józefem Łuszczkiem - pierwszym Polakiem, który został mistrzem świata w biegach narciarskich, a aż 36 razy zdobył mistrzostwo Polski oraz Zofią Kiełpińską – biathlonistką i biegaczką, medalistką mistrzostw świata i zimowej uniwersjady.

Kilkudziesięcioletniej tradycji stało się zadość i do Zakopanego dotarło też dwudziestu Strzegących Prawa i kilku zawodników Olimpiad Specjalnych z płonącą „Ogniem Nadziei” pochodnią. Robert Kozłowski z ostrowieckiej „Szansy” podał ją Justynie Salwie ze Skarżyska Kamiennej, która zapaliła Znicz Olimpiad Specjalnych. Rangi wydarzeniu dodała niewątpliwie obecność prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką.

W zawodach w Zakopanem wzięło udział 220 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Zawody w narciarstwie alpejskim odbyły się na stoku Suche SKI, natomiast biegi narciarskie i biegi na rakietach śnieżnych na Wielkiej Krokwi.

W bigach na rakietach śnieżnych ostrowczanie zdobyli - Maciej Skrobisz srebrny medal na 100 metrów oraz czwarte miejsce na 50 metrów, zaś Anna Masłoń dwa srebrne medale na 50 i 100 metrów. W narciarstwie alpejskim Robert Kozłowski zdobył trzecie miejsce w super gigancie oraz szóste w slalomie gigancie.

Oprócz zawodników z „Szansy” w igrzyskach wzięli udział działacze zaproszeni do Komitetu Organizacyjnego. Piotr Jakubowski pracował w komisji sportu odpowiedzialnej za narciarstwo alpejskie, Remigiusz Woźniak, Marta Walczyk i Tomasz Taborski w komisji promocji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie