Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge od 9 września w Kielcach. Zobacz zdjęcia i film

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Od piątku do soboty, w dniach 9 – 11 września w Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach potrwają się zawody i wystawa łazików marsjańskich z całego świata. Goście będą mogli obejrzeć wyścig łazików i wysłuchać przemówień postaci ze środowiska kosmonautyki, którzy powiedzą nam jak należy przygotować się do ewentualnego życia poza naszą Błękitną Planetą. Organizatorzy pokażą replikę skafandra z misji Apollo 11.

Organizatorami 8. edycji wyścigu European Rover Challenge są: Europejska Fundacja Kosmiczna, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i wspomniana już Politechnika Świętokrzyska. Każdy z trzech dni wydarzenia ma zaplanowaną inną konwencję. Pierwszy nosi tytuł ,,Mars”, kolejny ,,Księżyc”, a trzeci ,,Ziemia”. Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, Łukasz Wilczyński opowiedział nam o tym jak przebiegać będzie kosmiczna impreza w Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.

European Rover Challenge rusza w piątek, 9 września

Piątkowe wydarzenia rozpoczną się o godzinie 10 przemówieniem polskiej astronom – Mileny Ratajczak. Najhuczniejszym będzie wyścig 30 drużyn kierujących marsjańskimi łazikami. Tor, po którym będą poruszały się maszyny skonstruowano tak, by wyglądał jak podłoże z Czerwonej Planety. Nie zapomniano też o odwzorowaniu śladów wody, której pozostałości niedawno odkryto. - W konkursie wystąpią drużyny studentów z całego świata, które konstruują i przygotowują w pełni funkcjonalne łaziki. Maszyny podczas podróży po marsjańskim torze będą musiały wykonywać skomplikowane zadania, z którymi zmierzyłyby się w rzeczywistości podczas eksploracji planety. Wygra ta drużyna, która najrzetelniej przygotuje oprogramowanie niezbędne do realizacji pozaziemskich misji i wykaże się skutecznością w zarządzaniu zespołem, reagowaniu na sytuacje krytyczne i zarządzaniu zmianą. - powiedział nam Łukasz Wilczyński.

Na jakie atrakcje możemy liczyć?

Przyswajaniu wiedzy z pewnością sprzyjać będzie spacer po Strefie Inspiracji. Na powierzchni prawie 400 metrów kwadratowych odwiedzający w każdym wieku znajdą coś dla siebie. Na najmłodszych czekają czworonożne roboty przypominające pupili domowych. Odbędą się eksperymenty z ciekłym azotem oraz degustacja żywności liofilizowanej, którą jedzą kosmonauci – takiej, z której w procesie obróbki usunięto wodę. Organizatorzy pokażą replikę skafandra Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu.

Podczas imprezy odwiedzający będą mogli obejrzeć występy specjalistów od kosmicznej technologii i astronautyki i biomedycyny. Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej zapowiedział min. prelekcje: ,,Jak przetrwać na Księżycu” oraz ,,Jak będzie wyglądało miasto na Marsie?”.

Zaplanowane jest również spotkanie z Youtuberem tworzącym popularno - naukowe treści – Astrofazą. Polska Fundacja Fantastyki Naukowej podczas panelu dyskusyjnego ,,Podróże kosmiczne, a transhumanizm” poruszy kwestię wykorzystania nauki i technologii w przezwyciężaniu ludzkich ograniczeń fizycznych i psychologicznych. Przedstawiona zostanie historia życia i osiągnięć naukowych śląskiej astronomki Marii Kunic. Uczestnicy dowiedzą się wszystkiego o teleskopie Jamesa Webba. Jedną z większych atrakcji będzie relacja na żywo z ekspedycji badawczej na dnie Oceanu Spokojnego. Goście zobaczą też projekt urządzenia polskich studentów z Akademii Górniczo Hutniczej, które może transportować księżycową skałę. Jak mówi Łukasz Wilczyński – Może ono w przyszłości posłużyć do pozyskiwania zasobów niezbędnych do stworzenia pierwszej ludzkiej osady na Srebrnym Globie.
- Chętni będą mogli samodzielne poprowadzić łazik zdalnie jak prawdziwy pracownik NASA. Goście będą mogli przemierzyć tor marsjański, sterować robotycznym ramieniem i wykonywać różne zadania. Ci, którzy mieliby pomysł na otwarcie własnego pozaziemskiego biznesu dowiedzą się jak stworzyć firmę w sektorze kosmicznym i jak korzystać z takiego budżetu.
- To już kolejny raz, kiedy organizatorzy European Rover Challenge sprowadzą do polski utytułowanych astronautów, którzy przekroczyli linię Kármána, czyli umowną granicę między Ziemią, a przestrzenią kosmiczną. - powiedział prezes Wilczyński.

Wystąpią znane autorytety

Wśród gości będą między innymi pierwszy Hiszpan w Kosmosie – Pedro Druque, doktor Gernor Groemer - dyrektor Austriackiego Forum Kosmicznego, szef Sekcji Automatyki i Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej – Gianfranco Visentina, profesor Grzegorz Wrochna - prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, analogowa astronautka – doktor Reut Sorek Abramovich oraz doktor Illaria Cinelli, ogłoszoną przez włoski dziennik La Repubblica jedną ze stu kobiet, które zmienią świat.

Kamil Dziewit, przedstawiciel Politechniki Świętokrzyskiej zaprasza wszystkich chętnych na wydarzenie. - Jeżeli tylko pogoda dopisze, to zjawi się na prawdę wielu fanów kosmosu - powiedział.

W ten weekend, od 9 do 11 września odbędzie się kosmiczna impreza w kieleckiej Politechnice Świętokrzyskiej. Impreza European Rover Challenge będzie trwała codziennie przez trzy dni od godziny 9 do 17. Oprócz wyścigów łazików marsjańskich goście będą mogli odwiedzić Strefę Inspiracji prezentującą różne nowiki technologiczne z zakresu kosmonautyki. Odbędą się prelekcje, podczas których przemawiać będą specjaliści od spraw wypraw pozaziemskich. Ci, którzy nie będą mogli pojawić się osobiście mogą zobaczyć relacje z wydarzenia online. Wstęp jest bezpłatny, a program ERC 2022 pełen będzie atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie