Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Janik, Samorządowiec Roku 2020 w powiecie buskim: - Bycie wójtem uczy pokory i szacunku do człowieka

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Zbigniew Janik wójt gminy Gnojno, archiwum prywatne
Zbigniew Janik, wójt gminy Gnojno został Samorządowcem Roku 2020 Powiatu Buskiego. Zwyciężył w głosowaniu, które odbywało się w ramach prowadzonej przez „Echo Dnia” akcji „Mała Ojczyzna - duża sprawa”.

Jak Pan odbiera to wyróżnienie i tytuł Samorządowca Roku w powiecie?
Z całą pewnością cieszy. Tym bardziej, że uzyskany w tak trudnym okresie. Mam jednak świadomość, że ten uzyskany przeze mnie tytuł jest wynikiem działania całej grupy ludzi skrupulatnie pracujących na swoich stanowiskach. Bez ich zaangażowania byłoby to niemożliwe do osiągnięcia i za to im dziękuję.

Czego uczy bycie wójtem?
Z pewnością najbardziej uczy pokory oraz szacunku do człowieka, do jego indywidualnych problemów. Czasem prostych jeżeli chodzi o ich rozwiązanie, a czasem tak skomplikowanych, że nawet trudno sobie to wyobrazić. Niejednokrotnie trzeba wielkiego wysiłku aby komuś pomóc. Bywa również i tak, że wystarczy krótka, serdeczna rozmowa i dobre słowo aby ktoś poczuł ulgę. Najważniejsze to starać się zrozumieć czyjś problem, traktować go jak swój. Wówczas jest o wiele łatwiej i nawet rozwiązanie go nie w pełni zgodne z czyimś oczekiwaniem spotyka się ze zrozumieniem.

Czy koronawirus pokrzyżował jakieś plany, działania w tym roku?
Na pewno nie pokrzyżował, ale bardzo utrudniał i utrudnia. Praktycznie na każdym odcinku, a szczególnie w odniesieniu do działania służby zdrowia czy też oświaty. Natomiast mogę powiedzieć, że najtrudniejszym w tym roku bez wątpienia było i nadal jest skuteczne zabezpieczenie mieszkańców Gminy przed COVID – 19. Jeżeli bowiem opóźni się wykonanie na przykład odmulenia jakiegoś odcinka rowu, czy utwardzenia drogi dojazdowej czy innych mniejszych lub większych inwestycji to można to później jakoś nadrobić, ale trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego koronawirusem już się nie przywróci, a tym bardziej, nie daj Boże - życia. To więc jest priorytetem i to bardzo trudnym w realizacji.

Mimo utrudnień spowodowanych koronawirusem, w gminie Gnojno sporo się działo. Co Pan uznaje za swoje sukcesy jako włodarza gminy w ostatnim czasie?
Jeżeli chodzi o okres dwóch, trzech czy czterech lat to z pewnością realizacje wielu jakże oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Dotyczy to przedsięwzięć z zakresu remontów i budowy dróg, termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, w wyniku których zmieniły się one nie do poznania. Bardzo ważnym jest także rozbudowa infrastruktury oświaty w tym głównie dostosowanie jej do potrzeb szkól ośmioklasowych. Bardzo ważną i dużą, jak na nasze możliwości finansowe, jest budowa kanalizacji sieciowej w miejscowości Gnojno i Glinka. Niesamowicie pozytywnie odbieranym przez społeczeństwo jest Dom Seniora, a ostatnio Klub Seniora w Janowicach Poduszowskich.

Jakie jeszcze inwestycje ma Pan w planach dla Gnojna?
Inwestycji, które można by określić jako te pierwszej potrzeby i takie z górnej półki, jeżeli oceniać by je pod względem wielkości nakładów jest wiele. Bardzo istotną jest regulacja gospodarki ściekowej. Duże oczekiwania, szczególnie ze strony młodszego pokolenia, dotyczą rozwoju bazy kulturalnej. Między innymi w tym kierunku idzie projekt związany z rewitalizacją Gnojna, świetlicą w Falkach, bazą sportową w Janowicach Poduszowskich. Duże oczekiwania związane są także z rozwojem oświaty. Należy zwrócić uwagę, że oczekiwania mieszkańców poszczególnych miejscowości na terenie naszej Gminy są bardzo zróżnicowane. W jednej potrzebują oni na przykład aby uzupełnić oświetlenie uliczne i systematycznie dbać o stan poboczy dróg, w innych - zmodernizować przepusty drogowe i utwardzić drogi śródpolne. W większych miejscowościach mile byłyby widziane długie ciągi chodników, konkretne nowe drogi znacznie skracające odległości dojazdowe między wioskami. Oczekiwania są bardzo duże a ich wachlarz bardzo szeroki.

Panie Wójcie i jeszcze jedno pytanie: w jaki sposób regeneruje Pan siły w wolnym czasie i odpoczywa od obowiązków?
Praktycznie to nie mam wolnego czasu, a jedynie zróżnicowane zajęcia. Funkcja Wójta zobowiązuje do realizacji działań o innym charakterze, a praca w dosyć sporym gospodarstwie, które przejąłem po rodzicach inne. Ponieważ lubię obydwa te zakresy mam możliwość ciągłej pracy z dużym zadowoleniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie