reklama

Zbigniew Koniusz, nowy wojewoda świętokrzyski jakiego nie znacie. Kim jest, jakie ma pasje? (PRYWATNE ZDJĘCIA)

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Jest znany z tego, że zawsze "gra" fair play. W życiu prywatnym, zawodowym, na arenie politycznej. Jest znanym i cenionym lekarzem pediatrą, społecznikiem. Ma duszę artysty - maluje obrazy i pisze wiersze. Ma też wiele innych ciekawych pasji i zwyczajów. Zbigniew Koniusz, nowy wojewoda świętokrzyski - tylko u nas bez tajemnic.

Gdy opublikowaliśmy informację o tym, że lekarz pediatra z Pińczowa i radny Powiatu Pińczowskiego Zbigniew Koniusz będzie wojewodą świętokrzyskim posypała się lawina komentarzy. We wtorek, 12 listopada gratulowali mu wszyscy - znajomi, przyjaciele, mieszkańcy Ponidzia dumni, że ktoś tak ważny w województwie pochodzi z ich regionu. Gratulowali też przeciwnicy polityczni.

Zbigniew Koniusz, nowy wojewoda świętokrzyski o pierwszym dniu pracy, priorytetach i pozostaniu lekarzem. Oto jego pierwszy wywiad

Dla tych, którzy znają osobiście doktora Koniusza nie ma w tym nic dziwnego. To nie tylko znany i szanowany lekarz z Pińczowa, ale przede wszystkim osoba, która zawsze "gra" fair play. Nie tylko w życiu prywatnym, ale także zawodowym i na arenie politycznej.

Dzięki temu zyskał sobie sympatie osób nie tylko związanych z partią Prawo i Sprawiedliwość z której został desygnowany na wojewodę. Warto jednak dodać, że nowy wojewoda jeszcze nie jest członkiem tej partii, choć wielokrotnie startował w wyborach z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Zbigniew Koniusz: "Mąż przepięknej Ewy i ojciec czwórki dzieci"

Rodzina doktora Koniusza pochodzi z powiatu pińczowskiego. A dokładniej jego rodzice pochodzą z miejscowości Włochy, graniczącej z Pińczowem. Przez wiele lat pracowali w Centrali Nasiennej, nie byli związani z medycyną. Nowy wojewoda ma jednego brata rodzonego - Janusza Koniusza, który kandydował w wyborach samorządowych w 2018 roku. Ubiegał się o fotel burmistrza Pińczowa. Rywalizował bez powodzenia w drugiej turze z obecnym burmistrzem Włodzimierzem Badurakiem.

Kiedyś podczas rozmowy poprosiliśmy Zbigniewa Koniusza o zdradzenie nam kilku faktów z życia prywatnego. Z uśmiechem i dumą powiedział nam wtedy: - Hmmm...Prywatnie? Od 30 lat jestem mężem przepięknej Ewy spod znaku barana, co nieco komplikuje nasze relacje. Posiadam czworo dzieci, oprócz dwóch dorosłych chłopaków, mam jeszcze dwie najwspanialsze córki Sarę i Anitę. Trochę maluję olejne abstrakcje, trochę piszę mniej lub bardziej udane wiersze. Lubię chodzić w wysokie Tatry.

Żona doktora Koniusza prowadzi laboratorium w Busku - Zdroju. Ich synowie związali swoją przyszłość z kierunkami medycznymi. Syn Michał wybrał kierunek lekarski, a Paweł kierunek ratownictwo medyczne. Córki nowego wojewody są bardzo uzdolnione z różnych dziedzin. Także artystycznie i literacko - piszą opowiadania, biorą udział w konkursach. Uczą się w szkole podstawowej w Pińczowie.

Zbigniew Koniusz - artysta i społecznik

Dokonania Zbigniewa Koniusza doskonale znane są w środowisku lokalnym i bardzo cenione nie tylko na arenie samorządowej. Choć on sam jest osobą skromną, człowiekiem czynu. Uczestniczy także w życiu twórczym, wyrażając swoje emocje poprzez poezję i malarstwo. Dużym wydarzeniem artystycznym w 2015 roku była wystawa jego obrazów, którą sfinansował z własnych pieniędzy.

Prace prezentował wtedy w formie instalacji, na wirydarzu pińczowskiego Belwederu. Barwne obrazy, o zaskakującej kolorystyce zostały umieszczone w drewnianych paletach pomiędzy rzeźbami z Pińczaka. Wystawa nosiła tytuł "Przenikanie".

Warto wspomnieć też o koncertach charytatywnych w Pińczowie, których pomysłodawcą był Zbigniew Koniusz. Prezentowana podczas tych wydarzeń była poezja autorstwa nowego wojewody świętokrzyskiego. Doktor finansował te koncerty z własnych pieniędzy. Natomiast te, które udało się zebrać przekazał na rehabilitację i leczenie niepełnosprawnych dzieci - między innymi Nikodema Sarny i Szymona Karcza.

Zbigniew Koniusz: - W imię dobra wyższego, jakim jest Polska, narodu nie wolno dzielić

Zbigniew Koniusz jest osobą energiczną, wyznającą zasadę, iż w imię dobra wyższego, jakim jest Polska, narodu nie wolno dzielić. Zawsze podkreśla, że spory polityczne, czy ekonomiczne należy prowadzić w duchu wzajemnej życzliwości i chęci znalezienia najlepszych rozwiązań.

To o czym piszemy powyżej wiele razy można było zaobserwować. Przypomnijmy chociażby głośną sprawę z września tego roku, gdy starosta powiatu pińczowskiego Zbigniew Kierkowski udzielił doktorowi kandydującemu do Sejmu oficjalnego poparcia.

Niektórzy doszukują się w tym sensacji, ponieważ starosta...sympatyzuje z Polskim Stronnictwem Ludowym. - Podczas dożynek powiedziałem, że popieram Zbigniewa Koniusza. To człowiek, którego znam od ponad 20 lat i bardzo szanuję. Nie wycofuję mojej deklaracji, choć w mojej rodzinie od wielu pokoleń jesteśmy wierni Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Zielona krew płynie w moich żyłach i tego już nie zmienię - mówi starosta Kierkowski.

Panowie doktor Zbigniew Koniusz i starosta Zbigniew Kierkowski znają się od wielu lat. Obydwaj działają na rzecz samorządu powiatowego i współpracują na tym szczeblu. Pan doktor jako radny jest w samorządzie od pięciu kadencji, starosta od sześciu. W ubiegłym roku byli nawet rywalami o fotel starosty powiatu pińczowskiego. Głosowanie odbyło się dwa razy i jednym głosem wygrał Zbigniew Kierkowski. - Mimo, że wiele razy się spieraliśmy pracując w samorządzie i reprezentujemy inne sympatie polityczne - to wzajemnie się szanujemy. Śmiem twierdzić, że darzymy się nawet przyjaźnią - podsumowuje Zbigniew Kierkowski.

Ponadto znają się także ze "służby". Gdy starosta Zbigniew Kierkowski jeszcze pracował jako zawodowy strażak, a Zbigniew Koniusz jeździł w karetce Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Pińczowie często brali udział w różnych akcjach ratowniczych czy pracowali przy wypadkach. Zbigniew Kierkowski dowodził działaniami strażaków, a Zbigniew Koniusz działaniami ratowników. Musieli współpracować podczas akcji. Jak wspomina starosta powiatu - po wielu takich akcjach doszło do tego, że rozumieli się już bez słów. Nie musieli prawie nic do siebie mówić - po prostu działali.

Medycynę traktuje jak sztukę

Można powiedzieć, że nowy wojewoda świętokrzyski poświęcił swoje życie na służbę innym. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Białymstoku, nauczycielem akademickim, doktorem nauk medycznych. Podczas naszej lipcowej rozmowy, gdy zdobył tytuł Lekarza Roku w powiecie powiedział nam: - Kiedy pracujesz jako lekarz widzisz i wiesz więcej, rozumiesz bardziej zarówno życie jak i śmierć. Bardziej niż przeciętny człowiek.

Dodał także, że medycynę traktuje jak sztukę, którą należy traktować z wielką pokorą, cierpliwością, opierając się na solidnej fundamentalnej wiedzy.

- W każdej pracy należy się kierować jednym – oddaniem. Oddaniem dla tego co się robi. Pacjent jest najważniejszy, po drodze są umiejętności wyuczone, intuicja, dobre zdrowie, a na końcu chęć dobrych zarobków - zawsze podkreśla doktor Koniusz. I dodaje: - Decyzję o takiej drodze życia podjąłem dość późno, bo w zasadzie przed maturą, czym nieco zaskoczyłem swoją wychowawczynię Panią Grażynę Drej. Jej mądrość jako pedagoga polegała na tym, że nie odwiodła mnie od celu, a wręcz przeciwnie pomogła zbierać tak zwane punkty, które były potrzebne w tamtych latach do startowania na wyższe uczelnie. Dziś wiem, że wybrałem słuszną drogę. Chociaż było bardzo ciężko, pierwsze trzy lata studiów określam do tej pory, a minęło już prawie 30 lat, jako wielką i bardzo ciężką harówkę umysłową - wspomina Zbigniew Koniusz.

Samorządowiec z doświadczeniem

Nowy wojewoda dotychczas zawodowo był kierownikiem Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Pińczowie oraz lekarzem koordynatorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Dodatkowo od wielu lat działa w samorządzie powiatowym. Od 2002 roku był radnym Rady Powiatu Pińczowskiego, w tym od 2006 roku do chwili obecnej jest Przewodniczącym Komisji Zdrowia. Jako samorządowiec wielokrotnie wnioskował do zarządu powiatu o dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego ratującego zdrowie i życie ludzkie.

Nowy wojewoda jest pomysłodawcą i organizatorem Świętokrzyskiego Rajdu Ratownictwa Medycznego. Organizowane były też imprezy towarzyszące - takie jak konkurs "Potrafię udzielać pomocy", pokazy ratownictwa wodnego na pińczowskim zalewie, a także akcje takie jak na przykład białe niedziele.

CZYTAJ TAKŻE: Zbigniew Koniusz nowym wojewodą świętokrzyskim. Rafał Nowak wicewojewodą? Takie ustalenia zapadły

POLECAMY: BIZNES I PRACA

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michał

Koniusz twierdzi, że wyznaje zasadę, iiż w imię dobra wyższego, jakim jest Polska, narodu nie wolno dzielić. I podzielił wszystkich w regionie jak nikt do tej pory. No może oprócz jego właściciela Lipca

G
Gość

Pińczów to do końca świata będzie się wstydził, że wydał na świat najgorszego wojewodę świętokrzyskiego w historii

G
Gość

Pińczów przeprasza za Koniusza 🤮🤮🤮

x
x

Jak w PRL-u : Nie musi być fachowcem ważne że partyjny!

G
Gość

Tekturowe państwo PIS - kierownik pogotowia z Pińczowa został Wojewodą!!! Dyzma naszych czasów.

K
Klarenbachuś

Sporo w tym racji,że Wojewoda powinien być fachowcem anie działaczem partyjnym.Nie mam nic do nowego wojewody ale wojewoda to przedstawiciel Rządu w terenie Lekarz bardziej potrzebny jest w swoim zawodzie ,a pasje społeczne można realizować w Samorządzie.Przecież prawnik nie uleczy nikogo ale w instytucji rządowej będzie przydatny bardziej niż lekarz.U nas to partyjniactwo przebiło już wszystkie sufity absurdu.Nawet za poprzedniej władzy w PRL mówiło się,ze "Partia kieruje a Rząd rządzi". Tu okazuje się,że Partia kieruje w tym sensie ale ,że kieruje na stanowiska i obsadza ich swoimi działaczami.Weźmy taką Panią Krupkę Kosmetyczka, a jest Ministrem Sportu.Nie obrażajac Pani Krupki ale bardziej przydatna byłaby w zawodzie.

x
xyz
14 listopada, 21:12, Gość:

Pełno lekarzy w polityce zamiast kuźwa w przychodniach i szpitalach.A koszt nauki lekarza ponoszą wszyscy.

Tacy z nich lekarze. Chęć władztwa i prestiżu kierunkuje ich do polityki.

G
Gość

Pełno lekarzy w polityce zamiast kuźwa w przychodniach i szpitalach.A koszt nauki lekarza ponoszą wszyscy.

G
Gość

Panie wojewodo moja córka ukończyła wysze studia z administracji i poco jak swoimi obsadza się miejsca pracy

H
Henky

U mnie kilka lat temu pomylił kamień na nerce z zatrucie..... taki z niego doktor był jak radny i taki będzie wojewoda

G
Gość
14 listopada, 0:35, Gość:

Babo, idź i nie pisz więcej. Hańbisz zawód dziennikarza...

14 listopada, 7:08, Gość:

Jest wolność słowa każdy może pisać co chce , a babe to sobie znajdz w rodzinie !!!!!!

Więcej wykrzykników i więcej spacji. Umiejętności dziennikarzom Echa brakuje i tyle.

M
Magda

Powinniście wziąć jakiegos prawnika na wojewode bo jak lekarz bedzie sie znal na administracji ? Znowu dyrygent albo organista bedzie doradcą ? . sory ale ostatni raz glosowalam na was.

G
Gość

gratulacje od pińczowskich ziomków...

G
Gość
14 listopada, 0:35, Gość:

Babo, idź i nie pisz więcej. Hańbisz zawód dziennikarza...

Jest wolność słowa każdy może pisać co chce , a babe to sobie znajdz w rodzinie !!!!!!

G
Gość

Babo, idź i nie pisz więcej. Hańbisz zawód dziennikarza...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3