Zbigniew Pacelt: Trening i ciężka praca czyni mistrza. Zapis czatu

Redakcja
Zbigniew Pacelt odpowiadał na pytania Internautów
Zbigniew Pacelt odpowiadał na pytania Internautów Aleksander Piekarski
We wtorek gościem czatu "Echa Dnia" był Zbigniew Pacelt, kandydat Platformy Obywatelskiej na posła. Zobacz pełny zapis czatu.

Wybory parlamentarne 2011 w Świętokrzyskiem. Kandydaci, sondaże, wyniki

Witamy na czacie Echa Dnia. Dziś naszym gościem jest Zbigniew Pacelt - kandydat Platformy Obywatelskiej na posła. Prosimy o zadawanie pytań.

Juki: Dzień dobry. Co Pan sądzi o świętokrzyskim sporcie?

Zbigniew Pacelt Sport świętokrzyski pozyskuje wiele dobrych obiektów sportowych, co jest bazą do tworzenia dobrych warunków organizacyjnych. Wiele z tych obiektów finansowanych jest ze źródeł centralnych Ministerstwa Sportu i Turystyki. Teraz mówiąc językiem sportowym piłka jest po stronie samorządów, klubów i sponsorów.

Juki: Co Pan zmieniłby w wizerunku naszego regionu?

Zbigniew Pacelt Przede wszystkim walory turystyczne należy bardziej wypromować w kraju i nie wstydząc się za granicą. Mamy wiele perełek turystycznych w całym regionie, które mogą przyciągnąć turystów. Oczywiście za tym muszą iść inwestycje infrastruktury i ciekawe atrakcje kulturalne. Region już wiele takich posiada, ale nie wszyscy wiedzą, że są np. krzemionki, czy inne atrakcje.

Kolo: Jeśli byłaby taka możliwość, zdecydowałby się Pan ponownie zasiąść w ławach rządowych?

Zbigniew Pacelt To nie od mojej chęci zależy, ale posiadam doświadczenie z 13-letniej pracy w urzędach centralnych i jeżeli otrzymam poważną propozycję, to myślę, że szkoda by było nie skorzystać z doświadczenia z mojego 50-letniego funkcjonowania w sporcie jako zawodnik, trener złotych medalistów w Barcelonie, szefa misji olimpijskich, dyrektora departamentu sportu i wiceministra.

Kolo: W poprzednich wyborach dostał Pan prawie 8,5 tysiąca głosów. Na ile liczy Pan teraz?
Zbigniew Pacelt Liczę na Państwa ocenę moich dokonań dla Województwa Świętokrzyskiego. Wcześniej nie będąc posłem działałem na rzecz rozwoju regionu nie myśląc o tym, że będę startował jako kandydat na posła. Dla mnie jest ważne to co udało mi się zrobić, myślę, że dla Państwa również. Stąd też moja decyzja o ponownym kandydowaniu do Sejmu. Liczę na Państwa poparcie.

Juki: Jakie formy przedsiębiorczości rozwinął by Pan w naszym regionie, jaki są potrzebne - Pana zdaniem?

Zbigniew Pacelt Działając w swojej dziedzinie, gdzie głównie koncentrowałem się na sporcie, wiele rzeczy udało mi się zrobić. W związku z moją działalnością parlamentarną w Komisji Sportu i Turystyki należy zwrócić większą uwagę na rozwój gałęzi turystycznej.

Juki: W jakiej dziedzinie nazwałby Pan siebie specjalistą?

Zbigniew Pacelt Sport, jego uwarunkowania, potrzeby oraz turystyka.

Lasek: Dużo ma pan pamiątek z igrzysk, w których pan w różnych rolach uczestniczył?

Zbigniew Pacelt Oczywiście tak. Będąc na trzynastu igrzyskach olimpijskich miałem możliwość wymiany różnych pamiątek. We wrześniu br. wydałem książkę Moje Olimpiady, czyli szczęśliwa 13, w której opisuję swoje przeżycia jak również piszę o pamiątkach sportowych, których posiadam ok. 3 tysięcy...

bazyl: "Przeprowadzka" ze sportu do polityki nie jest rzadkością, ale są to przecież dwa różne światy. Jak pan się odnalazł w nowych warunkach?

Zbigniew Pacelt Każda dziedzina naszego życia potrzebuje ludzi, którzy znają się właśnie na tej dziedzinie. Myślę, że sport jest tak ważną sprawą dla społeczeństwa, że dobrze jeśli będą nią zajmować się ludzie, którzy znają się na sporcie, mają doświadczenia w administracji państwowej i potrafią coś zrobić dla środowiska lokalnego.

Surdu_pl: Ostatnio na ulicy zaczepiono mnie przez media i spytano o to co sądzę o billboardach i innych plakatach wyborców, czy przyciągają moją uwagę, ... odpowiedziałem, że tego jest już tak dużo że np na mnie nie robią wrażenia są mi obojętne, i czy nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na szlachetniejszy cel, ( wiadomo że nie są to małe pieniądze) np. dom dziecka gdzie zawsze brakuje, a zamiast tego wywiesić, ogłosić listę który kandydat, która parta ile wpłaciła i na co i wtedy wyborcy będą wiedzieć na kogo mają zagłosować i za co ... wszędzie jest napisane że każde CHCE być tym czy tamtym ale na żadnym plakacie nie jest napisane co najważniejszego dany kandydat zrobił, to tak jakby idziemy głosować bo ma "fajny plakat" co Pan o tym wszystkim myśli

Zbigniew Pacelt Należy wyjaśnić jedną sprawę, że indywidualna kampania każdego posła jest finansowana ze źródeł pozabudżetowych (prywatnych lub sponsora). Platforma obywatelska zgłosiła projekt ustawy, który ja w pełni popierałem żeby ograniczyć powierzchnie reklamowe plakatów i billboardów. Opozycja była przeciwna. Niestety Trybunał Konstytucyjny oświadczył, że niekonstytucyjne jest ograniczanie praw do swobodnej wypowiedzi i prezentowania poglądów. Stąd też nasza propozycja nie znalazła zastosowania w życiu.

bazyl: Którego z polityków opozycji w Sejmie najbardziej pan ceni?

Zbigniew Pacelt Nie będę wymieniał osób, które cenię, ale cenię u nich fachowość i rzetelność wypowiedzi, konkrety i prezentowanie dobrych rozwiązań, które pomogą w codziennym życiu.

Robert6: Witam. Mam pytanie, jakim samochodem Pan jeździ po naszych drogach?
Zbigniew Pacelt Nie jest chyba ważna marka, ale jest to samochód bezpieczny i ekologiczny.

dru87: Witam Pana. Jak Pan uważa, co jest głównym powodem bezrobocia wśród młodych ludzi? jak temu można zaradzić?

Zbigniew Pacelt Na pewno wpływ na brak miejsc pracy dla młodych ludzi po części ma aktualna sytuacja ekonomiczna Europy, Polski. Dzisiaj przedsiębiorcy bardzo precyzyjnie rozważają swoje możliwości w rozwijaniu przedsiębiorstwa, co za tym się kryje, zwiększenia miejsc pracy. Na pewno przed nami stoi problem stworzenia warunków prawnych dla przedsiębiorstw, które będą działały w kierunku zwiększenia miejsc pracy.

gabi: Umie pan coś przygotować w kuchni. Jakie dania pan preferuje?

Zbigniew Pacelt Będąc wiele czasu poza domem w różnych warunkach i okolicznościach zmuszony byłem wielokrotnie sam sobie gotować. Nie jest mi obce przygotowanie obiadu łącznie z daniami mięsnymi, ale ostatnio preferuję zdrowe i naturalne produkty. Lubię makarony i naleśniki z serem.

Dago: Zna się pan osobiście z premierem Tuskiem. W jakich jesteście relacjach?

Zbigniew Pacelt Tak, znam osobiście premiera Donalda Tuska. Będąc sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki uczestniczyłem w posiedzeniach Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz sporadycznie na posiedzeniach rządu.
Nasze relacje opierają się na zależnościach służbowych, ponieważ Pan premier interesuje się sportem, wiele razy o nim rozmawialiśmy.

Robert6: A czy zawieszenie często Pan naprawia, bo drogi u nas w kiepskim stanie. Czy budowa dróg to powinien być priorytet dla przyszłego rządu?
Zbigniew Pacelt Nigdy nie naprawiam zawieszenia. Jeżdżę tym samochodem od 3 lat, znam zły stan niektórych naszych dróg, na szczęście jest ich coraz mniej, poruszam się z prędkością dostosowaną do warunków jazdy. Oczywiście budowa dróg powinna być priorytetem każdej administracji centralnej i samorządowej, bo chyba nie musimy sobie tłumaczyć, że drogi są jak krwioobieg dla organizmu.

Juki: Jak postrzega piękne kobiety w polityce? Co pan sądzi o Aniołkach Kaczyńskiego?

Zbigniew Pacelt Kobiety w polityce są jak najbardziej mile widziane. Większość z nich, aczkolwiek nie wszystkie, wprowadzają rozwagę i większy spokój. Nie mogę nic powiedzieć o Aniołkach Kaczyńskiego, ponieważ ich nie znam. Jeśli chodzi o wygląd jest OK :)

dru87: Czy trudno jest zostać politykiem? Co potrzeba?

Zbigniew Pacelt Jeżeli mówimy o polityku działającym w terenie lokalnym, na pewno musi być to osoba znająca się na potrzebach tego środowiska. W parlamencie potrzebne są inne kompetencje, na przykład zdolność postrzegania problemów globalnie. W mojej ocenie żeby zostać dobrym politykiem przede wszystkim należy być uczciwym, aktywnym i konsekwentnym.

Meme22: Panie pośle, napisał pan ostatnio książkę o swoich olimpiadach. Gdzie ją można kupić?

Zbigniew Pacelt Wydanie to jest nie komercyjne. Proszę o kontakt z moim biurem poselskim.

Bzynio: czy mieszkańcy Ostrowca mogą liczyć na pana pomoc w zorganizowaniu w naszym mieście jakiejś ważnej imprezy sportowej, albo sprowadzeniu gwiazdorskiej drużyny na mecz?

Zbigniew Pacelt Wiele imprez w Ostrowcu odbyło się przy mojej pomocy w zaproszeniu sławnych sportowców i drużyn, chociażby na otwarcie hali sportowej młodzieżowa reprezentacja Brazylii w siatkówce, co w konsekwencji spowodowało przyjazd reprezentacji seniorów Francji na mecz
przed Mistrzostwami Europy. Hala w Ostrowcu poszerzyła możliwości organizowania imprez sportowych w innych dyscyplinach na poziomie Mistrzostw Europy, a nawet Mistrzostw Świata.

Meme22: Czy sport to jest ta dziedzina, która zamierza się pan zająć, gdy ponownie zostanie posłem? Jeśli tak, to czym konkretnie?

Zbigniew Pacelt Oczywiście tak, najważniejszą sprawą dla mnie będzie pozyskanie środków, a dałem dowody tego, że jest to możliwe, ze środków Ministerstwa Sportu na stadiony lekkoatletyczno-piłkarskie. Bez lekkoatletyki szczególnie wśród młodzieży szkolnej nie ma rozwoju sportu.

Dago: W poprzednich latach różnie układały się pana relacje z władzami samorządowymi Ostrowca. Jak sytuacja wygląda teraz?

Zbigniew Pacelt Zawsze jestem gotowy na każdą współpracę i jeżeli zostanę posłem, będę oczekiwał propozycji współpracy w zakresie wspólnego rozwiązywania problemów. Nigdy nie zdarzyło się tak, że czy to dla Ostrowca, czy dla innych miast, gmin, odmówiłem współpracy.

Meme22: Czego najbardziej brakuje Panu w Ostrowcu?

Zbigniew Pacelt Brakuje mi stworzenia atmosfery dla korzystnego rozwoju inwestycji, za czym się kryje dynamiczny rozwój miasta.

Meme22: Wybiera się pan na sobotni mecz drugoligowych KSZO, czy na kolejne spotkanie w Ostrowcu? Co Pan sądzi o przejęciu tego klubu przez zagraniczną grupę menedżerską?

Zbigniew Pacelt nie wybieram się na mecz, ponieważ mam zaplanowane inne zadania. Problem piłki nożnej w Ostrowcu jest daleko głębszy i w jednym zdaniu nie da się tego zdefiniować.

goralSW: Dzień dobry. W Ostrowcu nie buduje się wiele bloków mieszkalnych, mało też jest zakładów pracy, wielu młodych ludzi stąd ucieka. Dlaczego lokalna gospodarka tak słabo stoi?

Zbigniew Pacelt Pytanie to skierowane powinno być raczej do władz samorządowych. Ja spotkałem się z jednym z inwestorów, który pochodzi z Ostrowca i zainwestował w przedsiębiorstwo w innym mieście. Na moje pytanie dlaczego nie w Ostrowcu, odpowiedział, że nie było zainteresowania ze strony władz lokalnych. Z wiadomych względów nie podam kto to był i o jakie miasto chodzi.

Ktk: Jakie jest pana życiowe motto?

Zbigniew Pacelt Dedykując swoją książkę wpisuję to, co dotyczy każdej dziedziny życia, nie tylko sportu. "Nikt się nie rodzi mistrzem. Trening i ciężka praca czyni mistrza". "Żeby osiągnąć wynik, potrzebny jest talent, talent do pracy".

ktk: Dlaczego warto na pana oddać głos?

Zbigniew Pacelt Moi wyborcy zaproponowali mi żeby na plakacie napisać "Polegaj jak na Pacelcie" Oczywiście jest to dla mnie miłe, ale należy prześledzić moje dokonania i wtedy podjąć decyzję czy warto na mnie głosować.

kaka: Był pan na 13 olimpiadach, w różnej roli. Czy do Londynu tez się pan wybiera?

Zbigniew Pacelt W związku z tym, że jestem prezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego, jeżeli "moi zawodnicy" zakwalifikują się na igrzyska, to ja tam też pojadę.

Zbigniew Pacelt Dziękuję za wszystkie pytania. Do zobaczenia na wyborach!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie