Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się największe wydarzenie w gminie Radków - odpust w Dzierzgowie

Rafał Banaszek
Ksiądz proboszcz Krzysztof Szumigraj przed cudownym XVI-wiecznym obrazem Matki Bożej Płaczącej zwanej Dzierzgowską, z oczu której ponad 350 lat temu popłynęły ludzkie łzy.
Ksiądz proboszcz Krzysztof Szumigraj przed cudownym XVI-wiecznym obrazem Matki Bożej Płaczącej zwanej Dzierzgowską, z oczu której ponad 350 lat temu popłynęły ludzkie łzy. Rafał Banaszek
W środę, 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – patronki parafii w Dzierzgowie odbędzie się tutaj odpust parafialny, który jest wielkim wydarzeniem w regionie, największą uroczystością w gminie Radków w roku.

Uroczysta msza święta koncelebrowana zostanie odprawiona o godzinie 12. Będzie jej przewodniczył związany z parafią, gdzie ma swoje korzenie rodzinne nowo wyświęcony ksiądz z Katowic.

– Serdecznie zapraszam wszystkich parafian i gości na to wielkie święto – mówi ksiądz Krzysztof Szumigraj, proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Klemensa w Dzierzgo¬wie.

Po sumie, jak co roku, miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna zorganizuje przy remizie festyn odpustowy, na którym wystąpią zespoły, nie zabraknie też atrakcji dla uczestników, ogródka piwnego i gastronomii.

Warto wspomnieć, że każdego roku sanktuarium Matki Bożej Płaczącej z Dzieciątkiem Jezus w Dzierzgowie odwiedzają 15 sierpnia tysiące wiernych. Pojawiają się nawet znane osobistości ze świata kultury i sportu.

- Dane zapisane w starych księgach parafialnych mówią, że w XIX wieku liczba uczestników odpustu w Dzierzgowie dochodziła nawet do 30 tysięcy, a furmanki stały aż do Moskorzewa – opowiada Krzysztof Szumigraj.

Od ponad 3,5 wieku czczony jest tutaj kult cudownego XVI-wiecznego obrazu Matki Bożej Płaczącej zwanej Dzierzgowską. Obraz ten, jak głosi historia, przywieziono do kościoła w Dzierzgowie po bitwie pod Beresteczkiem na Wołyniu w 1651 roku. W dniach 22-26 lipca 1664 roku z oczu Maryi z ikony miały popłynąć ludzkie łzy, czego świadkiem były tłumy ludzi.

Od tamtego czasu obraz ten zaliczany jest do cudownych i łaskami słynących. Zachowały się akta mówiące o wielu cudach, jakie miały miejsce przed obrazem. W tym roku o 354 rocznicy tamtego wydarzenia jak zwykle pamiętała też dzierzgowska parafia w modlitwach.

Zobacz również: Mieszkańcy i samorządowcy z Włoszczowy pielgrzymowali do błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie