Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się tłusty czwartek. Jakie pączki jeść, a jakich unikać? Ekspert podpowiada

Aleksandra Szymańska
Przed nami tłusty czwartek - wielkie święto miłośników pączków.
Przed nami tłusty czwartek - wielkie święto miłośników pączków. Pixabay.com
Tłusty czwartek jest jednym z najchętniej obchodzonych świąt w roku. Przeciętny Polak zjada tego dnia około 5 pączków. Jakie są najpopularniejsze pączki i które wybierać, aby nie wpłynąć negatywnie na zdrowie?

Historia tłustego czwartku
Tłusty czwartek to jeden z najbardziej popularnych dni w okresie karnawału. Jest świętem ruchomym przypadającym na ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Tradycja obchodzenia tego dnia została zaczerpnięta od pogan, którzy w ten sposób żegnali zimę i świętowali nadejście wiosny. Zwyczaj jedzenia pączków w Polsce sięga XVI wieku, kiedy było to ciasto nadziewane słoniną. Dopiero w XVII wieku pączki zaczęły występować jako wyrób słodki. Umieszczano w nich wtedy orzecha, który miał być symbolem szczęścia dla osoby, która go znalazła. Tradycja ta poszła w niepamięć, ale zwyczaj świętowania tłustego czwartku i związanego z nim jedzenia pączków głęboko zakorzeniły się w polskiej tradycji i do dziś są powszechnie znane.

Najpopularniejsze pączki
Zgodnie z tradycją pączki powinny być nadziane konfiturą różaną lub śliwkową,
a na wierzchu oblane lukrem. Obecnie odbiega się od tych zasad, więc w sklepach coraz częściej można znaleźć różnorodne nadzienia. W piekarniach i na półkach sklepowych pojawiają się pączki nadziane marmoladą, czekoladą oraz toffie. Rzadziej spotykane są z adwokatem, owocami oraz bitą śmietaną. Często zostaje zastąpiony również tradycyjny lukier. Zamiast niego używa się kolorowych posypek, wiórek kokosowych, cukru pudru, skórki pomarańczowej oraz czekolady.

Czy pączki wpływają na nasze zdrowie? Jeść czy nie jeść?
Podstawowy skład każdego pączka to mąka, drożdże, masło, jajka, mleko, cukier, tłuszcz do smażenia, nadzienie oraz lukier. Węglowodany proste w dużej ilości mogą przyczynić się do chorób organizmu. Podczas jedzenia pączków poziom cukru w organizmie gwałtownie wzrasta, a jego szybki spadek nie wpływa korzystanie na zdrowie. Dodatkowo tłuszcze wpływają na wzrost poziomu cholesterolu we krwi, który prowadzi do wielu chorób. Gotowe pączki, kupowane w sklepach mogą też zawierać substancje konserwujące, barwniki, wzmacniacze smaku. Powyższe składniki nie zawierają w sobie wielu substancji odżywczych ani witamin, co sugeruje, że jedzenie pączków może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

- Należy pamiętać, że pączki zawierają w sobie mąkę, często są smażone i oblewane lukrem. Są to tak zwane „puste kalorie”, jednak zjedzenie jednego pączka dla podtrzymania tradycji nie wpłynie na nasze zdrowie, tym bardziej jeśli dbamy o swój organizm - mówi Olga Chaińska, dietetyk kliniczny i trener personalny.

Dodatkowo, aby zrównoważyć czwartkowe pączki, następnego dnia możemy wybrać lekkostrawną żywność oraz zrezygnować z przekąsek.

Jak spalić kalorie po zjedzeniu jednego pączka?
Przeciętny pączek zawiera w sobie od około 300 do 500 kilokalorii. To znaczna część dziennego zapotrzebowania. Istnieje dużo sposobów, aby spalić przyjęte z pączkiem kalorie. Wiele z nich nie wymaga od nas dużego zaangażowania oraz wkładu czasu. Najprostszym sposobem na spalenie kalorii jest wchodzenie po schodach przez 12 minut, 20 minut biegania lub 40 minut spaceru. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na te czynności, kalorie zawarte w pączku spalimy pisząc na komputerze przez 120 minut, rozmawiając przez telefon 150 minut, kąpiąc się przez 180 minut lub kierując samochodem przez 300 minut. Spalać kalorie możemy także podczas wypoczynku. 600 minut oglądania telewizji pozwoli nam pozbyć się z organizmu wszystkich zbędnych kalorii.

Jakie pączki należy wybierać, a jakich unikać?
Pączki nie zawsze smakują i wyglądają tak samo. Aby zadbać o siebie i swoje zdrowie musimy dokonywać odpowiedniego wyboru przy ich zakupie. W dzisiejszych czasach producenci żywności dają nam wiele możliwości, dlatego należy mieć świadomość, co jest dla nas dobre, a co może negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Przede wszystkim należy pamiętać, że pączki smażone na głębokim tłuszczu są ciężkostrawne. Zamiast nich należy sięgnąć po pieczone, które dostarczają zdecydowanie mniej kalorii. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyboru, musimy zwracać uwagę na tłuszcz, w którym pączki są wypiekane. Tłuszcze roślinne w wysokiej temperaturze ulegają rozkładowi, wytwarzając szkodliwe dla organizmu związki chemiczne, co w rezultacie może prowadzić do poważnych chorób. Z tego powodu należy wybierać smażone w tłuszczu zwierzęcym – smalcu. Jaśniejszy pączek oznacza krótszy czas smażenia, czyli mniejsze szanse na wchłanianie się tłuszczu. W pączkach zazwyczaj znajduje się duża ilość cukru, co wpływa na ich kaloryczność. Aby temu zapobiec, należy wybierać pączki, w których cukier zastąpiony jest ksylitolem.

Dużą rolę odgrywa nadzienie. Aby uniknąć dużej ilości cukru, a z nim idących w parze kalorii, należy zrezygnować z różnorodnych marmolad, konfitur, czekolady czy toffi, a zamiast tego wybrać wyroby nadziane świeżymi owocami. Duży wpływ na pączka ma również polewa. Najmniej kaloryczna będzie posypka z cukru pudru. Najbardziej niezdrowe są polewy z czekolady, toffi, a w szczególności z lukru, dlatego należy z nich rezygnować. Kupując pączki należy wybierać takie, które zawierają jak najmniej substancji dodatkowych takich, jak substancje słodzące, barwniki, konserwanty oraz wspomagacze smaku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie