Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdecydowana większość mieszkańców Kielc oraz powiatu kieleckiego popiera pomysł utworzenia strefy inwestycyjnej na terenach w Obicach

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Miasto Kielce jest właścicielem około 600 hektarów nieruchomości zlokalizowanych w gminach Morawica oraz Chmielnik.
Miasto Kielce jest właścicielem około 600 hektarów nieruchomości zlokalizowanych w gminach Morawica oraz Chmielnik. Aleksander Piekarski
Zdecydowana większość mieszkańców Kielc oraz powiatu kieleckiego popiera pomysł utworzenia strefy inwestycyjnej na terenach w Obicach, gdzie planowano budowę portu lotniczego - wynika z sondażu zrealizowanego dla „Echa Dnia” przez Ośrodek Badawczy Dobra Opinia.

Badanie zrealizowano w dniach 10-12 sierpnia na reprezentatywnej kwotowo próbie 500 dorosłych mieszkańców Kielc i powiatu kieleckiego metodą bezpośredniego wywiady ankieterskiego. Respondentów poproszono o odpowiedź na pytanie, co należy zrobić z terenami w podkieleckich Obicach, gdzie planowano budowę lotniska. „Utworzyć tam strefę inwestycyjną/przemysłową” - tak odpowiedziało 71,7 procent badanych. Z kolei 28,3 procent ankietowanych opowiedziało się za kontynuacją koncepcji budowy portu lotniczego.

- Cieszymy się z tych wyników. To potwierdzenie, że miasto podejmując decyzję, iż nie będzie budowy portu lotniczego, postawiło prawidłową diagnozę - komentuje wiceprezydent Kielc Danuta Papaj.

- Zagospodarowanie tych terenów pod strefę inwestycyjną to jedyny słuszny kierunek, jeśli na poważnie myślimy o rozwoju gospodarczym Kielc i całego regionu - podkreśla Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce.

Budowa lotniska w podkieleckich Obicach była sztandarowym pomysłem poprzedniego prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. Miasto pozyskało w tym celu około 600 hektarów gruntów na terenie gmin Morawica i Chmielnik. Specjalnie powołana do tego spółka miała doprowadzić - w pierwszej wersji - do powstania regionalnego portu lotniczego. Na tę koncepcję nie udało się jednak pozyskać zewnętrznego dofinansowania. Gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości na początku kadencji ogłosił, iż zamierza zbudować Centralny Port Komunikacyjny, zgłoszono kielecką lokalizację. Świętokrzyscy parlamentarzyści PiS wystosowali nawet w tej sprawie list do ówczesnej premier Beaty Szydło, ale nic z tego nie wyszło.

W 2018 roku doszło do zmiany prezydenta Kielc. Nowy włodarz Bogdan Wenta w kampanii prezentował zmianę polityki względem zamiejscowych terytoriów należących do miasta Kielce mówiąc o przekształceniu terenów pod inwestycje. Starania w tym kierunku są czynione. Ostatnio zmieniono nawet nazwę spółki z Port Lotniczy Kielce na Miejskie Inwestycje Kielce.

- Miasto podejmuje działania w zakresie konsolidacji tego terenu, bo część nieruchomości została wywłaszczona. Pomagają nam w tym burmistrzowie Morawicy i Chmielnika. Rozmawiamy również z marszałkiem województwa, aby prezentować ten teren wielu przedsiębiorcom – głównie spoza kraju z dużym kapitałem. Jesteśmy po trzech rozmowach z poważnymi inwestorami. Przed nami kolejne wizyty - mówi Danuta Papaj.

W te działania włączył się także Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Pośredniczy on w rozmowach między władzami miasta a Agencją Rozwoju Przemysłu na temat zaangażowania sił i środków ze strony Agencji w sfinansowanie przygotowania gruntów pod inwestycje.

- Po przejęciu Strefy przez Agencję otworzą się ogromne możliwości finansowe na realizacje wspólnego przedsięwzięcia w Obicach, co pozwoli na ściągnięcie dużych inwestorów do województwa świętokrzyskiego - mówi Marcin Perz.

Wcześniej wsparcie na wielu płaszczyznach dla tej koncepcji na łamach „Echa Dnia” zadeklarowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Dobry klimat wokół tego projektu jest. Za utworzeniem strefy inwestycyjnej opowiadają się kieleccy radni. Ostatnio przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański skierował do władz samorządowych województwa pismo, by ze Strategii Rozwoju Województwa wykreślić zapis o budowie lotniska w Obicach, a wpisać strefę inwestycyjną. - Dzięki temu będziemy mieli szansę na pozyskanie unijnych funduszy na przygotowanie i uzbrojenie terenów pod inwestorów - mówi Kamil Suchański.

- W Obicach powinniśmy stworzyć miejsce dla biznesu, bo inaczej nasz region nie będzie się rozwijał. Dużo zależy od zaangażowania i aktywności wszystkich stron - podkreśla wicemarszałek województwa Renata Janik.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - zadłużeni Polacy

Źródło: vivi24

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie