Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdemontowali pińczowski samolot TS-8 Bies. Czeka go renowacja

ach
Zabytkowy samolot TS- 8 Bies od lat prosi się o renowację. Teraz stała się faktem. Pierwszym etapem był demontaż maszyny, który nastąpił w sobotę, 12 listopada.

Znajdujący się nad zalewem w Pińczowie eksponat samolotu TS-8 Bies, jest jedną z wizytówek miasta. „Wita” mieszkańców udających się na spacer w okolice zalewu od strony ulicy Pałęki. Od wielu już lat prosi się o remont, który już nie jest zamierzeniem, ale faktem.

Zaczęło się od skrzydeł - to one zniknęły podczas tegorocznych wakacji, co wywołało zdziwienie wielu mieszkańców Pińczowa. Całkowity demontaż eksponatu nastąpił w sobotę, 12 listopada. O godzinie 8 rano, pracownicy firmy Eko - Inż zdjęli Biesa z metalowej konstrukcji nad pińczowskim zalewem.

Samolot został przewieziony do siedziby wyżej wymienionej firmy przy ulicy Przemysłowej. Po dokładnej ocenie jego stanu, zostaną zaplanowane dalsze prace związane z zabezpieczeniem i przygotowaniem go do dalszego remontu. Wtedy będzie można wycenić też faktyczny koszt wszystkich prac.

- Za nami pierwszy etap renowacji, czyli demontaż. Dokonaliśmy tego dzięki firmie Eko - Inż. W tym celu został wykorzystany specjalistyczny dźwig. Dziękujemy bardzo właścicielom firmy Eko - Inż za dotychczasowe wsparcie - poinformował nas Michał Ryk, członek zarządu Stowarzyszenia Ziemia Pińczowska. - W oględzinach i w ustaleniu kosztów renowacji pomoże nam pilot, pasjonat modelarstwa i lotnictwa Mariusz Jędruch. Na razie nie jesteśmy w stanie określić ile wyniesie koszt odnowienia samolotu. Będziemy o tym informować na bieżąco. Stowarzyszenie Ziemia Pińczowska, które zajmuje się sprawą Biesa, wciąż prowadzi zbiórkę na renowację.

- Dotychczas zebraliśmy 3321 złotych, podczas takich imprez jak Dni Rodziny w Kowali,Dni Ponidzia a także pińczowskich dożynek gminnych. W tym Aeroklub Regionalny w Pińczowie ze sprzedaży "cegiełek" pozyskał 830 złotych. Wszystkim osobom, które je kupiły bardzo dziękujemy. Wciąż można wspierać inicjatywę zakupując „cegiełki” dostępne w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Ich wartość wynosi 5, 10, 20, 50 i 100 złotych. Postaramy się także poszukać wsparcia u przedsiębiorców - dodał Michał Ryk.

Na tym etapie prac wiemy już, że to mieszkańcy Pińczowa zdecydują o miejscu, w którym znajdzie się odnowiony Bies. Po zakończeniu prac remontowych odbędzie się głosowanie poprzez sondę internetową Urzędu Miejskiego w Pińczowie.

Działania zmierzające do renowacji zabytkowego samolotu aktywnie wspiera Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie