Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdradzamy, jak przywrócić zębom ładny wygląd i podstawowe funkcje

Izabela Mortas
Z doktorem Przemysławem Lengierem, dentystą z przychodni Medi Partner w Kielcach, rozmawiamy o tym, jak przywrócić zębom nie tylko ładny wygląd, lecz także podstawowe funkcje, takie między innymi jak poprawna wymowa.

Z jakimi problemami z zakresu protetyki pacjenci zgłaszają się do Pana Doktora najczęściej?

Zwykle chodzi o przywrócenie estetyki, głównie oczywiście odcinka przedniego. Poprawiamy nie tylko wygląd zębów, lecz przywracamy także ich funkcje, między innymi prawidłowe stosunki zwarciowe.

Wiele osób, decydując się na zabiegi estetyczne u lekarza, zapomina chyba, że poprawiają one nie tylko wygląd...

To prawda. Co ciekawe, dowiedziono, że same zaburzenia w układzie zębów w jamie ustnej powodują dolegliwości bólowe mięśni oraz dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. To z kolei ma negatywny wpływ na działanie innych układów ruchowych, na przykład mięśni stawu barkowego i mięśni pleców, a co za tym idzie - powoduje wady postawy.

A w pierwszej kolejności jakie funkcje odtwarza się dzięki protetyce?

Prawidłowe odgryzanie i żucie pokarmów, wysokość zwarcia przekładającą się bezpośrednio na wysokość odcinka bródowego twarzy oraz fonetykę. Zdarza się na przykład, że pacjenci mają za krótkie zęby i język wychodzi za bardzo do przodu. Powoduje to seplenienie.

Ale tu już uśmiecha się współpraca z logopedą...

Często osoby z wadami wymowy mają anatomiczne zaburzenia w jamie ustnej. Bardzo popularnym tego przykładem jest przerośnięte wędzidełko języka, które ogranicza jego ruchomość, powodując nieprawidłową wymowę głoski „r”. Niektórzy akceptują tę wadę, dla innych jest źródłem kompleksów. I w takich przypadkach niezbędna jest chirurgiczna interwencja. Nie wystarczą zatem ćwiczenia logopedyczne, potrzebna jest ingerencja dentysty.

Ale podcinanie wędzidełka to chyba akurat jedna z prostszych "poprawek".

Owszem, zabieg ten wykonywany jest częściej u dzieci niż u pacjentów dorosłych. Natomiast dorośli oprócz zabiegów chirurgicznych i z zakresu stomatologii zachowawczej potrzebują niekiedy leczenia protetycznego. Protezy dobiera się w zależności od wad i potrzeb - mogą być ruchome, zakładane na pewien czas w ciągu dnia, albo stałe - które są cementowane na specjalnie spreparowanych i przygotowanych powierzchniach zębów. Współczesna protetyka wykorzystuje w tym celu także implanty. Osadza się je w kości i na nich opiera protezy, do których pacjent znacznie łatwiej się przyzwyczaja.

Kto nad implantami powinien zastanowić się w pierwszej kolejności?

Myślę, że osoby, którym zależy na pięknym, zdrowym uśmiechu. Większość zabiegów podejmuje się u osób, które braki mają głównie w odcinku przednim. Tak, jak już wspominałem, to wpływa bowiem nie tylko na estetykę, lecz także na prawidłową wymowę. Nie mniej ważne jednak jest uzupełnianie zębów bocznych, które podtrzymując wysokość zwarcia, warunkują prawidłowe rysy twarzy oraz pracę stawu skroniowo-żuchwowego.

Komu Pan Doktor z kolei odradzałby implanty?

Są pewne czynniki ryzyka, przy których występowaniu umieszczenie implantu może być niemożliwe, bądź też wszczep może się nie przyjąć. Należą do nich zaawansowane choroby przyzębia oraz znaczne zaniki kości szczęki lub żuchwy. Duże znaczenie na przebieg gojenia ma prawidłowe ukrwienie tkanki kostnej dookoła implantu, które może być upośledzone przez dym papierosowy. Każdemu, kto myśli o implantach, radziłbym rzucenie tego nałogu.

Ile czasu trzeba czekać na efekty?

Umieszczenie samego implantu to zwykle kwestia wizyty, ale gojenie trwa od 4 do 6 miesięcy. Implant musi się przyjąć po wszczepie, następnie za pomocą specjalnej śruby gojącej odtwarzana jest girlanda dziąsłowa. Często w międzyczasie podpieramy się rozwiązaniami tymczasowymi, na przykład mostami lub protezami ruchomymi, aby umożliwić pacjentowi normalne funkcjonowanie.

Implanty to rozwiązanie do końca życia?

Przy przestrzeganiu właściwej higieny oraz regularnych kontrolach u specjalisty jest to zdecydowanie bardzo trwałe rozwiązanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie