Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowa, odlotowa, filmowa młodzież w Ostrowcu

Redakcja
Agencja Rozwoju Lokalnego
Młodzież z ostrowieckich gimnazjów, bierze udział w drugiej edycji projektu „Zdrowo - Komfortowo”, realizowanego przez Agencję Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu.

Tym razem, przedsięwzięcie nowi nazwę „Odlotowo - Zdrowo - Komfortowo” i ma na celu promocję profilaktyki uzależnień w sposób ciekawy, niekonwencjonalny, ale z wykorzystaniem potencjału i aktywności młodzieży.

Każde z gimnazjów ma przygotować film o tematyce uzależnień. Od początku do końca powinien on być dziełem młodych ludzi. Scenariusz, pomysł oraz sposób jego realizacji opracowuje specjalna grupa, a Agencja Rozwoju Lokalnego ma jedynie wesprzeć produkcję, poprzez udostępnienie potrzebnego sprzętu telewizyjnego, wsparcie merytoryczne, techniczne czy prawne.

Gimnazja są już po pierwszym etapie projektu, jakim są warsztaty autoprezentacji i umiejętności psychospołecznych. Ekipy odbywały je na terenie Centrum Aktywności Obywatelskiej. Celem warsztatów była przede wszystkim integracja grupy, poznanie się, ale też trening indywidualnych umiejętności komunikacji społecznej, autoprezentacji oraz przybliżanie tematyki uzależnień.
Zajęcia poprowadziły Katarzyna Sobczyk - terapeuta uzależnień i trener umiejętności psychospołecznych oraz Katarzyna Kisiel, która mówiła o aspektach prawnych, w tym zmianach w przepisach dotyczące produkcji i dystrybucji „dopalaczy”.

Podczas warsztatów młodzi ludzie obejrzeli filmy profilaktyczne z kampanii społecznych promujących zdrowy styl życia (na przykład „Wyloguj się do życia”) lub opowiadające o nałogach i problemach współczesnej młodzieży. Gimnazjaliści obejrzeli też filmiki zrealizowane w ubiegłorocznej edycji.

Do 23 listopada młodzież będzie mogła spotkać się ze specjalistami profilaktyki uzależnień, prawnikiem, operatorem kamery oraz informatykiem, którzy będą udzielać rad i wskazówek oraz odpowiadać na pytania. Nie będą jednak ingerować w scenariusze czy proces powstawania filmu służąc jedynie głosem doradczym lub pomocą techniczną.

Najlepsze prace zostaną nagrodzone, a podsumowanie całości działania i jego rezultatów zaplanowane jest w grudniu.
- Ubiegłoroczna edycja pokazała, że młodzież ma świadomość zagrożeń i umie je w sposób ciekawy i przede wszystkim dojrzały zawrzeć w krótkim filmiku czy prezentacji. Oczywiście sporo też w tym zasługi nauczycieli, którzy służyli pomocą oraz pedagogów, którzy pełnili nadzór nad grupami - mówi Katarzyna Sobczyk. - Efektem były trzy nagrodzone filmy i jedna prezentacja.

Akcję docenił Rzecznik Praw Obywatelskich, promując promować ją wśród najciekawszych inicjatyw realizowanych w kraju skierowanych do młodych ludzi i pobudzających aktywność społeczną i świadomość obywatelską mieszkańców.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 12 LISTOPADA WOLNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie