Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie z kropli krwi. Przygotuj się do badań

Ewa KURZYŃSKA, Luiza BURAS
archiwum
Podstawowe badania, na przykład morfologię krwi i analizę moczu powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Z wizytą u lekarza nie należy zwlekać zwłaszcza wówczas, gdy dokucza nam przewlekłe zmęczenie, częste infekcje, odczuwamy wzmożone pragnienie, zawroty i bóle głowy.

Żadne z tych badań nie zajmie nam wiele czasu, a może nawet uratować życie! Jasno bowiem wskaże, z jakimi chorobami się borykamy i jakie jeszcze mogą u nas wystąpić. Z kolei badanie moczu pozwala ocenić funkcję nerek i wątroby, można dzięki niemu wykryć cukrzycę, choroby metaboliczne oraz zakażenia układu moczowego.

Bądź przygotowany

- Do niektórych badań, które wykonuje się z krwi, pacjent powinien się odpowiednio przygotować. To ważne, bo na wynik badania mogą wpływać takie czynniki jak na przykład pora dnia, w której pobrano próbkę, dieta, przyjmowane leki - zastrzega Bogdan Wita, specjalista dignostyki laboratoryjnej, kierownik laboratorium. Jest to szczególnie istotne w przypadku określania poziomu hormonów, na przykład TSH (hormon tarczycy), oraz żelaza, oznaczenia INR (monitorowanie leczenia doustnymi antykoagulantami). Generalnie, badania należy wykonywać rano, najlepiej pomiędzy godzinami 7 a 9.

Odłóż posiłek na później

- Większość badań laboratoryjnych zaleca się wykonywać na czczo. To kluczowe w przypadku określania poziomu glukozy we krwi. Wpływu na wynik nie będzie miało natomiast wypicie kilku łyków wody - dodaje Bogdan Wita.

W przypadku badania poziomu cholesterolu ostatni posiłek pacjent powinien zjeść nie później niż o godzinie 18 w dniu poprzedzającym badanie. Kolacja powinna być wówczas lekkostrawna, z jak najmniejszą ilością tłuszczu, to jest masła, oleju, mięsa. - Ponadto badań nie powinno się wykonywać po dużym wysiłku fizycznym, po nieprzespanej nocy lub spożyciu większej ilości alkoholu - dodaje nasz ekspert.

Zginanie to mit

Do analizy diagnosta potrzebuje zazwyczaj nie więcej niż kilku mililitrów krwi. U osób dorosłych pobiera się ją z żyły, u dzieci dość często krew jest pobierana z palca, pod warunkiem jednak, że lekarz zlecił ograniczoną liczbę badań, na przykład tylko morfologię. - Po pobraniu krwi miejsce nakłucia należy mocno ucisnąć. Co ważne, nie zginamy ręki, tylko trzymamy ją prosto. W ten sposób unikniemy powstania krwiaka - tłumaczy specjalista.

Co istotne wyników badań nie należy interpretować samodzielnie! Bo nawet, jeśli jakiś wskaźnik nie mieści się w normie, nie musi oznaczać to choroby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie