Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie zaklęte w stopach. Tajemnice refleksologii.

Katarzyna Kulińska
Podczas każdego zabiegu refleksologii, który trwa około 45 minut do godziny, refleksolog uciska zawsze obie stopy.
Podczas każdego zabiegu refleksologii, który trwa około 45 minut do godziny, refleksolog uciska zawsze obie stopy. Dawid Łukasik
Znane od setek lat zabiegi refleksologii pomagają zwalczać ból, likwidować stres, wpływają na krążenie, przemianę materii. Pierwsze zapiski, a właściwie hieroglify, dotyczące leczenia za pomocą refleksologii pochodzą z około 2300 roku p.n.e. Zostały odkryte w Egipcie, w grobowcu lekarskim najwyższego dostojnika królewskiego. Moc refleksologii doceniła też kultura wschodnia z Chińczykami na czele.

EKSPERT:

Krystyna Wojciechowska, refleksolog dyplomowany
Krystyna Wojciechowska, refleksolog dyplomowany

Dawid Łukasik

Krystyna Wojciechowska, refleksolog dyplomowany

(fot. Dawid Łukasik)

EKSPERT:

- Refleksologia doprowadza organizm do równowagi biologicznej. Uciskając odpowiednie miejsca zlokalizowane na stopach tak zwane "refleksy" terapeuta poprawia funkcjonowanie całego organizmu. To nieszkodliwe i naturalne metody profilaktyki zdrowotnej, wspomagające konwencjolane metody leczenia. Refleksologia usprawnia działanie organizmu, likwiduje bóle i złogi oraz aktywizuje system obronny - mówi Krystyna Wojciechowska, refleksolog dyplomowany.

- Refleksologia to nauka zajmująca się zasadami pracy tak zwanych refleksów, czyli punktów znajdujących się w stopach, dłoniach, na twarzy - wyjaśnia Krystyna Wojciechowska, refleksolog dyplomowany z III stopniem specjalizacji, zdobytym w Polskim Instytucie Refleksologii w Warszawie. Refleksologią zajmuje się od 7 lat. W Kielcach prowadzi swój gabinet przy ulicy Romualda 3. Jest również absolwentką wydziału Zdrowia Publicznego. - Poprzez ucisk właściwych refleksów zlokalizowanych na stopach, dłoniach, twarzy organizm pobudza się do samoregeneracji, wyzdrowienia. Zabiegi refleksologii, które trwają średnio 45 minut do godziny, poprawiają sposób funkcjonowania całego organizmu. Są metodą nieszkodliwą, naturalną profilaktyki zdrowotnej. Zabiegi wykonuje się seriami, po 10, żeby organizm zdążył "przestawić się" na samoleczenie. Zasadą jest przeprowadzanie każdorazowo zabiegu refleksologii na całych stopach. Optymalne wyniki przynoszą zabiegi wykonywane dwa razy w tygodniu - u osób, które jedynie chcą poprawić ogólną kondycję organizmu. Refleksologia często wspomaga tradycyjne metody leczenia wielu chorób, których nie należy zaniechać. Wtedy sesje powinny odbywać się z inną systematycznością.

Na co pomaga?

- Refleksologia pomaga pozbyć się bólu karku, bólu napięciowego, migrenowego, bólu kręgosłupa, bólu stawów. Wpływa także na przemianę materii, krążenie, nadciśnienie, żylaki - wylicza Krystyna Wojciechowska. - Pomaga także w chorobach uszu, oczu, nerek, pęcherza, tarczycy, wątroby czy przy leczeniu łuszczycy lub reumatyzmu. Doskonałe wyniki ma refleksologia przy łączeniu jej z terapiami dzieci z ADHD, rozmaitymi nerwicami czy stwardnieniem rozsianym lub autyzmem. Refleksologia ma duże osiągnięcia w stabilizacji choroby Parkinsona. Zabiegi wzmacniają układ odpornościowy, przywracają równowagę hormonalną. Aktywizują układ oddechowy, pokarmowy, wydalniczy.

Wycisza, relaksuje, prowokuje do samoregeneracji

Refleksologia usuwa blokady energetyczne, które wywołują chorobę. Wycisza psychikę, wprowadza ciało w stan relaksu i odprężenia. Sprawia, że potem lepiej radzimy sobie z codziennym stresem. Wielu pacjentów z różnymi schorzeniami przy zabiegu uspokaja się, wycisza, a nawet zasypia - mówi refleksolog. - Refleksologia to świetny sposób na relaks i odmłodzenie. Uciskając refleksy umiejscowione na twarzy aktywujemy procesy odpowiedzialne za regenerację skóry, za pojędrnienie, elastyczność. Jest to też sposób na usuwanie zmarszczek.

Refleksologia pozwala zauważyć i zlokalizować wiele problemów zdrowotnych wcześniej, niż pojawiają się symptomy choroby. - Nigdy nie stawiam diagnozy podobnej do lekarskiej - mówi Krystyna Wojciechowska. - Kiedy poprzez dotyk stwierdzam nieprawidłowości, zgrubienia, zastoje, obrzęki sugeruję jedynie, by sprawdzić medycznie sprawę, przebadać się pod tym kątem. Refleksologia "patrzy" na organizm człowieka jak na uzupełniająca się całość. To, co nadaktywne stara się wyciszyć, a to, co wyciszone pobudzić do działania. Nigdy nie sugeruję, że pacjenci ze zdiagnozowanymi chorobami mają zaprzestać konwencjonalnego leczenia, bo nie o to chodzi. Refleksologia ma wspomóc te procesy - dodaje refleksolog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie