Zdzisław Marek Szczekota: - Mamy warunki sprzyjające dla...

  Zdzisław Marek Szczekota: - Mamy warunki sprzyjające dla inwestorów. Ale trzeba ich znaleźć, rozmawiać i przekonywać

  Paweł Więcek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  O powodach kandydowania i ofercieprogramowej dla mieszkańców regionu - rozmowa ze Zdzisławem Markiem Szczekotą
  Zdzisław Marek Szczekota, wiceburmistrz Mokotowa.

  Zdzisław Marek Szczekota, wiceburmistrz Mokotowa. ©Archiwum prywatne

  Dlaczego zdecydował się Pan kandydować na posła?

  Całe moje życie to służba państwowa. Najpierw policja. Szykując się do służby w policji, zwanej wtedy milicją, odbyłem stacjonarne studia prawnicze po to, by być dobrym policjantem służby kryminalnej. Przyszedłem do policji w 1982 roku jako przygotowany merytorycznie i zawodowo fachowiec. Po dwóch tygodniach pracy, nie mając przeszkolenia resortowego, prowadziłem samodzielnie pierwsze śledztwo w sprawie zabójstwa. Po zakończeniu służby w policji poproszony zostałem o udział we władzach spółdzielni mieszkaniowej, w której mieszam. Aby dobrze wykonywać funkcję członka rady nadzorczej, skończyłem dwa kursy.
  Prowadząc działalność gospodarczą, skończyłem również inne kursy, między innymi z zakresu rachunkowości i finansów. W grudniu 2010 roku zostałem członkiem Zarządu Dzielnicy Mokotów. Potem skończyłem z wynikiem pozytywnym kurs na członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa. Nie jestem członkiem żadnej rady nadzorczej, gdyż zbyt poważnie traktowałem swoją pracę w Urzędzie Dzielnicy. Każdą pracę wykonuję z pełnym zaangażowaniem, poświęcając tej pracy całą swoją energię. Wydaje mi się skromnie, że biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg mojej pracy zawodowej, osiągnięcia, a w szczególności sukcesy w pracy członka Zarządu Dzielnicy Mokotów, posiadam pełne kompetencje do sprawowania funkcji publicznej jako poseł. Po 1990 roku ukończyłem aplikację sędziowską przed Sądem Apelacyjnym w Krakowie.

  CZYTAJ TEŻ: "Strzelający rower" na Placu Wolności w Kielcach. Zdzisław Marek Szczekota zaprasza

  Co ma Pan do zaproponowania mieszkańcom regionu świętokrzyskiego?

  Często spotykałem się pytaniami, czy mogę komuś po-móc. Chętnie to czynię, zawsze bezinteresownie. Ale zawsze towarzyszyła mi myśl: nie pytaj, co dla ciebie zrobiła Polska, tylko sam sobie odpowiedz, co ty dla tej Polski zrobiłeś i możesz zrobić. Wykorzystując nabyte doświadczenie negocjacyjne w sprawach gospodarczych, udało mi się doprowadzić do skierowania na praktykę do Chin studenta Politechniki Świętokrzyskiej. W tej chwili pracuję nad tym, w toku trudnych negocjacji, aby programem współpracy z Huawei objęto dwie uczelnie nietechniczne - Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Kolejnym projektem w tym zakresie jest to, aby formą wymiany informacji i doświadczeń objęto również pracowników naukowych tych uczelni.

  Jaki ma Pan pomysł na rozwój gospodarczy regionu?

  Żeby myśleć o rozwoju technologicznym, musimy sięgnąć po dobre i sprawdzone, ale obce wzorce, by je twórczo rozwinąć i adaptować do naszych warunków. Przyszłością są technologie z zakresu ITC oraz najnowocześniejszy przemysł elektromaszynowy. Posiadamy już jako region warunki do rozwoju technologii i przemysłu. Mamy bazę naukową, którą będziemy doskonalić, a także znakomite warunki transportowe - praktycznie zrobioną drogę ekspresową S7, a w projektach realizację następnych szlaków: 74 Łódź-Kielce-Lublin oraz 73 Kielce-Rzeszów i rozwiniętą sieć połączeń kolejowych. Mamy Specjalną Strefę Ekonomiczną w Starachowicach, a więc są warunki sprzyjające dla inwestorów. Tylko trzeba ich znaleźć, porozmawiać, pokazać im region, nasze atuty, przekonać, że tu można zainwestować i zarobić - nie wstydźmy się tego słowa. Poważny inwestor stworzy nowe miejsca pracy. Każde miejsce pracy w sektorze produkcji daje co najmniej dwa miejsca pracy w sektorze usług.

  Pan jest w stanie ściągnąć poważnych inwestorów do województwa?

  Pracuję nad bardzo dużym projektem, ale nie chcę zapeszać.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!