Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Pałacowy Kurozwęki będzie się rozwijał i poszerzał ofertę dla turystów. Realizowany będzie projekt za ponad 15 milionów złotych

Jan Mazanka, oprac. Agata Chrobot
Umowę na dofinansowanie projektu podpisuje wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Szczepanik. W imieniu beneficjenta umowę podpisał prezes Zespołu Pałacowego Sp. z o.o. w Kurozwękach Michał Popiel de Boisgelin (z lewej). Z prawej: starosta staszowski Michał Skotnicki.
Umowę na dofinansowanie projektu podpisuje wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Szczepanik. W imieniu beneficjenta umowę podpisał prezes Zespołu Pałacowego Sp. z o.o. w Kurozwękach Michał Popiel de Boisgelin (z lewej). Z prawej: starosta staszowski Michał Skotnicki. Jan Mazanka
Zespół Pałacowy Kurozwęki, już wkrótce ma szansę stać się zdecydowanie wiodącym podmiotem na scenie turystycznej ziemi świętokrzyskiej. Pałac otacza fosa, ale już niebawem wypełni się wodą. Będzie także odbudowany most, który w dawnych latach prowadził do pałacu. A wszystko to w ramach projektu: ,,Pałac Popielów – ucz się przeszłością, doświadczaj teraźniejszości, patrz w przyszłość”, o łącznej wartości 15 milionów 320 tysięcy złotych.

Spółka zarządzająca Zespołem Pałacowym uzyskała dofinansowanie z działania 4.4. ,,Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata: 2014-2020. Umowę na realizację projektu, podpisał 22 sierpnia wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Szczepanik i prezes Zespołu Pałacowego Sp. z o.o. w Kurozwękach Michał Popiel de Boisgelin.

Ponad 15 milionów na rozwój
Wydatki kwalifikowane w kwocie 12 milionów 311 tysięcy złotych, zostaną sfinansowane: środkami Unii Europejskiej – do kwoty 9 milionów 233 tysięcy złotych, z budżetu krajowego – do kwoty 616 tysięcy złotych i wkładu własnego beneficjenta w kwocie 2 milionów 462 tysięcy złotych. Beneficjent zobowiązany jest także do pokrycia w całości wydatków niekwalifikowanych w kwocie 3 milionów 8 tysięcy złotych.

Całkowita wartość inwestycji to 15 milionów 320 tysięcy złotych.

Woda znów otoczy pałac, będzie też most
Dookoła pałacu zachował się rów, który niegdyś pełnił rolę fosy. Był wypełniony wodą, przeprowadzaną z pobliskiej rzeki Czarnej. Dzięki wyżej wymienionemu projektowi znów tak będzie. - Fosa zostanie odtworzona i wypełniona wodą z rzeki Czarnej, która cały czas będzie płynąć. Zostanie odtworzony także drawniany most - przeprowadzony nad fosą od strony czarnej bramy. Specjalnie użyłem słowa „odtworzony”, ponieważ taki most już kiedyś tutaj istniał, ale uległ zniszczeniu. Na szczęście dzięki fotografiom ze zbiorów rodzinnych właścicieli pałacu wiemy jak wyglądał i dzięki temu będzie można wrócić do jego pierwotnego wyglądu - mówi Witold Świtalski, specjalista do spraw marketingu.

Szklana podłoga, a pod nią historia i rzeka
W ramach projektu zostanie zagospodarowana także część poddasza pałacu. Postanie tam wystawa multimedialna eksponująca zabytkowe eksponaty i skarby rodziny Popielów, będące częścią kultury narodowej. Projekt zagospodarowania poddasza zakłada, że powstanie tam szklana podłoga, nad drewnianymi balami, które tworzą sufit piętra niżej. Przestrzeń pomiędzy szkłem a balami będzie wypełniona odtworzonym wyglądem rzeki Czarnej, która jednocześnie będzie ścieżką zwiedzania wystawy.

- Woda, która będzie widoczna przez szklaną podłogę ma nawiązywać do starożytnego hasła: „Wszystko płynie” i symbolizować upływ czasu - dodaje Witold Świtalski.

Zmiany w wewnątrz i na zewnątrz
Dodatkowo w ramach projektu prowadzony będzie szereg prac remontowych i konserwatorskich. Salony pałacu (zielony i czerwony) odzyskają swój dawny wygląd, który zachował się tylko na fotografiach, pałac otrzyma nową stolarkę i elewację. Bardzo ważnym aspektem jest także to, że zostanie dobudowany szyb windowy, który umożliwi osobom niepełnosprawnym zwiedzanie pałacu w Kurozwękach.

Będą nowe miejsca pracy
Realizacja projektu, oprócz rewaloryzacji pałacu i jego otoczenia oraz zachowania i udostępnienia dziedzictwa kulturowego i historycznego części regionu świętokrzyskiego, przyczyni się także do zatrudnienia kolejnych osób w Zespole Pałacowym Sp. z o.o. w Kurozwękach, w którym pracuje obecnie 92 osoby.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - FLESZ Mały ZUS, większe oszczędności dla firm

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie