Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Proboszczowie wystąpił w Skalbmierzu. Zobacz jak grają księża (WIDEO)

ks. Marian Fatyga
W skalbmierskiej kolegiacie wystąpił zespół "Proboszczowie" w składzie: ksiądz Marek Bandura – śpiew, gitara prowadząca, ksiądz Roman Świerkosz – gitara solowa, ojciec Roland Pancerz – gitara basowa, ksiądz Piotr Pławecki – skrzypce, ksiądz Wawrzyniec Gut – śpiew, perkusja, Grzegorz Górkiewicz ze Skaldów – instrumenty klawiszowe.
W skalbmierskiej kolegiacie wystąpił zespół "Proboszczowie" w składzie: ksiądz Marek Bandura – śpiew, gitara prowadząca, ksiądz Roman Świerkosz – gitara solowa, ojciec Roland Pancerz – gitara basowa, ksiądz Piotr Pławecki – skrzypce, ksiądz Wawrzyniec Gut – śpiew, perkusja, Grzegorz Górkiewicz ze Skaldów – instrumenty klawiszowe. Facebook
W niedzielę, 26 stycznia w kolegiacie świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu miał miejsce koncert kolęd pod hasłem "Bóg się rodzi", w wykonaniu zespołu Proboszczowie z archidiecezji krakowskiej.

W skład zespołu wchodzą głównie duchowni. Ksiądz Marek Bandura odpowiada za śpiew i grę na gitarze prowadzącej, ksiądz Roman Świerkosz gra na gitarze solowej, ojciec Roland Pancerz operuje gitarą basową, ksiądz Piotr Pławecki gra na skrzypcach, ksiądz Wawrzyniec Gut śpiewa i gra na perkusji, a Grzegorz Górkiewicz ze Skaldów zajmuje się instrumentami klawiszowymi.

Piękny koncert w skalbmierskiej kolegiacie poprowadziła Miriam Arbter-Korczyńska, redaktor Radia Anioł Beskidów. Proboszczowie kilku parafii, zakonnik i klawiszowiec Skaldów tworzą jedyny taki zespół w Polsce. - Można nazwać to koncertami, ale to bardziej taka ewangelizacja. Nie z ambony, ale przez pieśń religijną, przez słowo muzyczne - wyjaśnia ksiądz Marek Bandura. Zespół w swoim repertuarze ma trzy programy - związane z Ewangelią, Matką Bożą, Psalmami oraz program kolędowy. W wyjątkowej atmosferze kolegiaty skalbmierskiej słuchacze mogli wysłuchać kolędy i pastorałki i wspólnie zaśpiewać z zespołem "Proboszczowie".

Kolędy

Prawie wszyscy o tym wiedzą, że polskie kolędy są najpiękniejsze pod względem treści i melodii. W porównaniu z innymi narodami mamy najwięcej kolęd. Są one głęboko zakorzenione w polskie zwyczaje bożonarodzeniowe, zawierają w sobie również głębię teologiczną. W kolędach podkreślone są trzy zasadnicze fakty. Jezus jest prawdziwym bogiem, jest prawdziwym człowiekiem, jego matką jest Maryja Dziewica. Kolędy stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym. W okresie Bożego Narodzenia, w wieczór wigilijny, śpiewane aż do 2 lutego, radują serca Polaków, pogłębiają więź rodzinną i narodową.

Pod koniec XVI wieku rozwinął się zwyczaj odwiedzania domów ze śpiewem kolęd i pastorałek. Wielu Polaków wyjeżdżając z naszego kraju na obcej ziemi budowali więzi między innymi przez pieśń kolędową. Podnosiła ich ona na duchu, żywiła nadzieje. Tak było na rozległych równinach Sybiru i w każdym zakątku świata. Wielkim sentymentem i wzruszeniem napełniają nas choćby takie kolędy jak: „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Wśród nocnej ciszy”.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie