Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielono na talerzu

Anna NIEDZIELSKA

Rzeżucha od "Echa Dnia"

Rzeżucha od "Echa Dnia"

Już w najbliższy piątek, 26 marca, nasi czytelnicy dostaną razem z gazetą wielkanocny prezent - nasiona rzeżuchy, która wysiana według naszych instrukcji powinna ozdobić świąteczny stół.

Brakuje nam witamin, ale boimy się nowalijek ze sklepów? Czas na rzeżuchę i inne domowe uprawy
Niewielkie naczynia i niewiele zachodu, za to trochę dobrych chęci. To wystarczy, aby na święta wielkanocne wyhodować ozdobną babę rzeżuchową czy założyć zielony miniwarzywnik na parapecie. Będziemy mieć także pewność, że te nowalijki są zdrowe.

ZDROWIE I OZDOBA
Zielone rzeżuchowe baby kojarzą nam się w wiosenną ozdobą wielkanocnego stołu. Roślinka ta do rośnięcia potrzebuje tylko stale mokrego podłoża. W domowych warunkach najwygodniej wysiewa się ją na ligninę lub watę około centymetrowej grubości, którą można obłożyć odwróconą donicę, ozdobny półmisek czy plastikowy pojemnik do wstawienia do wielkanocnego koszyka.

Domowe sposoby siania rzeżuchy są co najmniej dwa - podajemy je w grafice. Namoczone wcześniej nasiona szybciej wykiełkują, z kolei suche można ozdobniej wysypać na ligninę. Następnie wystarczy odstawić je w ciepłe i widne miejsce - na przykład na parapet nad kaloryfer. Musimy dbać, aby lignina lub gaza była cały czas wilgotna i przy tym przydaje się zraszacz, którym wystarczy kilka razy dziennie delikatnie spryskać uprawę.

Aby wszystkie listki miały identyczną wysokość i były ładną ozdobą obsianą donicę czy pojemnik warto kilka razy dziennie obracać, tak aby roślinki miały podobny dostęp do światła.

INNE NOWALIJKI Z PARAPETU
Rzeżucha to nie jedyna zielenina, którą możemy bez nawozów wyhodować we własnym domu. Jeśli czujemy, że brak nam witamin, a nie chcemy ryzykować kupienia nowalijek z azotanami, to idealne do domowej uprawy są zielona pietruszka i dymka.

Do pietruszkowej uprawy wystarczy duży głęboki talerz lub pojemnik, w którym stale będzie około centymetra wody. W tę wodę wystarczy włożyć ścięte z kupionych w sklepie pietruszek końcówki - muszą mieć około 2-3 centymetry, tak aby swobodnie stały w naczyniu, z których wyrastała nać. Po kilku dniach z pietruszki wykiełkują zielone listki, a po około 2-3 tygodniach będą one tej wielkości, że z powodzeniem wystarczą do zupy. Jedyną rzeczą, o której musimy pamiętać jest codzienne wymienianie w naczyniu wody, bo gnijąca ciecz ma niemiły zapach.

Równie prosto można wyhodować cebulkę - dymkę. Wystarczy duża donica z ziemią i kilka kiełkujących cebulek. Robiąc zagłębienia w ziemi sadzimy je przysypując do połowy wysokości ziemią i podlewamy tak, aby ziemia stale była wilgotna. Po 2-3 tygodniach będziemy mieć w donicy zdrowy szczypiorek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie