Ziemia kazimierska gotowa do przyjęcia uczestników Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016

Adam Ligiecki
Burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch (w środku) brał także udział w spotkaniu z kardynałem Stanisławem Dziwiszem.
Burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch (w środku) brał także udział w spotkaniu z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. ARCHIWUM
Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016 już za niespełna trzy tygodnie. Pod koniec lipca przyjadą do Polski tłumy wiernych z różnych kontynentów, by modlić się wspólnie z papieżem Franciszkiem. Pielgrzymi pojawią się również na terenie powiatu kazimierskiego, który stanowi główną bazę noclegową dla pielgrzymów w regionie świętokrzyskim.

Będzie ich mniej, niż początkowo szacowano. Niespokojna sytuacja na świecie, zagrożenie zamachami bombowymi islamskich terrorystów spowodowały, że - w trosce o bezpieczeństwo - wiele osób rezygnuje z udziału w Światowych Dniach Młodzieży. W powiecie kazimierskim spodziewamy się około 2 tysięcy pielgrzymów.

Z wizytą u kardynała

Najwięcej, bo 1245 osób ma zostać zakwaterowanych w trzeciej dekadzie lipca na terenie gminy Kazimierza Wielka; będą to wierni z Portugalii. Ćwierć tysiąca młodych pielgrzymów z Włoch i Francji ma gościć gmina Skalbmierz, 500 osób - gmina Bejsce.
Liderzy władz samorządowych tych trzech gmin zostali zaproszeni pod koniec maja do Kurii Metropolitarnej w Krakowie. Przyjął ich kardynał Stanisław Dziwisz, a w spotkaniu w Domu Arcybiskupów Krakowskich wzięła też udział minister Beata Kempa.
Samorządowcy podpisali wtedy umowy o współpracy gmin z Komitetem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży.

- Bez was organizacja nie byłaby możliwa. Zaprosiliśmy was do współpracy, aby zapewnić pielgrzymom godne warunki - podkreślił z naciskiem biskup Damian Muskus, koordynator generalny Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016.
Na mocy umów podpisanych w Krakowie, samorządy biorą na siebie część obowiązków i obciążeń finansowych przedsięwzięcia. Pokrywają między innymi koszty mediów w szkołach, koszty dekoracji. Zobowiązały się też do organizowania wydarzeń kulturalnych. Jak to będzie wyglądać w powiecie kazimierskim?

Portugalia w Kazimierzy

Na terenie gminy Kazimierza Wielka ma przebywać pod koniec lipca 1245 pielgrzymów z Portugalii. Zostaną zakwaterowani w budynkach szkół i placówek publicznych, na stadionie, a także u rodzin.

O połowę tej armii wiernych zadba kazimierska parafia Podwyższenia Krzyża Świętego. 300 pielgrzymów zostanie zakwaterowanych na obiektach Kazimierskiego Ośrodka Sportowego, 90 - w Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie, 30 - w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego, 20 osób - w Szkole Podstawowej numer 1. Ponadto 180 młodych wiernych z Portugalii przyjmą rodziny.
270 pielgrzymów „bierze pod swoje skrzydła” parafia Miłosierdzia Bożego. 90 osób ma być zakwaterowanych w budynku Gimnazjum, 80 - w Liceum Ogólnokształcącym, 60 - w Szkole Podstawowej numer 3, natomiast 40 wiernych będzie przebywać w domach prywatnych, u rodzin.

Setka pielgrzymów zagości w parafii Cudzynowice. W Zespole Szkół Rolniczych zostanie zakwaterowanych 60 osób, w Szkole Podstawowej i u rodzin - po 20. Na terenie parafii Kazimierza Mała będzie przebywać - u rodzin - 25 młodych Portugalczyków, w parafii Skorczów - 30. 200 osób zaprosiła parafia Gorzków, z czego 150 ma być zakwaterowanych na stadionie - w namiotach, jakie rozbiją żołnierze.

Najbardziej spektakularne wydarzenie z okazji Światowych Dni Młodzieży 2016 organizuje u nas Kazimierza Wielka. W środę, 27 lipca, odbędzie się nad zalewem katecheza - z udziałem pielgrzymów. Zostanie odprawione nabożeństwo, także w języku portugalskim, zaś na falach akwenu unosić się będzie majestatycznie... „papieska barka”.

W szkołach, u rodzin

250 wiernych z Włoch i Francji zagości pod koniec lipca na terenie gminy Skalbmierz. Przygotowaniami kierują wspólnie Urząd Miasta i Gminy oraz parafia świętego Jana Chrzciciela. Pielgrzymi zostaną zakwaterowani w szkołach i domach prywatnych, u rodzin.
Od 25 lipca będą uczestniczyli w katechezach - w kolegiacie w Skalbmierzu, ale i w kościele w Działoszycach. Przemierzą też odcinek Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba - do Pałecznicy. W ramach Festiwalu Młodych pielgrzymom zaprezentują się zespoły regionalne, strażacka orkiestra dęta i skalbmierskie mażoretki. Organizatorów wspiera 40-osobowa grupa wolontariuszy.

Pół tysiąca pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży gościć będzie na terenie gminy Bejsce. Wójt Józef Zuwała, podczas spotkania z kardynałem Stanisławem Dziwiszem, podpisał umowę w sprawie użyczenia budynków trzech szkół: w Bejscach, Dobiesławicach i Czyżowicach. Tam znajdzie zakwaterowanie większość naszych gości. Będzie także Festiwal Młodych 2016, z udziałem lokalnych artystów. Pielgrzymi obejrzą perłę budownictwa sakralnego - kaplicę Firlejów, nie lada atrakcję stanowią również bejski Belweder oraz Pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego; wszak obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Ma być bezpiecznie

Mamy 2016 rok - i świat boleśnie naznaczony przez terroryzm. Zamachy bombowe islamistów wzmagają poczucie zagrożenia, stąd wielu pielgrzymów zrezygnowało w ostatnim czasie z przyjazdu do Polski na Światowe Dni Młodzieży.

Bezpieczeństwo - to teraz temat numer jeden. Także u nas. Choć trudno się spodziewać, by na ziemię kazimierską dotarli szaleńcy z pasami szahida wypełnionymi materiałami wybuchowymi, każde zagrożenie trzeba likwidować w zarodku.

Tematy te poruszane były podczas niedawnego spotkania w Starostwie Powiatowym. O bezpieczeństwo pielgrzymów będą dbać funkcjonariusze policji, wspierani przez strażaków. Służba - 24 godziny na dobę, a nasi mundurowi zostaną wzmocnieni przez jednostki z innych powiatów ziemi świętokrzyskiej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie