Ziemia świętokrzyska w latach 1914-1918 na wyjątkowej...

  Ziemia świętokrzyska w latach 1914-1918 na wyjątkowej ekspozycji

  tt

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ziemia świętokrzyska w latach 1914-1918 na wyjątkowej ekspozycji
  1/4
  przejdź do galerii
  Kilkadziesiąt plansz, na których ukazano historię Kielecczyzny w okresie I wojny światowej - taką wystawę otwarto w „Przystanku Historia” przy ulicy Warszawskiej w Kielcach. Stanowi ona jedno z przedsięwzięć przygotowanych przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
  Jak podkreślił doktor Michał Zawisza z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, autor scenariusza wystawy „Ziemia Świętokrzyska: Droga do Niepodległości 1914-1918”, jest ona bardzo dobrze opracowana pod względem graficznym. Wykorzystano w niej liczne fotografie pochodzące zarówno z polskich oraz zagranicznych archiwów i muzeów, jak i prywatnych zbiorów. Prace nad przygotowaniem ekspozycji trwały kilkanaście miesięcy.

  Ekspozycja przygotowana przez kielecki Instytut Pamięci Narodowej jest wyjątkowa, a nawet prekursorska.
  – Naszym celem było załatanie pewnej luki w historiografii oraz muzealnictwie, bowiem wcześniej nie powstała wystawa, która obejmowałaby całe terytorium obecnego województwa świętokrzyskiego i dotyczyła wszystkich najważniejszych wydarzeń z okresu I wojny światowej. Dotychczasowe wystawy ograniczały się jedynie do wybranych miast lub zagadnień – powiedział doktor Michał Zawisza.

  Jakie informacje znajdziemy na wystawie? – Pierwsze plansze opisują sytuację w guberni kieleckiej jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Znajdziemy na niej między innymi informacje o walkach strzelców na Kielecczyźnie, aktywności społecznej i politycznej polskiej ludności, polityce okupantów na ziemi świętokrzyskiej, działalności Polskiej Organizacji Wojskowej, obchodów rocznic narodowych w regionie, przejęciu władzy przez Polaków na początku listopada 1918 roku, a także kultywowaniu pamięci o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w okresie II Rzeczpospolitej – podkreślił doktor Michał Zawisza.

  Wojewoda świętokrzyski przypomniała o roli młodzieży w pielęgnowaniu pamięci oraz istocie lokalnej historii. Dodała również, że przygotowanie wystawy o historii regionu powinna być dla wszystkich bardzo dobrą lekcją historii. – Ważne byśmy nie zapomnieli o tych, którzy wywalczyli nam niepodległość. Pamiętajmy, jak trudna i długa była droga do wolności. Przyszłość naszego narodu należy do młodzieży. To ona poniesie tę pałeczkę, będzie dbała o naszych bohaterów i o to, by nigdy nie powtórzyła się utrata przez Polskę niepodległości. Ważne, że poznajemy lokalną historię, jak nasz region świętokrzyski wyglądał podczas I wojny światowej i okresie dochodzenia do wolności. Kielecczyzna została okupiona krwią naszych przodków. To tu odbywały się wielkie walki powstania styczniowego, czy walki partyzanckie w okresie niemieckiej okupacji. O wszystkie nasze małe ojczyzny musimy dbać i pielęgnować o nich pamięć – mówiła Agata Wojtyszek.

  Wystawę można oglądać w „Przystanku Historia” IPN przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach do 21 grudnia 2018 roku.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 12 LISTOPADA WOLNE

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce