Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia świętokrzyska w latach 1914-1918 na wyjątkowej ekspozycji

tt
Kilkadziesiąt plansz, na których ukazano historię Kielecczyzny w okresie I wojny światowej - taką wystawę otwarto w „Przystanku Historia” przy ulicy Warszawskiej w Kielcach. Stanowi ona jedno z przedsięwzięć przygotowanych przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak podkreślił doktor Michał Zawisza z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, autor scenariusza wystawy „Ziemia Świętokrzyska: Droga do Niepodległości 1914-1918”, jest ona bardzo dobrze opracowana pod względem graficznym. Wykorzystano w niej liczne fotografie pochodzące zarówno z polskich oraz zagranicznych archiwów i muzeów, jak i prywatnych zbiorów. Prace nad przygotowaniem ekspozycji trwały kilkanaście miesięcy.

Ekspozycja przygotowana przez kielecki Instytut Pamięci Narodowej jest wyjątkowa, a nawet prekursorska. – Naszym celem było załatanie pewnej luki w historiografii oraz muzealnictwie, bowiem wcześniej nie powstała wystawa, która obejmowałaby całe terytorium obecnego województwa świętokrzyskiego i dotyczyła wszystkich najważniejszych wydarzeń z okresu I wojny światowej. Dotychczasowe wystawy ograniczały się jedynie do wybranych miast lub zagadnień – powiedział doktor Michał Zawisza.

Jakie informacje znajdziemy na wystawie? – Pierwsze plansze opisują sytuację w guberni kieleckiej jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Znajdziemy na niej między innymi informacje o walkach strzelców na Kielecczyźnie, aktywności społecznej i politycznej polskiej ludności, polityce okupantów na ziemi świętokrzyskiej, działalności Polskiej Organizacji Wojskowej, obchodów rocznic narodowych w regionie, przejęciu władzy przez Polaków na początku listopada 1918 roku, a także kultywowaniu pamięci o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w okresie II Rzeczpospolitej – podkreślił doktor Michał Zawisza.

Wojewoda świętokrzyski przypomniała o roli młodzieży w pielęgnowaniu pamięci oraz istocie lokalnej historii. Dodała również, że przygotowanie wystawy o historii regionu powinna być dla wszystkich bardzo dobrą lekcją historii. – Ważne byśmy nie zapomnieli o tych, którzy wywalczyli nam niepodległość. Pamiętajmy, jak trudna i długa była droga do wolności. Przyszłość naszego narodu należy do młodzieży. To ona poniesie tę pałeczkę, będzie dbała o naszych bohaterów i o to, by nigdy nie powtórzyła się utrata przez Polskę niepodległości. Ważne, że poznajemy lokalną historię, jak nasz region świętokrzyski wyglądał podczas I wojny światowej i okresie dochodzenia do wolności. Kielecczyzna została okupiona krwią naszych przodków. To tu odbywały się wielkie walki powstania styczniowego, czy walki partyzanckie w okresie niemieckiej okupacji. O wszystkie nasze małe ojczyzny musimy dbać i pielęgnować o nich pamięć – mówiła Agata Wojtyszek.

Wystawę można oglądać w „Przystanku Historia” IPN przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach do 21 grudnia 2018 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie