Ziemia świętokrzyska w latach 1914-1918 na wyjątkowej...

  Ziemia świętokrzyska w latach 1914-1918 na wyjątkowej ekspozycji

  tt

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ziemia świętokrzyska w latach 1914-1918 na wyjątkowej ekspozycji
  1/4
  przejdź do galerii
  Kilkadziesiąt plansz, na których ukazano historię Kielecczyzny w okresie I wojny światowej - taką wystawę otwarto w „Przystanku Historia” przy ulicy Warszawskiej w Kielcach. Stanowi ona jedno z przedsięwzięć przygotowanych przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
  Jak podkreślił doktor Michał Zawisza z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, autor scenariusza wystawy „Ziemia Świętokrzyska: Droga do Niepodległości 1914-1918”, jest ona bardzo dobrze opracowana pod względem graficznym. Wykorzystano w niej liczne fotografie pochodzące zarówno z polskich oraz zagranicznych archiwów i muzeów, jak i prywatnych zbiorów. Prace nad przygotowaniem ekspozycji trwały kilkanaście miesięcy.


  Ekspozycja przygotowana przez kielecki Instytut Pamięci Narodowej jest wyjątkowa, a nawet prekursorska. – Naszym celem było załatanie pewnej luki w historiografii oraz muzealnictwie, bowiem wcześniej nie powstała wystawa, która obejmowałaby całe terytorium obecnego województwa świętokrzyskiego i dotyczyła wszystkich najważniejszych wydarzeń z okresu I wojny światowej. Dotychczasowe wystawy ograniczały się jedynie do wybranych miast lub zagadnień – powiedział doktor Michał Zawisza.

  Jakie informacje znajdziemy na wystawie? – Pierwsze plansze opisują sytuację w guberni kieleckiej jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Znajdziemy na niej między innymi informacje o walkach strzelców na Kielecczyźnie, aktywności społecznej i politycznej polskiej ludności, polityce okupantów na ziemi świętokrzyskiej, działalności Polskiej Organizacji Wojskowej, obchodów rocznic narodowych w regionie, przejęciu władzy przez Polaków na początku listopada 1918 roku, a także kultywowaniu pamięci o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w okresie II Rzeczpospolitej – podkreślił doktor Michał Zawisza.

  Wojewoda świętokrzyski przypomniała o roli młodzieży w pielęgnowaniu pamięci oraz istocie lokalnej historii. Dodała również, że przygotowanie wystawy o historii regionu powinna być dla wszystkich bardzo dobrą lekcją historii. – Ważne byśmy nie zapomnieli o tych, którzy wywalczyli nam niepodległość. Pamiętajmy, jak trudna i długa była droga do wolności. Przyszłość naszego narodu należy do młodzieży. To ona poniesie tę pałeczkę, będzie dbała o naszych bohaterów i o to, by nigdy nie powtórzyła się utrata przez Polskę niepodległości. Ważne, że poznajemy lokalną historię, jak nasz region świętokrzyski wyglądał podczas I wojny światowej i okresie dochodzenia do wolności. Kielecczyzna została okupiona krwią naszych przodków. To tu odbywały się wielkie walki powstania styczniowego, czy walki partyzanckie w okresie niemieckiej okupacji. O wszystkie nasze małe ojczyzny musimy dbać i pielęgnować o nich pamięć – mówiła Agata Wojtyszek.

  Wystawę można oglądać w „Przystanku Historia” IPN przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach do 21 grudnia 2018 roku.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 12 LISTOPADA WOLNE

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!