Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe szaleństwa dla zdrowia

/KAK/
Sporty zimowe, w tym narciarstwo, wymagają od nas wysiłku, ale przynoszą wiele korzyści dla zdrowia.
Sporty zimowe, w tym narciarstwo, wymagają od nas wysiłku, ale przynoszą wiele korzyści dla zdrowia. archiwum
Jaki zimowy rodzaj wysiłku i sportu będzie dla nas odpowiedni? Narty zjazdowe czy biegowe, snowbord, łyżwiarstwo niosą ze sobą wiele korzyści dla zdrowia i zapewniają ruch na świeżym powietrzu.

Kardiolog radzi:

- Uprawiając każdy rodzaj sportu nie tylko tego zimowego, ale każdego ruchu na świeżym powietrzu, zyskujemy nie tylko lepszą ogólną kondycję ale trenujemy nasze serce. - mówi dr Marek Strączyński, kardiolog - Ułatwiamy dotlenienie organizmu. Sportowy wysiłek zmusza serce do pracy szybszej niż zazwyczaj. Jeśli codziennie, choć przez godzinę pozwolimy, by jego praca przekraczała ok. 120 uderzeń na minutę to będzie to doskonała inwestycja w zdrowie, która zapewni nam dłuższe życie.

Bez rozgrzewki ani rusz.

Należy pamiętać jednak, że każdy większy wysilek sportowy jak na przykład jazda na nartach, jest sportem wymagającym. Wymusza na naszych mięśniach naprawdę dużej pracy. - Arkadiusz Jędras, międzynarodowy instruktor narciarski - Podobnie jest z jazdą na desce, na nartach biegówkach, nawet łyżwach. Warto zatem o formę zadbać na jakiś czas przed wyjazdem. Im będzie ona lepsza, tym dłużej będziemy mogli jeździć w ciągu jednego dnia, mniej będziemy narażeni na urazy, a sama jazda da nam dużo więcej przyjemności. Przygotowując się na narciarski wyjazd warto solidnie poćwiczyć na 6 tygodni przed planowanym szusowaniem. Można jeździć na rowerze o obniżonym siodełku, uprawiać jogging. Bardzo dobrym treningiem przed nartami -zarówno na chwilę przed ich założeniem jak i podczas samych przygotowań, są przysiady, podskoki czy pompki. Dobre są wszystkie dynamiczne ćwiczenia na różne partie mięśni i nogi.

Narty dają siłę

Jazda na nartach ćwiczy większość grup mięśniowych, ale także zmusza do intensywnego wysiłku serce i płuca. W czasie zjazdu ze stoku wzrasta ilość tlenu docierającego do mięśni.
- Dzięki narciarstwu pracujemy na większą wytrzymałość organizmu, skoczność, zwinność i gibkość oraz siłę. - mówi Arkadiusz Jędras, międzynarodowy instruktor narciarstwa - Hartujemy organizm wystawiając go na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Przebywając w wyższych partiach gór zwiększamy wydolność tlenową organizmu. Natomiast świeże powietrze to nic innego jak walka z chorobami cywilizacyjnymi. Nie mówiąc o relaksacji i poprawie samopoczucia. - Narciarstwo to nie tylko kondycja fizyczna i odporność organizmu, ale rozwijanie poczucia estetyki, obcowanie z pięknem przyrody. Uprawianie narciarstwa często wiąże się ze zmianą klimatu i poznawaniem nowych miejsc i kultur. Narty to także ważny aspekt społeczny, bo mogą wpływać na nasze życie towarzyskie z jakim wiążą się wyjazdy. Żartobliwie można by stwierdzić, że motywują nas do wydajnej pracy, bo w końcu na to wszystko trzeba zarobić...

Biegówki mało urazowe

Innym sposobem na zimowy relaks są narty biegówki, które wcale nie musza być tylko alternatywą dla nart zjazdowych, Mogą bowiem stanowić ich świetne uzupełnienie. Można na nich jeździć kiedy śniegu jest niewiele, a poza tym jest to sport bardzo mało urazowy. Podczas jazdy stawy są mało obciążone, a zarazem podczas biegu pracują wszystkie mięśnie i świetnie wyrabia się kondycja. Wielka zaletą jest uniwersalność - na nartach biegówkach można poruszać się w bardzo wolnym tempie, nie mając żadnej kondycji, a równocześnie można ścigać się nabierając całkiem niezłej szybkości. To sport dla osób w każdym wieku i właściwie możemy jechać gdzie chcemy, korzystając nie tylko z wyznaczonych tras, bo te istnieją właściwie w niewielu górskich miejscowościach Polski.

Na desce poprawiamy równowagę

W ostatnich latach zamiast dwóch nart możemy wybierać także tę jedną snowbordową. Stała się ona ulubionym sprzętem zimowym młodzieży i miłośników ekstremalnych wyczynów na śniegu.
- Jazda na desce snowbordowej sprawia, że muszą pracować różne grupy mięśniowe - mówi Kinga Kardynał, instruktorka jazdy na snowbordzie - Zaangażowane są mięśnie ud, pośladki, brzuch i właściwie całe ciało. Poprawiamy swoje zdolności utrzymania równowagi, koordynacji. A sama jazda jest przyjemnością, z której korzystać może praktycznie każdy, bo to sport bez ograniczeń wiekowych. Podstawy jazdy można opanować pod okiem instruktora w ciągu 3-5 dni. Wiele osób jeżdżących na nartach odkrywa snowbord jako sport niezwykle ciekawy.

Łyżwy kształtują koordynację

Nieco zapomniane z dzieciństwa łyżwy zajmują szczególną pozycję wśród sportów zimowych. Wymagają dużego poczucia równowagi, bo powierzchnia podparcia na łyżwie zmniejsza się wielokrotnie w stosunku do podparcia jakie zapewniają nam stopy. Jazda na łyżwach różni się od tej na rolkach wbrew krążącym stereotypom. Kształtuje nie tylko koordynację ale też kondycję - wytrzymałość, siłę, szybkość. To właśnie łyżwiarstwo poleca się dzieciom, by wykształcić im lepszą koordynację ruchową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie