Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe wejście na Łysicę, jak na Everest - w 39 rocznicę sukcesu Polaków [ZAPIS TRANSMISJI]

KK
17 lutego 1980 roku dwaj polscy himalaiści Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi zdobyli zimą szczyt Mount Everestu - najwyższej góry Ziemi. Ich wyczyn porównywany jest z lądowaniem na... Księżycu, bowiem okazuje się, że człowiekowi łatwiej było stanąć na srebrnym globie w roku 1969. Na Evereście zimą stanął dopiero 11 lat później.

Dla upamiętnienia kolejnych rocznic pierwszego zdobycia przez Polaków Mount Everestu zimą Klub Górski oraz klub Przygoda PTTK Kielce organizuje w połowie lutego zimowe wejścia na Łysicę. W tę niedzielę, 17 lutego - dokładnie w 39 rocznica wyczynu Polaków na Evereście- będzie podobnie, tym razem ma też dołączyć trzecia grupa z Wonder Canicross Team , która pod hasłem "ŚwiętokrzyskieRUNo Na Łysicy" pobiegnie około 20 kilometrów z Bielin na szczyt. Jak zwykle z parkingów w Świętej Katarzynie wyruszą tez turyści indywidualni.

Zapraszamy do oglądania zapisu transmisji z zimowego zdobywania Łysicy:

Najwyższy szczyt najstarszych gór Europy ma wysokość 614 metrów nad poziom morza i jest ponad 14-krotnie niższy od Everestu. Ciekawostką jest, że ostatnio zweryfikowano wysokości obu szczytów o 2 metry w górę: i tak Everest ma 8850 m (a nie 8848 m jak dotychczas) zaś Łysica 614 m (a nie 612 m jak wcześniej). Ponadto według obliczeń naukowców najwyższym szczytem Łysogór nie jest już Łysica, lecz pobliska Skała Agaty, do której jednak nie prowadzi szlak turystyczny, zatem wstęp na nią jest wzbroniony.

Zapewne tradycja sprawi, że nadal najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich pozostanie jednak Łysica. Podobnie jak przepływająca przez Kielce rzeka nadal nazywana jest Silnicą, choć ta właściwa płynie kanałami pod miastem (pod ul. Źródłową, Bodzentyńską, Silniczną...), zaś rzeka tworząca kielecki zalew i płynąca przez miasto to teoretycznie Dąbrówka.

Wracając do zimowej wyprawy na Łysicę, jest to najłatwiejszy do zdobycia zimą, najniższy spośród 28 szczytów Korony Gór Polskich. O każdej porze roku bez problemu każdy może tam wejść, w każdym wieku. I jest to niekwestionowany atut tej góry. Choć nie rozpościerają się z niej spektakularne widoki "aż po horyzont" to niepowtarzalny urok ma obcowanie z Puszczą Jodłową, gołoborze oraz kapliczka świętego Franciszka i bijące obok niej źródło, które według miejscowych wierzeń ma moc leczenia oczu, a wielu turystów napełnia tą wodą butelki na napoje.

Od czasu pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik - najwyższy Everest - Polacy stali się bezkonkurencyjni na wysokościach, w najtrudniejszych warunkach. O ile pierwsi, letni zdobywcy najwyższych szczytów reprezentują pełna paletę narodów i kolorów flag, to zimą biało czerwoni są bezkonkurencyjni - zdobyli już 10 na 14 ośmiotysięczników. Wciąż niezdobyty zimą pozostaje drugi co do wysokości szczyt K2.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie